http://www.bbcpersian.com

22:53 گرينويچ - دوشنبه 11 ژوئن 2007 - 21 خرداد 1386

پیاده روی فضایی خدمه آتلانتیس

دو خدمه شاتل آتلانتیس یک پیاده روی فضایی را برای مستقر کردن صفحات تازه خورشیدی ایستگاه بین المللی فضایی انجام داده اند.

این عملیات به علت فشار بیش از حد بر چهار ژیروسکوپی که تعادل ایستگاه بین المللی فضایی را حفظ می کنند، با چندین ساعت تاخیر در روز دوشنبه انجام شد.

آتلانتیس روز یکشنبه در کنار ایستگاه بین المللی فضایی پهلو گرفت.

پس از ورود این شاتل به مدار زمین معلوم شد که بخشی از عایق ضدحرارتی زیر فضاپیما هنگام پرتاب آسیب دیده است. ناسا هم اکنون پس از عکسبرداری از ناحیه آسیب دیده، گزینه های پیش رو را بررسی می کند.

انهدام فضاپيمای کلمبيا در سال ۲۰۰۳ ناشی از آسیب های وارده به همین عایق های ضدحرارتی و نفوذ گازهای داغ به فضاپیما هنگام بازگشت به جو زمین بود.

این آسیب ها معمولا ناشی از کنده شدن تکه های عایق نارنجی رنگ مخزن سوخت خارجی شاتل و اصابت آن به بدنه فضاپیما هنگام پرتاب است.

آژانس فضایی آمریکا می گوید تصمیم در مورد اینکه آیا باید پیاده روی فضایی دیگری برای تعمیر لایه آسیب دیده بدنه شاتل انجام شود یا خیر در یکی دو روز آینده گرفته خواهد شد.

طول ناحیه حرارتی ورآمده حدود 10 سانتیمتر است.

ناسا می گوید صدمه وارده به آتلانتیس را که روز جمعه راهی فضا شد جدی نمی داند. یک سخنگوی این آژانس گفت: "درحال حاضر ما دلیلی برای نگرانی نمی بینیم."

بازوی روبوتیک ایستگاه فضایی در همین چند روزه یک قطعه 16 تنی حاوی یک جفت صفحه خورشیدی که در همین ماموریت توسط شاتل به آنجا منتقل شد را نصب کرده است.

دو فضانورد شاتل بعد از ظهر دوشنبه به وقت فلوریدا از ایستگاه خارج شدند تا این صفحات تازه خورشیدی را آماده استقرار کنند.

این صفحات ظرفیت تولید برق ایستگاه فضایی را افزایش می دهد و راه را برای وصل کردن ماژول اروپایی کلمبوس در ادامه سال جاری به ایستگاه هموار می کند.

دو پیاده روی فضایی دیگر برای روزهای چهارشنبه و جمعه به منظور تکمیل نصب این صفحات و در صورت لزوم تلاش برای تعمیر آسیب وارده به لایه حرارتی شاتل برنامه ریزی شده است.

ماموریت کنونی شاتل به فضا قرار بود دومین ماموریت ناوگان شاتل در سال جاری باشد اما بارش تگرگی غیرعادی در ماه فوریه در فلوریدا باعث خسارت دیدن مخزن سوخت شاتل و عقب افتادن برنامه پرتاب از اواسط مارس به ماه جاری شد.

علیرغم تاخیرها، مدیران ناسا ابراز اطمینان می کنند که خواهند توانست ایستگاه فضایی را پیش از بازنشستگی شاتل ها در سال 2010 تکمیل کنند.

ناسا در نظر دارد برای تحویل قطعات بزرگ، قطعات یدکی و سایر تدارکات به ایستگاه، 15 پرواز دیگر با شاتل ها انجام دهد. به علاوه یک ماموریت هم برای سرویس کردن تلسکوپ فضایی هابل در ماه سپتامبر 2008 انجام خواهد شد.