http://www.bbcpersian.com

توافق اصولی با ایجاد جنین 'انسان-حیوان' در بریتانیا

یک سازمان نظارتی در بریتانیا در اصول با ایجاد جنین دورگه انسان و حیوان برای انجام مطالعات علمی موافقت کرده است.

با این حال سازمان ناظر بر مقررات "باروری انسانی و جنین شناسی" (اچ اف ای اِی) گفت دانشمندانی که خواستار استفاده از جنین دورگه هستند باید به طور منفرد برای این کار تقاضانامه پر کنند.

این سازمان می گوید عموم مردم وقتی آگاه می شوند که ایجاد چنین جنینی می تواند راه را برای کشف معالجات تازه برای بیماری هایی مانند پارکینسون هموار کند با ایده آن "مشکلی ندارند".

مخالفان می گویند بسیاری از مردم از چنین اقدامی "وحشت" خواهند کرد.

دانشمندان قصد دارند با ترکیب سلول های انسانی با تخمک حیوانی، جنین دو رگه ایجاد کنند تا بتوانند از آن سلول های پایه استخراج کنند. جنین هایی که به این طریق به وجود آمده اند ظرف 14 روز نابود خواهند شد.

سلول های پایه که از جنین استخراج می شود توان بالقوه برای بدل شدن به انواع بافت های بدن را دارند که به آنها اهمیت تحقیقاتی بسیار بالایی می بخشد.

در حال حاضر، دانشمندان مجبورند برای کسب این سلول ها به تخمک انسانی که از معالجات باروری به جا مانده تکیه کنند، اما در این زمینه کمبود وجود دارد و به علاوه کیفیت آنها همیشه خوب نیست.

دو تیم از دانشگاه "کینگز کالج لندن" و دانشگاه نیوکاسل برای استفاده از جنین های دورگه از سازمان ناظر بر مقررات "باروری انسانی و جنین شناسی" (اچ اف ای اِی) مجوز خواسته بودند.

اکنون انتظار می رود جلسات جداگانه ای برای بررسی این دو تقاضانامه در ماه نوامبر برگزار شود.

تصمیم این سازمان در خلال اقدامات دولت برای معرفی مقرراتی که چنین تحقیقاتی را پوشش خواهد داد صورت می گیرد. قوانین حاکم بر تحقیقات جنین در بریتانیا قدیمی است و مشمول موضوع خلق جنین دورگه نمی شود.

دولت بریتانیا ابتدا سال گذشته در سندی پیشنهاد ممنوع کردن چنین عملی را داد.

اما دولت امسال تصمیم خود را عوض کرد و در لایحه ای اشاره کرد که وزرای کابینه پس از واکنش منفی دانشمندان و گروه های بیماران با ایجاد جنینی که 9/99 درصد انسانی و 1/0 درصد حیوانی باشد موافقند.

تصمیم دشوار

اما "اچ اف ای اِی" پیش از تصویب لایحه در پارلمان، اقدام به مرور موضوع کرده است تا برای تحقیقات مانع ایجاد نشود.

دکتر استفان مینگر از "کینگز کالج لندن" گفت تصمیم این سازمان را می ستاید.

لایل آرمسترانگ از دانشگاه نیوکاسل نیز گفت: "این خبری عالی است. نتیجه ای مثبت نه فقط برای کار ما بلکه برای پیشرفت علوم در بریتانیا به طور کل و امیدواریم که این به خلق فناوری های تازه که به نفع همه است منجر شود."

وی افزود: "در نگاه اول اقدام خیلی وحشتناکی به نظر می رسد، اما باید دانست که ما از اطلاعات (ژنتیکی) خیلی خیلی کم گاو برای انجام این کار استفاده می کنیم."

"هدف ما این نیست که یک موجود دورگه انسان-گاو عجیب و غریب خلق کنیم، ما می خواهیم از آن سلول ها برای درک بهتر چگونگی تولید سلول های پایه انسانی استفاده کنیم."

اما آنتونی اوزیمیک دبیر گروه "حفاظت از کودکان پیش از تولد" گفت او از تصمیم تازه "منزجر" شده است: "... ایرادهای اخلاقی عمده ای به این تحقیقات وارد است، همچنین به شیوه ترغیب آن."

و ژوزفین کوئینتاوال از گروه "اظهار نظر درباره معیارهای اخلاقی تولید مثل" گفت که اقدام "اچ اف ای اِی" غلط است چرا که به گفته وی این تصمیم باید به پارلمان سپرده شود.

یک سخنگوی "اچ اف ای اِی" گفت که رسیدن به این تصمیم آسان نبوده است.

وی گفت: "این چراغ سبزی کامل برای تحقیقات جنین دورگه نیست، اما این مساله را به رسمیت می شناسد که این رشته تحقیقات، باید با احتیاط و تحت نظارت دقیق، مجاز شود."

با این حال وی افزود که افکار عمومی در این زمینه "با اختلاف ناچیز به دو دسته تقسیم شده" و مردم تنها در حالتی از آن حمایت می کنند که تحت مقررات شدید انجام شود و احتمال منجر شدن آن به پیشرفت های پزشکی وجود داشته باشد.