http://www.bbcpersian.com

14:08 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2007 - 16 مهر 1386

برندگان نوبل پزشکی 2007 معرفی شدند

دو دانشمند آمريکايی و یک دانشمند بریتانیایی به خاطر کشفی جدید در فن آوری ژن برنده جایزه نوبل پزشکی امسال شده اند.

ماریو کپچی و اولیور اسمیتیز، پژوهشگران آمریکایی و سر مارتین اوانس بریتانیایی موفق شده اند روشی موسوم به "هدف گرفتن ژن" را ابداع کنند.

این روش به آنها اجازه داده بیماری های انسان را با ایجاد تغییرات ژنتیکی در موشهای آزمایشگاه شبیه سازی کنند.

کمیته نوبل روز دوشنبه (8 اکتبر)، گفت نتیجه تحقیقات این پژوهشگران باعث شده که برخی نکات مبهم درباره بیماری هایی مانند سرطان و عارضه قلبی روشن شود. برای مثال علم پزشکی به خاطر این تحقیقات اکنون می تواند چگونگی ایجاد بیماری در افراد سالم را بهتر درک کند.

این پژوهشگران در شرایط آزمایشگاهی موش هایی را پرورش داده اند که کد ژنتیکی آنها می تواند برخی از ژن های مشترک میان انسان و موش را "روشن" یا "خاموش" کند.

کمیته جایزه نوبل روز دوشنبه گفت که این دانشمندان موفق شده اند "با استفاده از سلول های پایه جنینی اصول لازم برای ایجاد تغییرات ژنتیکی در موش های آزمایشگاهی را کشف کنند."

روش "هدف گرفتن ژن" به گسترش دانش درباره "رشد جنینی ژن های متعدد، فیزیولوژی انسان، پیری و امراض" کمک کرده است.

در تقديرنامه نوبل که توسط موسسه کارولينسکای سوئد صادر شد آمده است: "تحقیقات دکتر کپچی، هفتاد ساله، "نکات مبهم درباره عیوب ژنتیکی انسان را روشن کرده است" و دکتر اوانس 66 ساله در تحقیقات خود با استفاده از روش "هدف گیری ژن ها" بیماری های انسانی را در موش های آزمایشگاهی بازسازی کرده است."

اولیور اسمیتیز، 82 ساله، نیز با استفاده از "هدف گرفتن ژن" توانسته در موش های آزمایشگاهی امراض موروثی مانند تالاسمی و بیماری های دیگر از جمله فشار خون و انسداد عروق را بازسازی کند.

این دانشمندان بیش از بیست سال در حال تحقیق در این زمینه بوده اند.

کمیته نوبل پس از اعلام برندگان جایزه پزشکی امسال گفت که "هدف گرفتن ژن" در همه شاخه های پزشکی کاربرد دارد و "تا سال های متمادی بشریت شاهد مزایای متعدد این روش خواهد بود."

پس از نوبل پزشکی برندگان پنج رشته دیگر، شیمی، فیزیک، ادبیات، صلح و اقتصاد نیز اعلام خواهند شد.

مراسم اعطای جایزه نوبل در ماه دسامبر برگزار می شود.

ارزش جايزه نوبل بیش از يک ميليون دلار است.