http://www.bbcpersian.com

01:50 گرينويچ - پنج شنبه 27 مارس 2008 - 08 فروردین 1387

شاتل اِندور در فلوریدا به زمین نشست

شاتل فضایی اندِوِر پس از انجام طولانی ترین ماموریت در نوع خود به ایستگاه بین المللی فضایی با موفقیت در ایالت فلوریدا به زمین نشسته است.

فرود شاتل ناسا به خاطر هوای نامساعد در مرکز فضایی کندی در کیپ کاناوِرال با کمی تاخیر انجام شد.

خدمه شاتل در جریان ماموریت 16 روزه خود نخستین قسمت یک آزمایشگاه تحقیقاتی ساخت ژاپن را نصب کرده و یک روبات ساخت کانادا را مونتاژ کردند.

این روبات برای جابجایی و نصب عناصر و قطعاتی که در آینده تحویل ایستگاه خواهد شد مورد استفاده خواهد بود.

نصب آزمایشگاه ژاپنی به این معنی است که نه سال پس از آغاز پروژه ایستگاه بین المللی فضایی، اکنون کلیه 15 کشور شریک این پروژه 100 میلیارد دلاری در آن سهم دارند.

ماموریت بعدی شاتل قرار است اواخر ماه مه انجام شود، که طی آن شاتل دیسکاوری قطعه اصلی آزمایشگاه ژاپنی کیبو را که به اندازه یک اتوبوس است، تحویل خواهد داد.

گِرِگ جانسون، خلبان شاتل روز چهارشنبه به اتاق کنترل در شهر هوستون گفت: "این یک سفر ماجراجویانه دو هفته ای بوده که افتخار می کنم و لذت بردم که جزوی از آن بوده ام."

وی افزود: "با حالی تلخ و شیرین، آماده بازگشت به خانه هستیم."

لئوپولد اِیهارتس، فضانورد فرانسوی که 7 هفته را در ایستگاه فضایی گذرانده بود تا به کارهای نصب آزمایشگاه اروپایی کلمبوس بپردازد و نخستین آزمایش ها با آن را انجام دهد با اندور به زمین بازگشت. اکنون گرت رایزمن جایگزین او در ایستگاه شده است.

پس از جدا شدن شاتل از ایستگاه فضایی در روز دوشنبه یعنی 12 روز پس از اتصال، لیروی کین، رئیس تیم مدیریت این ماموریت در ناسا، گفت این ماموریتی بی نقص بوده است.