http://www.bbcpersian.com

15:51 گرينويچ - شنبه 12 ژوئيه 2008 - 22 تیر 1387

درگذشت جراح مشهور قلب جهان

دکتر مایکل دبکی، پیشگام جراحی قلب، در 99 سالگی جان سپرد. این پزشک آمریکایی پیشگام روش جراحی بای پس بود و دستگاه های زیادی از جمله پمپ قلب را اختراع کرد.

این دکتر مایکل دبیکی بود که اولین بار از عمل بای پس قلب برای درمان بیماریهای قلبی عروقی استفاده کرد. هنگامی که در سال 1932 هنوز در دانشکده پزشکی بود، پمپ قلب را اختراع کرد که در جریان عمل قلب، کار قلب و ریه ها را انجام می دهد. اختراعات دکتر دبکی که زمانی از عجایب پزشکی محسوب می شد، حالا در اکثر عملهای جراحی قلب متداول است.

این جراح آمریکایی سپس پیشگام ساخت قلبهای مصنوعی برای کمک به بیمارانی شد که منتظر عمل پیوند قلب بودند. او تا سال 1992 بیش از پنجاه هزار عمل قلب انجام داده بود.

در میان بیماران او، شخصیتهای جهانی به چشم می خوردند از جمله رییس جمهورهایی کندی، جانسون و نیکسون و اعضای خانواده های سلطنتی مانند ملک حسین پادشاه سابق اردن و محمد رضا پهلوی، شاه پیشین ایران و نیز بوریس یلتسین رهبر پیشین روسیه.

دکتر دبکی، هنگامی که در سال 1996 به مسکو پرواز کرد تا آقای یلتسین بیمار را معالجه کند و بعد هنگام جراحی وی، نقش مشاور را ایفا کرد، خبرساز شد.

این پزشک آمریکایی همچنین صدها جراح قلب را آموزش داد که حالا در سراسر جهان به درمان بیماران می پردازند.

او در سال 2006 میلادی به کمک شیوه ای که خود ابداع کرده بود، معالجه شد و در نهایت روز جمعه در بیمارستانی در شهر هوستون تگزاس به مرگ طبیعی مرد.