کارلوس کی‌روش: با ما عکس یادگاری می گیرند ولی پول نمی‌دهند

به روز شده:  18:09 گرينويچ - شنبه 27 ژوئيه 2013 - 05 مرداد 1392

کارلوس کی‌روش به شدت از برنامه‌ریزی فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران ناراضی است و آن را به ضرر تیم میلی می‌داند

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در اولین کنفراس خبری پس از صعود تیم ملی ایران به جام جهانی برزیل، به شدت از بی‌برنامگی سازمان لیگ و همچنین عدم حمایت مالی لازم از تیم ملی فوتبال انتقاد کرد.

اولین کنفراس خبری سرمربی تیم ملی فوتبال ایران پس از بازگشت به ایران در آکادمی المپیک برگزار شد.

کارلوس کی‌روش در این گفتگو از برنامه ریزی سیزدهمین دوره لیگ برتر به شدت انتقاد کرد و همچنین از لغو اردوی تیم ملی فوتبال در لیسبون پرتغال اظهار تاسف کرد.

برنامه ریزی لیگ و باشگاه‌ها

کارلوس کی روش از برنامه ریزی فصل جدید لیگ برتر به شدت عصبانی است، او در این کنفراس خبری بارها به این برنامه انتقاد کرد و آن را در تضاد با منافع تیم ملی ایران در راه آمادگی برای جام جهانی برزیل دانست.

آقای کی روش تاکید کرد که سه جلسه مفصل با مسئولان لیگ برتر برای نحوه برنامه ریزی لیگ داشته ولی نتیجه اصلا او را راضی نکرده است: "سه جلسه مفصل با سازمان لیگ داشتم که در آن جلسات افراد دیگری هم حضور داشتند اما نتیجه‌ای به دست نیامد. اکنون نظرم کاملا روشن و واضح است."

"اگر افراد نظری جز نظر من دارند، بگویند. مسئله این است که من یک جلسه با سازمان لیگ می‌گذارم اما فردای آن، از آنطرف آسمان که رنگش آبی است، تماس می‌گیرند و جهت برنامه‌ها عوض می‌شود."

کی‌روش امیدوار است که دولت آینده بتواند مشکلات مالی تیم ملی ایران را حل کند

"روز بعدش هم تماس دیگری از یک طرف دیگر که رنگش سرخ است و همه چیز بهم می‌ریزد."

او در ادامه انتقاد از برنامه ریزی لیگ سیزدهم ، به طور غیر مستقیم مهدی تاج رئیس سازمان لیگ برتر را خطاب قرار داد و گفت: "من رییس سازمان لیگ نیستم و نمی‌دانم چه کسی برنامه این فصل لیگ را تهیه کرده است. بهتر است خودتان از تاج بپرسید. من تنها می‌دانم سه جلسه مفصل با سازمان لیگ داشتم و طبق جلساتی که داشتم این برنامه مطمئنا صحیح نیست. آیا درست است که ۴ مسابقه لیگ و باشگاه استقلال در لیگ قهرمانان آسیا نزدیک به هم باشد."

عدم حمایت از تیم ملی

پس از صعود ایران به جام جهانی، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران تیم ملی فوتبال را به ساختمان هیات دولت دعوت کرد و در آن جلسه اطمینان خاطر داد که دولت هر گونه کمک مالی را برای تدارکات و برنامه‌های تیم ملی تامین خواهد کرد.

کارلوس کی‌روش می گوید توقعات زیادی از دولت حسن روحانی در مورد فوتبال دارد. آقای کی روش گفته است:" توقع بالا است چرا که آرزو و هدف بالایی داریم. ما منابع کافی و لازم را برای آماده‌سازی نداریم.

ما به هدفمان که رسیدن به جام جهانی بود رسیدیم. فوتبال ساحلی، فوتسال زنان و غیره موفق شدند. دیروز شنیدم که اردوی تیم ملی زیر ۱۷ سال به آلمان لغو شده که از این موضوع ناراحت هستم و این باعث ناامیدی من شد."

کی روش معتقد است که بازیکنان تیم ملی فوتبال در تمام رده‌ها باید از طرف دولت حمایت شوند: "این بازیکنان و فوتبال ملی ایران استحقاق حمایت دارد. شما به نتایج تیم‌های ملی در تمام رده‌ها نگاه کنید ببینید چه نتایجی گرفته‌اند و آیا نیاز به حمایت ندارند آیا نباید برنامه‌هایشان اجرا و اردوهایش برگزار شود؟"

سرمربی تیم ملی فوتبال، با انتقاد از عدم حمایت مالی از تیم گفته است: " اعضای کادر مربیگری من که در سمت چپ و راستم نشسته‌اند، ماه‌ها است که پول نگرفته‌اند اما همیشه کار خود را انجام داده‌اند. اما من افرادی را می‌شناسم که به تیم ملی پشت کرده‌اند ولی درآمد خوبی دارند و الان از فوتبال ایران لذت می‌برند."

لیگ قهرمانان آسیا یک کاریکاتور است

سرمربی سابق تیم ملی پرتغال، از همه باشگاه‌ها درخواست کرده که پس از اتمام لیگ برتر بازیکنان ملی پوش را در اختیار باشگاه‌ها قرار دارند، حتی اگر قرار است در لیگ قهرمانان آسیا بازی کنند.

کی روش گفت: " باشگاه‌ها می‌توانند پس از تمام شدن لیگ، ملی‌پوشان خود را به تیم ملی بدهند و در جام حذفی با بازیکنان جوان خود به میدان بروند. با تمام احترامی که برای فوتبال آسیا قائلم اما بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا شبیه یک کاریکاتور و یک تورنومنت مسخره است."

"شما برای حضور در کل این تورنومنت احتیاج دارید که دو تیم داشته باشید اما نمی‌دانید که کدام تیم قهرمان می‌شود، تیم فصل قبل یا تیم فعلی. کدام مربی جام را بالای سر می‌برد مربی فصل قبل یا مربی فعلی؟ تا زمانی که این رقابت‌ها جدی نشود شبیه یک کاریکاتور است."

اردوی چهار مرحله‌ای برزیل

کارلوس کی روش برنامه خود تا جام جهانی برزیل را تشریح کرد. او درباره برنامه آماده سازی تیم ملی تا جام جهانی گفت: "برنامه آماده‌سازی اول به صورت بلندمدت است که از حالا تا ۲۲ فروردین ۹۳ ادامه دارد. برنامه آماده‌سازی دوم میان‌مدت نام دارد که از ۱۱ آوریل تا اول ژوئن سال دیگر ادامه خواهد داشت و برنامه سوم که آخرین برنامه‌ریزی است، هنگام اعزام تیم ملی به کشور برزیل خواهد بود. این سه برنامه حداقل‌هایی است که باید انجام دهیم تا به هدفمان در برزیل برسیم."

او درباره کارهایی که در برزیل برای یافتن محل اسکان تیم ملی انجام داده است هم گفت:" توانستیم توافقات خوبی برای گرفتن کمپ و اسکان تیم ملی در برزیل انجام دهیم. واقعیت این بود که یکی از اهدافم بررسی آب‌وهوای آنجا و کمی استراحت برای خودم بود. از سویی می‌خواستم در آنجا ارتباطاتی برقرار کنم ولی وقتی رسیدم دیدم ۲۹ تیم در آنجا کارشان را شروع کرده‌اند. من هم به همین دلیل با رییس فدراسیون تماس گرفتم و گفتم که باید تحقیقات را انجام دهند."

'برنامه ام را به سطل آشغال می‌اندازم'

مربی پرتغالی تیم ملی ایران، بار دیگر تاکید کرد که قصد ندارد به‌عنوان زنگ تفریح تیم‌های دیگر به برزیل برود. کارلوس کی روش در این باره گفت:"ما جام جهانی را پیش رو داریم و من برنامه خود را برای حضور خوب در این بازی‌ها ارایه داده‌ام. اما اگر می خواهید بگویید که به جام جهانی برویم و از گروه‌مان صعود کنیم که چه بشود، من هم عقب می‌نشینم و این برنامه‌ را به سطل زباله می‌اندازم."

آقای کی روش برنامه‌های پیشنهادی‌اش برای جام جهانی برزیل را به نفع فوتبال ملی ایران می‌داند:" وقتی من پیشنهادی می‌دهم افراد فکر می‌کنند که آن حرف را به خاطر منافع شخصی خودم زده‌ام. در حالی که دقیقا عکس این مسئله است و من پیگیر منافع ملی فوتبال بوده‌ام."

"واقعیت این است که در این برهه با تیم‌هایی مثل عمان و کویت مسابقه نمی‌دهیم بلکه باید در سطحی باشیم که با بنز آلمان و فراری ایتالیا رقابت کنیم. پس باید برنامه‌ای طراحی کنیم که برای رقابت‌ با این تیم‌ها کاملا آماده باشیم."

یک سال تا جام جهانی

اردوی تیم ملی ایران که قرار بود در لیسبون پرتغال برگزار شود به دلیل مشکلات مالی فدراسیون فوتبال لغو شد.

کارلوس کی روش درباره لغو این اردو در پرتغال گفته است:" می‌خواستیم در پرتغال اردو بزنیم که به دلیل کمبود منابع مالی این مسئله لغو شد. از این اتفاق بسیار ناراحت هستم و اعتقاد دارم دغدغه هواداران ایرانی نیز هست."

او با انتقاد از اجرا نشدن وعده‌های دولت و همچنین فدراسیون فوتبال گفت:" از جانب تیم ملی و شخص خودم اعلام می‌کنم وقتی برنده می‌شویم خیلی‌ها برای انداختن عکس یادگاری جلو می‌آیند اما برنامه‌ها و توقعات ما را برآورده نمی‌کنند. من و دستیارانم وقتی به کشورمان رفتیم بدون داشتن اسکناس و پول و فقط عکس یادگاری در جیب داشتیم. هیچ جای دنیا عکس یادگاری را جای پول قبول نمی‌کنند."

کارلوس کی روش در این جلسه، برنامه پیشنهادی خود برای آمادگی تیم ملی ایران را به خبرنگاران ارائه داد. او برنامه فصل جدید لیگ ایران را به ضرر تیم ملی دانست و برای جبران این اشتباه چهار پیشنهاد را ارایه داد.

او گفت: "متأسفانه لیگ امسال از بیست و یک تیر شروع نشد ولی حالا که این اتفاق نیفتاده باید قبل از ۲۲ فروردین ۹۳ تمام شود."

" پیشنهاد دوم من این است که مسابقات جام حذفی بعد از اتمام لیگ صورت بگیرد. سومین پیشنهاد این است که تمامی اهالی فوتبال ایران باید به توافق برسند که بازیکنان منتخب پس از ۲۲ فروردین در خدمت تیم ملی باشند و اگر لازم باشد باز هم این موضوع را تکرار خواهم کرد."

"نکته چهارم این است که تمامی بازیکنان دعوت شده باید تحت نظارت کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال باشند چون فوتبال ایران دیگر نمی‌تواند با این مسائل کنار بیاید که بازیکنانی مثل جباری، پولادی و حیدری را از دست بدهد. آن هم به خاطر عدم رسیدگی‌های پزشکی."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.