BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 08:56 گرينويچ - چهارشنبه 18 مرداد 1385 , چهارشنبه 09 اوت 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
فرهاد جواهر کلام
 

 
 
فرهاد جواهر کلام

فرهاد جواهر کلام خواننده و آهنگساز داخل کشور در هفتم اسفند ماه در تهران متولد شده است. کار خوانندگی را از سال ۷۸ به صورت حرفه‌ای آغاز کرد و تاکنون ۳ آلبوم به نام‌های «عاشق‌ترين» در سال ۸۰، «پسر ايرونی» در سال ۸۲ و «فقط خودم و خودت» در سال ۸۳ در زمينه پاپ وارد بازار کرده است مصاحبه‌ای با ايشون داشتم که شما را به خواندن اين مصاحبه دعوت می‌کنم:

مثل تموم مصاحبه‌ها لطفا اول خودتون را معرفی کنيد.

من فرهاد جواهر کلام هستم در ۷ اسفند در تهران به دنيا اومدم.

چند تا خواهر برادر هستيد؟

۳ تا برادر و ۲ خواهر دارم.

در کدوم مدرسه‌ها درس خونديد؟

ابتدايی را در مدرسه بهار آزادی، راهنمايی را در توحيد و دوره‌ دبيرستان را دبيرستان حر درس خوندم.

در چه رشته‌ای مدرک گرفتيد؟

رشته تحصيلی من روانشناسی کودکان بود ولی انصراف دادم.

در خانواده شما، کسی هنرمند هست؟

هنرمند به صورت حرفه‌ای کسی نيست، اما از قديم گفتن هنر نزد ايرانيان است و بس. به هر حال در هر خانواده‌ای هنرمند پيدا ميشه. ولی در مورد صدا می‌تونم بگم مرحوم مادرم صدای خوبی داشت، پدرم هم صداش خوبه، برادر بزرگترم هم صداش خيلی خوبه. از من هم صداش خيلی بهتره !!!

چی شد که به خوانندگی علاقه پيدا کرديد؟

من اين کار را از بچه‌گی خيلی دوست داشتم. کما اينکه اون موقع کاست خيلی زياد بود. من نوارهای برادر بزرگترم را همش خراب می‌کردم و صدای خودم رو ضبط می‌کردم. اون موقع من زياد قرآن می‌خوندم. حتی تو مدرسه هم سر زنگ‌ صبحگاهی کسی که بايد قرآن می‌خوند، بيشتر مواقع من بودم. ميشه گفت از همون مدارس شروع شد. تو خونه صدای خودم رو ضبط می‌کردم، گوش می‌کردم و کيف می‌کردم!!!

اگر خواننده نمی‌شديد، چه شغلی را انتخاب می‌کرديد؟

بايد ببينيم که چه شرايطی پيش مياد و چه شغلی را انتخاب می‌کردم. قبل از اينکه من به صورت حرفه‌ای خواننده بشم، فوتبال بازی می‌کردم. به صورت حرفه‌ای در تيم‌های تهران جوان، بانک تجارت، کشاورز، هما و تيم‌های ملی نوجوانان و جوانان عضويت داشتم که بنا به يه سری مسائل شخصی از فوتبال يه کم کنار کشيدم. و اگر خواننده نمی‌شدم، فکر کنم ورزش را ادامه می‌دادم و شايد موفق می‌بودم.

اگر زمان به عقب برگرده، خوانندگی را انتخاب می‌کنيد يا نه؟

قطعا خوانندگی را انتخاب می‌کنم چون واقعا به خوانندگی عشق می‌ورزم، ديگه جزئی از زندگی منه. مثل غذا خوردن، خوابيدن با من هميشه همراهه.

آيا بجز خوانندگی، شغل ديگه‌ای هم داريد؟

نه، بجز خوانندگی شغل ديگه‌ای ندارم.

اگر بهتون بگن که ديگه اجازه نداريد بخونيد، چه شغلی را انتخاب می‌کنيد؟

خدا نکنه که اون روز پيش بياد که بگن ديگه اجازه ندارم بخونم. ولی بستگی به اون شرايطم داره که بتونم چه شغلی را الان انتخاب کنم. اگر اين سوال را ۵ سال پيش يا ۵ سال ديگه بپرسی ۱۰۰% جوابش فرق می‌کنه.

اگر الان بگن اجازه نداريد بخونيد چطور؟

کاری که با مردم در ارتباط باشه را خيلی دوست دارم. ولی گلفروشی را خيلی دوست دارم. دوست دارم يک مغازه گلفروشی داشته باشم. و فکر می‌کنم می‌رم و گلفروش می‌شدم.

به نظر خودتون، بهترين آهنگی که خونديد چيه؟

من ۲ چيز را در نظر می‌گيرم. در صد خيلی کمش حس خودم و توانايی خودم در خوندن، و قسمت دومش بازار و پسند مردم هست. اگر بخوام در تموم آلبوم‌هام يکی را اسم ببرم مربوط ميشه به آخرين آلبوم که هنوز به بازار نيومده و اسمش هست «آخرين عشق هميشه» ضمن اينکه در آلبوم «فقط خودم و خودت» کار «بی‌خيالی» رو هم دوست دارم.

بهترين آلبومتون چطور؟

تا به الان آلبوم فقط خودم و خودت، ولی فکر کنم آلبوم بعدی از اون بهتر باشه.

نظرتون راجع به اينکه هرکی از راه می رسه مياد و خواننده می شه چيه؟

به نظر من ۲ قضيه هست. يکی داشتن امکانات (يعنی داشتن سرمايه، داشتن پول) هست که مياد خواننده ميشه و يکی ديگه بر می‌گرده به داشتن علاقه. فرض می‌کنيم شخصی صدا نداره، ولی بخاطر عشقی که به اين کار داره مياد يک آلبومی را جمع و جور می‌کنه و شايد با شکست هم مواجه ميشه. به نظر من اين کار قابل تحسينه. ولی کسی که از روی داشتن سرمايه و نداشتن علاقه و فقط به خاطر مشهور و معروف شدن مياد اين کار رو انجام ميده زياد کار جالبی نيست و من به شخصه نمی‌پسندم. به نظر من کاری که عشق توش نباشه، موفقيت هم دنبالش نخواهد بود.

چرا خوانندگان ما اينقدر کم کنسرت می‌گذارن؟

چند علت هست. ما الان مدت تقريبا ۷-۸ ساله که موسيقی پاپمون به صورت جدی راه افتاده. اگر بخواهيم تموم معيارها را جمع کنيم، معيار اصلی اينه که ما سالن مناسبی برای اجرای کنسرت نداريم. حالا شايد در تهران چندتايی سالن باشه ولی در بقيه شهرستان‌های ايران سالن کمتری وجود داره. من از مسؤلين کشور درخواست می‌کنم به شهرستان‌ها هم محبت داشته باشند.

آلبوم بعديتون کی وارد بازار ميشه؟

تا يک ماه ديگه وارد بازار ميشه

اسمش چيه؟

اسمش هست «هيشکی مثل تو نمی‌شه»

چند تا آهنگ داره؟

کلا ۸ تا آهنگ داره.

سبکش چيه؟

سبکش هم کاملا پاپ هست.

فرهاد جواهر کلام

مثل فقط خودم و خودت هست يا اينکه فرق می‌کنه؟

نه، يه مقداری فرق می‌کنه. مدل تنظيم‌ها و مدل آهنگ‌ها کاملا فرق می‌کنه

ترانه‌سرا، تنظيم کننده و آهنگ‌سازش چه کسايی هستند؟

ترانه‌سرا دوست خوبم يغما گلرويی هست که باعث افتخار منه که با من همکاری می‌کنه. تنظيم ‌کننده اش هم امير قديانی هست و آهنگسازش هم خودم هستم. که اميدوارم مردم خوششون بياد.

برای آهنگ‌های آلبوم جديدتون کليپ هم تهيه می‌کنيد؟

آره، برای آهنگ‌های آلبوم جديدم هم کليپ تهيه کردم که فعلا يکيش فيلم‌برداری شده که تا ۱-۲ هفته ديگه تموم ميشه و می‌ره برای ارشاد که مجوز بگيره و بره که به دست مردم برسه.

ترانه‌ها را بر چه اساسی انتخاب می‌کنيد؟

اين دومين آلبوم کاملی هست که با يغما کار می‌کنم. ترانه‌ها بر اساس سوژه‌ای هست که من خودم انتخاب می‌کنم. و به يغما می‌گم و يغما سوژه‌ها رو به صورت ترانه در مياره.

آيا اين ترانه‌ها را برای شخص خاصی می‌خونيد يا اينکه به بازار نگاه می‌کنيد که چه جور ترانه‌ای بخونيد؟چون مثلا در آلبوم فقط خودم و خودت شما يک آهنگ داريد به نام «بی‌خيالی» و يک آهنگ ديگه داريد به نام «هيشکی تو رو دوس نداره»، دليل انتخاب اين جور ترانه‌ها چيه؟

اين شرايط برای همه‌ ما پيش مياد. يعنی مثلا يک روز با معشوقش قهر می‌کنه يک روز آشتيه، يک روز ميگه ولش کن، يک روز عاشقشه. اينها عواملی هست که برای همهی ماها پيش مياد. و من هم جدا از اين نيستم.

خواننده مورد علاقه‌تون کيه؟

من آقای ابی را خيلی دوست دارم. خيلی از تکنيک خوندنش و جنس صداش خوشم مياد.

دوست داريد با کدام يک از خواننده‌ها يک آهنگ ۲ صدايی اجرا کنيد؟

اگر بخوام اسم ببرم خيلی زياد هستن. برای همين بهتره که اسم کسی را نگم.

چرا اينقدر آهنگ‌های منفی زياد شده؟

الان اين شده کليشه، شايد يک نفر اومده اين کار رو کرده و موفق بوده، مابقی دارن دنبال اين سبک می‌رن و اين هم فقط يک دوره‌ خيلی کوتاهی اينجوری هست و قطعا قطع ميشه. چون اگر تو عشقت را دوست داشته باشی و جنبه‌های مثبتش را ببينی اصلا نمی‌تونی برای اون آهنگ منفی بخونی.

موسيقی داخلی را چطور می‌بينيد؟

باز دوباره برمی‌گرديم به همون راه افتادن ۸ سال موسيقی پاپ در داخل کشور. ما حدودا ۲۰ سال هيچگونه فعاليتی در زمينه موسيقی پاپ نداشتيم ولی يکباره فضا باز شد و از سال ۷۸ که من خودم کارم را شروع کردم تا به الان به وضوح پيشرفت موسيقی پاپ را در داخل می‌بينيم. چه بسا نسبت به سال ۷۸ امکانات مثل امروز نبود و ما همش با مشکلات امکاناتی از قبيل استوديو روبرو بوديم. تشخيص سليقه مردم هم زمان می‌بره و من فکر می‌کنم تو اين ۷-۸ سالی که بچه‌ها دارن کار می‌کنن به يک درصد موفقيت خيلی بالايی رسيدن. به نظر من موسيقی ما خيلی خوب داره پيش ميره

عشق را چه جوری تعريف می‌کنيد؟

تعريف عشق يه مقدار سخته، البته هر شخصی عشق را يه جوری تعريف می‌کنه. اما وقتی کلمه عشق تعريفش برای من پيش مياد يعنی به صورت خيلی پاک، به صورت خيلی قشنگ، خيلی بی‌شيله پيله يه چيزی رو دوست داشتن. مثل عشق به پدر و مادر. حالا اين عشق می‌تونه شخص باشه، می‌تونه يه وسيله باشه و هر چيزی که بتونی خيلی زياد و به صورت خيلی پاک و روراست دوسش داشته باشی به نظر من اسمش عشقه.

عاشق شديد؟

بله، عاشق شدم و عاشق هستم حالا اينکه چی و چه کسی بماند !!!

ازدواج کرديد؟

نه، هنوز ازدواج نکردم.

فرهاد جواهر کلام

چه رنگی را دوست داريد؟

رنگ ليمويی را خيلی دوست دارم.

از چه غذايی خوشتون مياد؟

باقالی پلو با گوشت، لوبيا پلو و لازانيا.

از چه غذايی بدتون مياد؟

از غدای خاصی بدم نمياد. هر غذايی رو که می‌خورم ميگم شکر خدا.

چه ماشينی دوست داريد؟

ب.ام.و و پرادو را خيلی دوست دارم.

چه ماشينی داريد؟

من پژو ۲۰۶ دارم.

برزگترين آرزوتون چيه؟

آرزوم اينه که از لحاظ کاريم، در هر کجا که قرار بگيرم و به هر مرحله‌ای که برسم اميدوارم که غرور منو نگيره و از خداوند می‌خوام که محبوب باشم تا مشهور. اصلا مشهوريت تنها را دوست ندارم. مشهوريت جزئی از کار ماست اما من دوست دارم محبوب باشم.

در مورد تيم هنرمندان بگيد. چقدر و کجا تمرين می‌کنيد؟

ما در روزهای خيلی خاص تمرين نمی‌کنيم. بعضی وقتها ۳ روز در هفته، بعضی وقتها ۴ روز در هفته و حتی بعضی وقتها ۲ روز در هفته تمرين می‌کنيم که بستگی به کار و موقعيت بچه‌ها و همچنين به فصل و اينکه ما زمين داشته باشيم داره. مکان تمرين‌های ما مختلفه ولی الان ما در صدا و سيما تمرين می‌کنيم. معمولا هر جا که بهمون بدن تمرين می‌کنيم. چون تيم ما، تيم پولداری نيست که بخواد هر کجا را انتخاب کنه بتونه تمرين کنه. بايد امکانات به تيممون داده بشه. و بعضی از مسؤلين هستند که لطف دارن و اون چيزی که در حد توانشون هست را می‌ذارن. مثل صدا و سيما که آقای کتيرايی مسؤل تربيت بدنی به بچه‌ها خيلی لطف دارن، زمين را در اختيار بچه‌ها می‌ذارن و جا داره که من از اينجا از ايشون تشکر کنم.

اگر کسی بخواد، می‌تونه بياد و تمرين شما را ببينه؟

آره، اگر کسی بخواد می‌تونه بياد و تماشا کنه. ما يه کانون هواداران داريم که می‌تون با دفتر باشگاه تماس بگيرن و بيان و تمرين‌ها و بازی‌های ما را تماشا کنن.

اگر برای آخر مصاحبه حرفی داريد بفرماييد.

جا داره از شرکت آوای ماندگار يا همون پخش عظيمی به خاطر حمايت و لطفشون تشکر کنم. از شما هم تشکر می‌کنم.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران