BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:01 گرينويچ - چهارشنبه 25 مرداد 1385 , چهارشنبه 16 اوت 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
کودکان جنگ و وعده ها
 

 
 
"جاستین شاپیرو" کارگردان فیلم "وعده ها" (Promises) است که برای سازندگان آن در سال 2001، علاوه بر کاندیدا شدن به عنوان یکی ازفیلم های مستند برترجایزه اسکاردرسال 2002 ، بیش از 20 جایزه بین المللی را به همراه آورد وبه 34 فستیوال فیلم دعوت شد.

گفت وگوی کودکان" اسراییلی وفلسطینی" مهمترین، ایده فیلم است که حول رفتن چند نوجوانان اسراییلی به ارودگاهی در فلسطین است تا با کودکان همسال خود گفت وگو کنند. اوچند هفته پس ازحمله اسراییل به لبنان می گوید: " با این حمله آرزوهای کودکان اسراییلی وفلسطینی ولبنانی وحتی کشورهای دیگر منطقه چون سوریه، اردن و ایران، برای روزهای آرام وبدون دغدغه به تیرگی گراییده است." او همچنین قرار است برای فیلم جدید خود به ایران هم برود.

ازسفربه دوردنیا تا کوچه پس کوچه های اردوگاه

شاپیرو از مشهورترین مجریان برنامه سفر شبکه پی بی اس آمریکا که به بیش از 35 کشور طی سالهای گذشته برای تهیه فیلم سفر کرده است، پیش ازآن، هیچگاه یک فلسطینی را از نزدیک ندیده بود. اما ساختن فیلم، تمام ذهنیت او را نسبت به مناقشه بین اسراییل وفلسطین تغییر داد.

10 میلیون نفر در آمریکا و30 میلیون نفر در خارج آمریکا این فیلم را دیدند ودر بیش از بیست بازاربین المللی در سراسرجهان پخش شده است. درست درروزهای پس ازحمله اسراییل به لبنان در اوائل ماه جولای، او میهمان جلسات مختلفی است تا به گفت وگو درباره تجربیاتش در خاورمیانه بپردازد.

درکتابخانه بزرگ شهر برکلی کالیفرنیا درمیان جمعیتی ازکسانی که هنوز از شوک شکل گیری یک جنگ جدید درخاورمیانه خارج نشده اند، شاپیرو به نمایش امید بچه های جنگ می پردازد وتجربیاتش را بیان می کند. داستان چند کودک اسراییلی وفلسطینی که قرار می شود همدیگر را ببیند وبا هم گفت وگو کنند.

بین هر دوگروه، صحبت های زیادی می شود که برای چه این گفت وگو باید انجام شود. اما بعد از ماه ها تامل که با حضور دوربین همراه است، بالاخره دونوجوان اسراییلی به پناهگاه دهیشه می روند تا با زندگی پناهجویان آشنا شوند. روایت فیلم نشان می دهد که چگونه سوء تفاهم ها آغاز وچه پیش ذهنیت هایی از هر طرف در ذهن دیگری است. اما پایان فیلم پایان خوشی است. اگر چه دیری نمی پاید این خوشی.

"از دیدن این فیلم شوکه شدم"

او می گوید که " درپایان نمایش در یکی از سینماها، یک مرد فلسطینی به سوی من آمد ومودبانه خودش را معرفی کرد وگفت که اصالتا از "رام الله" است. گفت از شما تشکر می کنم، تشکر می کنم، تشکر می کنم وبارها این جمله را تکرار کرد....من حتی شوکه شدم وقتی اورشلیم پست، نقد مثبتی از فیلم نوشت. اما مهمترین تعریفی که از فیلم شنیده ام این بود که کسی به من گفت " من از جنگ دیگر بیزار شده بودم وبه آن توجهی نمی کردم، اما دیدن فیلم باعث شد دوباره به آن توجه کنم." شاپیرو همچنین ای میل های زیادی ازصهیونیست های داخل آمریکا واسراییل دریافت می کند که درآن گفته بودند پیش ازفیلم هیچگاه به فلسیطینی ها به مانند انسان نگاه نمی کردند، اما فیلم نگاهشان را تغییر داده بود. آنها واقعا از همین لفظ استفاده کرده بودند.

او یک سال با آموزشگران مختلف کار می کند تا ببینند چطور می توانند نگاه چندجانبه ای به موضوع جنگ داشته باشند. به نحوی که فیلم را به عنوان فیلمی آموزشی راهی مدارس راهنمای ومتوسط کرد. در مطالعه ای که برمبنای آن فیلم ساخته شد، نویسندگان مسلمان، یهودی، مسیحی، اسراییلی وجامعه شناسان ومتخصصان علوم انسانی شرکت داشتند.

جاستین درتهران

" درحالی که پیام اصلی فیلم وعده ها، تاکید برارزش گفت وگو است، با حمله های اسراییل به لبنان آیا چشم اندازی برای صلح وجود دارد؟" سوال من را شاپیرو اینچنین پاسخ می دهد: " من یک مادر ویک هنرمند هستم. اگرمادر نبودم، درناامیدی مطلقی فرو می رفتم. دنیا به سمت وسوی نگران کننده ای می رود، از گرم شدن هوا در جهان گرفته تا حقوق بشر، جنگ هایی که رخ می دهد، سوء استفاده از زندانی ها در سلول های انفرادی ومسائلی مانند اینکه بیش از 40 میلیون نفر ازمردم آمریکا بیمه سلامتی ندارند، بخشی ازاین وضعیت نگران کننده است."

جاستین شاپیرو در حال تهیه فیلمی است که در آن نحوه پرورش کودکان را نشان می دهد. مجری برنامه سفر شبکه پی بی اس و کارگردان فیلم "وعده ها" که هفت سال به طول انجامید، می گوید: " فکر می کنم این یکی از بهترین راه هایی باشد که بتوان دید چگونه فرهنگ ها بچه های خودرامی پرورانند. به این وسیله ما فهم بهتری از دیگر نظام های ارزشی وباورهای مردم پیدا می کنیم. "مادران جهانی"، پروژه ای که این کارگردان فیلم های مستند را به خود مشغول کرده است، چین، ایران، هند، آفریقای جنوبی، مکزیک ویکی از کشورهای عربی را در برخواهد گرفت:

اومی خواهد به ایران سفر کند ومی گوید خیلی در این ارتباط هیجان زده است. چون ایرانیان زیادی درکالیفرنیا زندگی می کنند واو همواره از آداب وتربیت ایرانی ها شگفت زده بوده است.

کودک درفیلم، سرباز درنواز غزه

درسال 2002 چند تن از بچه های اردوگاه های پناهندگان با تلاش کارگردانان به لس آنجلس می روند تا درمراسم اسکارشرکت کنند. اما فیلم دیگری برنده جایزه اسکار می شود. درسال 2004 کارگردان وفیلم بردار به فلسطین واسراییل می روند تا ببینند بچه هایی که در فیلم بایکدیگر گفت وگو کردند، چه وضعیتی دارند. بچه هایی که دیگر نوجوان شده بودند. بعد از بخش تکمیلی که به فیلم اضافه شد، "اتحادکودکان خاورمیانه" به عنوان یک سازمان غیردولتی، چهار تن از نوجوانان ارودگاه دهیشه را برای ادامه تحصیل به آمریکا آورد. دو نوجوان اسراییلی "یارکو ودانیل" هم اکنون به ارتش اسراییل پیوسته اند و پدرومادرشان از فعال ترین افراد جنبش صلح در اسراییل. شاپیرو می گوید: "تنش های زیادی بین یهودیان سکولار وارتودوکس در اسراییل وجود دارد. تنش هایی که درفیلم کاملا قابل مشاهده است. اما چیزی که بچه های اسراییلی را رنجیده می کند این است که یهودیان بسیار مذهبی لازم نیست به ارتش بروند."

مستند سازی، کاری مشکل

با این حال زندگی برای مستند ساز ها، حتی کسانی که دهها جایزه بین المللی را ضمیمه کارنامه خوددارند وکاندیدای جایزه اسکار می شوند چندان آسان نیست. جاستین می گوید: "مثل خیلی از مستند ساز ها درآمریکا، پول فیلم از منابع فردی وبینادها می آید. برخلاف کشورهای اروپایی که مجامع قدرتمندی برای حمایت از هنر دارند، درآمریکا پول اندکی از منابع فدرال به فیلم های مستند ویا هرنوع هنر دیگری از این دست تعلق می گیرد."

به اعتقاد او تنها بخش اندکی از مستند سازان شغل درآمد زایی دارند. هر چند شغل فوق العاده ای است : " چرا که این امکان وجود دارد از مردم سوال کنم، به خانه هایشان بروم وداستان های زندگی شان را بشنوم. احساس غنی بودن می کنم."

 
 
لبنان - اسرائيلبحران در خاورميانه
گزارش های خبری از درگيری در لبنان
 
 
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران