BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:14 گرينويچ - دوشنبه 10 مهر 1385 , دوشنبه 02 اکتبر 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ایرانیان دات کام
 

 
 
ایرانیان

سایت "ایرانیان دات کام" طی هفته های گذشته تبدیل به یک شرکت شد، تا یکی از اولین و پرخواننده ترین مجله های ایرانی که به زبان انگلیسی منتشر می شود، طی ماه های آینده تغییراتی را درشکل وساختار خود شاهد باشد.

جهانشاه جاوید، روزنامه نگار ایرانی که سال 1995 وب سایت "ایرانیان" را راه اندازی کرد، به زودی فن آوری وب سایتش را به روزخواهد کرد و امکانات بیشتری را برای خوانندگان در آن قرار خواهد داد.

جهانشاه که پیش از راه اندازی این وب سایت، 15 سال خبرنگار ومدتی نیزدر دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در نیویورک مشغول بوده است، یک روز تصمیم می گیرد که نشریه چاپ کند، اما می بیند آنقدر مخارجش سنگین است که از خیرش می گذرد وبه آنلاین آن، قناعت می کند. او قبلا هم دربی بی سی مشغول به فعالیت بوده. چند جایزه روزنامه نگاری هم در کارنامه مطبوعاتی اش است.

"ایرانیان" تفریح بود یا کار جدی؟

"هردو. چون به صورت حرفه ای ودفتر ودستک نبود ودرخانه انجام می دادم هم تفریح بود هم کار جدی. ولی مقداری دیدگاهم نسبت به مجله عوض شده. دراولین سرمقاله ام نوشته بودم که مجله چیزی شبیه تایم ونشنال جئوگرافیک ونیویورکر باشد. اما ایده آل ها قوی است، عملا نه نویسنده داشتم نه کادر ودرنهایت تبدیل شد به مجموعه ای از افکار ونوشته های مردم عادی و متفکرین و نویسندگان حرفه ای. بنابراین استانداردهای حرفه ای را آنگونه نمی توانستم به کار ببرم . سیاستم آن بود که تا آنجا که می توانم از مطالب مردم استفاده کنم. اعتقاد داشتم که نظرشان از سبک نوشتنان مهمتر است. آن بیان وافکار وانتشارش مهم بود. تا اینکه بگویم جمله بندی اش مثلا خوب نیست وکنار بگذاریم."

جهانشاه
جهانشاه

علاوه برآگهی، او یک جورایی هم وابسته به آگهی های گوگل شده، که طی ماه های گذشته منبع درآمد خوبی برای سایت های معتبر وپربیننده شده است. اززحمت های آگهی گرفتن های معمولی هم صاحبان سایت راخلاص کرده است. همه کار ایرانیان دات کام را جهانشاد خودش به تنهایی انجام می دهد. می پرسم که آیا چنین کاری به لحاظ اقتصادی امکان دوام دارد؟

جاوید می گوید: " امکان داشتن یک سایت مستقل وسودآور وجود دارد و ایرانیان دات کام هم به آن سمت حرکت می کند ولی مدل اقتصادی اش با شرکت های دیگر متفاوت است از این لحاظ که سایت " ایرانیان دات کام" نمی تواند با افراد زیاد اداره شود. اگر شخصی متعهد به حرفه اش باشد باید بتواند به عنوان موتور محرکه پروژه وجودداشته باشد. کسی که پشتکار وعلاقه داشته باشد که با کار وبا انرژی اش آن رابگرداند. خوشبختانه دراینترنت فرصت های زیادی وجود دارد که مجلات زیادی درست شود. بنابراین شما می بینید که ایرانیان دات کام تنها نیست. همه اینها از طریق چیزی به نام "گوگل اد" می توانند درآمد ایجاد کنند. وخواننده ها می توانند با کلیک روی آگهی ها به دارنده سایت کمک مالی کنند."

"ایرانیان دات کام" دربین ایرانیان خارج ازکشوروب سایت محبوبی به شمار می رود. به گفته جهانشاه جاوید حدود 90 درصد مخاطبین، ایرانیان خارج ازکشورهستند و تنها کمتر از پنج درصداز مخاطبان ایرانی بوده اند. که یکی مساله زبان انگلیسی بوده است و دیگر آنکه آنهایی که خارج از کشور زبان انگلیسی انتخاب کرده اند برایشان جذاب تر بوده و پس ازمدتی، این وب سایت آینه ای شد اززندگی آنها.

شنیدن موسیقی یکی از بخش های جذاب این سایت ایرانی انگلیسی زبان است. مدیر این وب سایت در این 12 سال قطعات حدود 150-200 هنرمند مختلف را از قدیم وجدید جمع آوری کرده که مجموعه جذابی را به خود اختصاص می دهد. الان حدودیک سال واندی است که سایت فیلتر شده است وبه گفته جهانشاه فیلتر شکن های معدودی است که استفاده می شود ولی به صورت عموم دردسترس نیست. ولی آرشیو موسیقی خیلی طرفدار دارد.

ایرانیان
وب سایت ایرانیان

"چه ساعاتی ایرانیان دات دام بیشتر دیده می شود وکدام قسمت بیشتر؟" جهانشاه می گوید:"موسیقی وعکس. فکر می کنم یک سوم آنهایی که روی سایت می آیند به قسمت موسیقی می روند. می دانم عکس وموسیقی پرطرفدارترین هستند. خیلی وقتها به خاطر اینکه مجله اینترنتی –درمورد ایرانیان- کسانی هستند که موقع ناهارشان سرکار ویا خانه می روند پای اینترنت . بنابراین ساعت 10 صبح تا 2 بعد ازظهر به وقت آمریکا پرطرفدارترین ساعات بازدید است. چون 65 درصد خواننده ها در شمال آمریکا هستند وچون دردوبخش شرق وغرب آمریکا هستند که مثلا 10 صبح 1 بعد از ظهر نیویورک است. واین نشان می دهد که اکثر آنها که دردانشگاه وسرکار هستند، این سایت را می بینند ونشان هم می دهد که وقت ندارند که مقالات بلند بخوانند. پس قسمت هایی که لذت فوری می آورد، طرفداربیشتری دارد مثلا ویدئو وعکس .

وقتی از او می پرسم هنگامی که فهمید وب سایتش فیلترشده است چه احساسی داشته، می گوید: " به صورت جدی موقع انتخابات خرداد پارسال 1384 فهمیدم فیلترشده ام. دوهفته قبل از انتخابات . قبل از آن هم چند تا ازشرکت های اینترنتی هم متوقف کرده بودند. اما بعد ازآن سراسری بوده است. برای من خیلی طبیعی بود. خیلی سایت ها فیلتر شده اند وهنوز هم هستند وایرانیان دات کام هم جزو طیف وسیعی است. ولی درعین حال آدم حیف می دونه که مردم کشور نمی تونند بخونند ونشان دهنده این است که آزادی بیان وجود ندارد."

جاوید می گوید یکی ازمشکلاتش دراین 5-6 سال این بوده که با فن آوری جلونرفته است و خیلی از اجرای درست صفحات اینترنتی عقب مانده است: " یکی ازکارهایی که سعی کردم دراین چند ماه انجام بدهم این بود که ایرانیان دام کام را تبدیل به شرکت کنم وبا سرمایه گذاری خصوصی سایت را به روز کنیم. وبعد ازآن با فن آوری روز جلو برویم وامکانات را افزایش دهیم .الان خواننده زیادی داریم اما خواننده های زیادی را هم ازدست می دهیم چون زیاد اینتر اکتیو نیست. می خواهیم این قسمت را قوی کنیم تا مردم زودتر نظراتشان را روی سایت ببینند."

کیفیت مطالب ایرانیان دات کام به اعتقاد خیلی ها، ازخیلی خوب تا خیلی بد است. جهانشاه مدیر سایت درپاسخ به این سوال که این نوسان را مزیت یا عیب مجله اینترنتی خودمی داند می گوید:" از اول که شروع کردم چون تجربه ام حرفه ای بود، می دانستم اخبار مهم است که قواعد خاصی را دنبال کند. اما در عمل این جوری شد. چون نویسنده حرفه ای نداشتم وسایت از اول وابسته بوده به خواننده های خودش وشکل گرفته ازخواننده هایی که آمدند روی سایت ونظرشان را گفتند. از میان آنها، من برای افکار پاکنویس نشده و نپخته احترام خاصی پیدا کردم. چون این افکار خیلی نزدیک تر است به افکار عادی مردم تا مثلا افکار شکل یافته...اگریک مدت ایرانیان دات کام را بخوانید اینقدر نظرات مختلف در آن است که می بینید چقدر افکار مختلف بین ما وجود دارد. همیشه یکی از مشکلات این بوده که نمی توانستیم این افکار مختلف را تحمل کنیم. برای من این افکار صادقانه تر است...

جاوید اضافه می کند که " ایرانیان دات کام فقط این افکار نیست. مخلوطی از مطالب بسیار قوی ومعمولی تر است که می تواند فکر ما را شکل بدهد تا اینکه افکار خاصی را دنبال کردن".

با توجه به سروصدایی که چاپ برخی ازمطالب درایرانیان دات کام به پا کرده بود، از جهانشاه می پرسم که معیارهایش برای چاپ مطلب چیست؟

"فقط جالب بودن"

جهانشاه

یعنی چه؟

مطلب یا باید منو عصبانی کند یا بخنداند، به هرحال فکر من را یک جوری تکان بدهد. 90 درصد چیزهایی را که می گذارم روی سایت اصلا به آن اعتقاد ندارم. اتفاقا فکرهایی که غیرمترقبه وجالب هستند را روی سایت می گذارم وترجیح می دهم فکر عجیب را بگذارم تا کار تکراری که همه ما شنیدم، حتی اگر احمقانه باشد.

چند درصد کارهایی که می گذاری از این دست است؟

می خواستم بگویم 50 درصد اما شوخی می کنم ... سعی می کنم با رعایت تعادل همه اینها را بگذارم. سعی می کنم یک مطلب متوسط را با یک مطلب خوب ویا یک مطلب معمولی همه را با هم بگذارم و هم مطالب با کیفیت وهم جذاب وپرطرفدار.....

آیا برای چاپ مطالبت با مشکل برخورد کردی؟ مثلا چه موضوعاتی حساسیت خواننده هایت را برانگیخته است؟

مشکل که به آن صورت جدی هیچ وقت پیش نیامده ، هرچنداعتراض همیشه بوده است که مثلا چرا فلان چیز را چاپ کردی. مردم درمورد افکار سیاسی کمتر اعتراض می کنند که چرا این مطلب را گذاشتی، اما مطالب درمورد سکس وجنسیت وروابط زن ومردم خیلی بیشتر مردم را به اصطلاح به واکنش واداشته است. ولی خوب اتفاقا درچاپ مطالب جنسی هم هیچ واهمه ای ندارم. اگرچه اولین باری که چاپ کردم -5یا6 سال پیش- دلهره داشتم که خواننده هایم را از دست بدهم ونمی دانستم واکنش چی می شود. اما ازهمان موقع هم برایم مهم بود که حتی درمورد مسایل جنسی هم شفاف صحبت کنیم . شاید مسائل جنسی برای خیلی ها در زندگی از همه چیز مهمتر باشد. خیلی چیزطبیعی است. راجع این موضوع حرف نزدن باعث می شود راجع یک رفتارمهم انسانی کمتر بدانیم وباعث می شود زن ومردم کمتر همدیگر را بشناسند. اگر بازتر مطرح شود شاید مسائل جامعه دراین زمینه کمتر شود.

ماجرای چاپ خاطرات جنسی یکی از خوانندگانت چه بود؟

مثل هرکس دیگه ای این مقالات را این خانوم ای میل می کرد که در مورد روابطش با یک مرد دیگر بود که طرفدارهای زیادی دارد، ولی خیلی وقت است که ننوشته است. اما این هم مثل همه کسانی که برای ایرانیان دات کام می نویسند، ممکن است این نویسنده یک مطلب را بنویسد چند هفته ویک هو یک سال ننویسند. چون مساله پول درمیان نیست.

آیا مطلبی را که روی سایت می گذاری، ممکن است برداری؟

از اول فلسفه مان این بوده است هر مطلبی که چاپ می کنیم به صورت دائمی آرشیو باشد و دردسترس وهیچ چیزی را تغیر ندهیم، مگر اینکه اشتباه فاحشی دریکی از صفحات وجود داشته باشد. ولی غیر از آن اگر مطلبی را با اجازه کسی چاپ کرده باشیم، می ماند وآرشیو می شود. اما نویسنده در حق چاپ مجدد آزاد است. یعنی آن کپی رایت را با نویسنده شریک هستیم.

تاحالا شده است که مطلبی را روی سایت خود می گذاری به دلیلی برداری؟

بله، اما مثل هر مجله و روزنامه که مطالبش را آرشیو می کند وکسی که مطلب را چاپ می کند نمی تواند درخواست کند ومثل هرمطلب چاپی دیگر این مطلب قابل ارشیو شدن بودن این رسانه دلیل نمی شود که نویسنده بخواهد ان را عوض کند. وآن همیشه حفظ خواهد شد.

"ایرانی روز" درسایت حکمتش چیست؟ چطوری این آدم ها را انتخاب می کنی؟

دوست دارم درسایت همیشه یک قسمت جالب باشد. همیشه ایرانیانی بوده اند که دوست داشته اند که خودشان وبچه هاشان را به افراد معرفی کرده اند. اول می رفتم در گوگل جستجو می کردم و اسمها را دنبال می کردم وآن عکس را می گذاشتم درصفحه و لینک می کردم به صفحه اما الان عکس ها را مردم می فرستند برای صفحه....

این تبدیل شده به صورت ایرانیان خارج ازکشور چون کسانی که ازایران عکس می فرستادند خیلی کم بوده وبنابراین این کلکسیون افراد خارج است. نکته ای که دراین باره رعایت کردم این است که انتخاب ایرانی روز لزوما به معنای برتر بودن آنهانیست. بعصی وقتها آدم هایی که یک کاری کرده بودند که منجر به زندانی شدن آنها شده بود، را هم می گذاشتم که اعتراض می کردند چرا این را گذاشتی؟ می گفتم که صرف ایرانی بودن هیچ افتخاری ندارد. بعضی وقتها افراد دورگه را هم می گذاریم مثلا ایرانی چینی ها، ایرانی آمریکایی فیلیپینی که خود را ایرانی می دانند.

جالب ترین کاری که دوسش داری درمورد مجله اینترنتی ایرانیان چیست؟

هر سال برای سایت دروغ 13 تهیه می کنم وبرای آن هم روزشماری می کنم. برای اینکه از طنز وسورپریزکردن لذت می برم. چند سال پیش بعد از اینکه مادلین آلبرایت سخنرانی کرد و ازایران عذرخواهی کرد، من برای دروغ 13 مطلبی نوشتم که مادلین آلبرایت به ایران سفر کرده است و قرار است پول بدهند احمد آباد را آباد کنند... این وچند تای دیگه را خیلی ها باور کرده بودند که این چیزاتفاق افتاده...در تلویزیون های ماهواره ای خیلی نقل شد... به دلیل اینکه آنها خیلی راحت سرشان کلاه می رود تا خبرگزاری ها.

جهانشاه جاوید مدیرمجله اینترنتی "ایرانیان دات کام" که یکی ازقدیمی ترین مجلات انگلیسی زبان ایرانی ها درخارج ازکشوراست همه فلسفه کاری انتخاب های خودش دراین نشریه آنلاین را اینگونه توضیح می دهد: " مهم، تحمل افکار است وتاکید روی اینکه کلمات وافکار به هیچ کس صدمه ای نمی رساند. هیچ کلمه وفکری نیست که به شما صدمه جسمی برساند بنابراین هرکلمه ای، فکری وحرفی باید اجازه بیان داشته باشد. اگر حرف ما قوی تر است می توانیم با استدلال به آن بپردازیم و هرچیزی جز خشونت، باید با مدارا تحمل کنیم وهر حرفی هر چقدر زشت وشوک آور باشد، باید بدانیم که فقط حرف است وبا حرف با آن برخورد کنیم تا خشونت".

 
 
روز هفتمروز هفتم
صفحه اصلی
 
 
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران