BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:32 گرينويچ - دوشنبه 24 مهر 1385 , دوشنبه 16 اکتبر 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
"میراث ایران" هم زيرزمينی شد
 

 
 
چهارشنبه شب برای اولین بار بود که رسما نماینده ای از گروه های زیرزمینی ایرانی تو لندن رفتن روی صحنه. گروه آبجیز که راک انتقادی-اجتماعی می زنن و نیما بهنود که خطاطی و مهرقدیمی رو تی شرتها چاپ می کنه و گروه زدبازی که رپشون رفته اونور خط قرمز!


دو سال پیش بود که بنیاد میراث ایران "Iran Heritage" شنید که ما حسابی رفتیم تو نخ فرهنگ جوونای حاشیه نشین ایرانی. فرهاد حکیم زاده و روزبه پیروز کمر به معرفی این فرهنگ در لندن بستن و منم کمرو محکمتر کردم.

چهارشنبه شب چی شد؟

تو سالنی که از لحاظ جغرافیائی جوری بود که حتی تاکسی ها هم اشتباهی می رفتن و مهمونا تو پیاده روها جیباشونو محکم می گرفتن! خلاصه جا از اینجا خلافتر نمی شد. اونجا یه کلوپ مردونه قدیمی کارگری سه طبقه بود که شیکش کرده بودن. بیشتر اعضای بنیاد آمده بودن و یه کمی هم جوونای لندنی .


سالن بیشتراز 200 نفرگنجایش نداشت با اینحال 350 نفر رزرو کرده بودن. مند بالا بود و یه کمی سرد! یعنی به بچه های روی صحنه حال نمی دادن و وقتی که خود منم رفتم که گروهها رو معرفی کنم بعد از دو تا شوخی عین سنگ رو یخ با گردن کج اومدم پائین و قرص اعصاب زدم بالا.


گروه آبجیز

بچه ها (ملودی و صفورا و برادرشون صوفی) از اولین گروه های زیرزمینی پاپ راک ایرانی خارج از کشور هستن.


صفورا کار گیتار فلامینکو می کنه و آهنگها رو می سازه و تنظیم می کنه و ملودی هم موضوعها رو انتخاب می کنه و شعرها رو می نویسه، صوفی هم مسئول فنی و صدای گروهه.

بچه ها ده سالیه که گروه رو ساختن و از کافه های توی اسپانیا تا سوئد (محل اقامتشون) برای خارجی ها آهنگهای ایرانی خوندن! برای اولین بار بود که می اومدن لندن و آهنگهای شاد "بوق" (درباره ترافیک و ایرانی ها)، "خواستگاری" ( پسرها عاشق ماشینشونن و دخترا عاشق گربه شون) و " دموکراسی"، (... نوبرشو آوردی ... دیکتاتوری رو بردی...) رو اجرا کردن و آهنگ "گریه مرد" (...مرد که گریه نمی کنه...) از آهنگهای باحالشون بود.


گروه آبجيز شعرهای انتقادی و حرکات روی صحنه شون حرف نداره، گروهشون که همه سوئدی و یکی هم پروئیه حرفه ای باهاشون می زنن. شکلکهايی که ملودی رو صحنه در میاره (موکوتاه) حرف نداره و حرفهای صفورا (مو بلند) وسط آهنگها خیلی مردم رو سرحال میاره.

صوفی : آلبوم جدید گروه آبجیز تا سه هفته دیگه میاد بیرون و در ضبط آهنگهاش نهایت دقت شده و وقتی شنیدین خودتون حال می کنین. ده تا آهنگ داره".

گروه زدبازی

بچه ها سهراب و سامان و مهراد (سیاوش همراهشون نبود ( آخه فرانسه است ) برای جمعیتی که شاید برای اولین بار آهنگهاشون رو می شنیدن خوندن.


این تقریبا اولین کنسرت رسمیشون بود (تقریبا چون یکشنبه دو تا آهنگ تو پارتی ستاره های لندن خوندن و تماشاچیا که اکثرا آهنگهاشون رو می شناختن دیگه سالونو ریختن رو سرشون).

بچه ها سه چهار سالیه که رپ ضبط می کنن. از مدرسه با هم آشنا شدن و همونجوری که بین خودشون حرف می زنن، می خونن. فحش تو حرفهاشون هست و جو پارتی های بالا شهر تهران و فرار ...!


تماشاچیای چهارشنبه شب هاج و واج به حرفهای بچه ها گوش می دادن و اولین باری بود که رپ فارسی رو زنده می شنیدن. وقتی که بچه ها به کلمات رکيک شعرها می رسیدن معلوم بود که با شرم و نگرانی کلمات رو می خونن. ولی اجراشون حرف نداشت و دو آهنگ رو متفاوت اجرا کردن ( پارتی، بریم فضا، عروسک که چسبوندن به آهنگ مال هم بودیم، بی حس (این آخری رو دوبارخوندن). و منم خودم خیلی نگران بودم که نکنه سن بالاها شکایت کنن که نکردن!مهراد: حس صحنه خوب بود، نگرانی هم موقع فحش نداشتیم، اعتماد بنفسمون بالاتر بود.خیلی رو صحنه خوب بود. ممکنه عید بريم دوبی.

نیما بهنود


نیما جدیدترین کلکسیونشو که یکهفته قبل چاپ کرده بود با خودش (دو تا چمدون پر) از نیویورک آورد. نیما در بچگی تو تهران از دست پاسدارها فرار می کرده که بخاطر ظاهرش اذیتش نکنن.

با شلوار جین و لباسهای دسته دوم وارداتی تو ایران کار می کرده و عوض بدلشون می کرده که جالب بشه.

نیما: یه دفه به سرم زد و سوار وانت با جیب خالی از سانفرانسیسکو راه افتادم و رفتم نیویورک.


اونجا تو محله فقیر بروکلین با ده نفر اتاق گرفتم و شروع کردم به آزمایش با طرح و نقش.
این کلکسیون جدیدم شامل: اولین تمبر( زمان مظفرالدین شاه) ، مهر میرزا کوچک خان ازنهضت جنگله و سر خط اولین روزنامه ایران و خطاطی هائی که بچه ها از کتابهائی که تو بازار قدیمی تهران پیدا کردن، برام فرستادن.

بچه های ایرانی و خارجی از زیبائی این نقشها لذت می برن و بعد که پرس و جو می کنن که چیه، خود بخود کشیده می شن تو تاریخ ایران. اینجوری یه چیزی هم یاد می گیرن.نیما اینجا چند تا مانکن لباس ایرانی ( پسرهای تو عکس) پیدا کرد. یکیشون آیدین (دو رگه ایرانی اسپانیائی) بود که قد بلندی داشت و تو هنگ کنگ جزو مدلهای معروف لباسه.

نیما یه شوی ویدیوئی داشت و حدود نصف تی شرتهاشو سردست فروخت.

میراث ایران

فرهاد حکیم زاده رئیس و موسس بنیاد: ما فکر کردیم که وقتشه این حرکت رو جدی تر بگیریم. با معرفیشون به مردم و چاپ مطلب در مطبوعات خارجی و ایرانی در باره اين حرکت ( موسیقی و فرهنگ زیرزمینی)، بچه های دیگه تشویق می شن که خودشون رو جدی بگیرن و شروع به کار کنن. چه در زمینه موسیقی چه نقاشی و چه مد.

 
 
روز هفتمروز هفتم
صفحه اصلی
 
 
زد بازیويدئو
آبجيز و زد بازی در نخستين کنسرت اروپايی
 
 
آبجيزعکس
شب زير زمينی در لندن
 
 
مد لندنعکس
مد زيرزمينی در لندن: نيما بهنود
 
 
زدبازیگفتگو با زدبازی
گروه رپ زیرزمینی
 
 
طراحی لباسمهر ميرزا کوچک خان بر تی شرتهای نيويورکی
گفتگو با نیما بهنود طراح تی شرت و لباس
 
 
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران