BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:55 گرينويچ - جمعه 05 آبان 1385 , جمعه 27 اکتبر 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
"انتظار" امید
 

 
 
بعد از چهار سال قايم موشک و ديدارهای کوتاه پشت صحنه با اميد بالاخره يه فرصت يک ساعته پيدا کردم. حيف که پای تلفن حرف زديم، دوست داشتم باهاش تو استوديو بودم و وقتی آهنگها داشت تموم می شد از آلبوم می گفتيم.


اميد چهار سال پر تلاطمی داشته، مهاجرت... کنسرت... درگذشت!... آهنگهای تازه. دمش گرم هر کدوم از ما بوديم آيا می تونستيم تو شرايط شبيه به اميد کار بيرون بديم؟

تازه آلبومش با تمام کارهای قبليش فرق داره، البته فقط از بابت انتخاب سازها و ريتم. ما معمولا به اميدی عادت داريم که با يک ارکستر بزرگ زنده بزنه و بخونه. اين آلبوم بيشتر حالت الکترونيکی داره و حتی آوازهای عاشقانه اش يه حالت ديگه است. خوبه يا بد ... قضاوتش با ما نيست چون فقط سليقه است.

با اين آلبوم اميد شنونده های جديد پيدا کرده و بعضی شنونده های قديمو شايد دلخور کرده. حالا بخونين و بشنوين که انگيره اين "انتظار" چی بوده.درووووود از اين طرف آب به اميد. ما چقدر منتظر اين آلبوم بوديم، من اصلا از خوشحالی نمی دونم چيکار کنم!

دل من هم خيلی برای اين درود گفتن تو تنگ شده بود.

البته تو اين مدت تنها چيزی که عوض نشده دروودهای منه، ولی کار خودت خيلی عوض شده!

چهار سال فکر، چهار سال انتظار من و همکارنم بود که خواستم در اين آلبوم خلاصه کنم.... در مقابل اين همه احساس پاک مردم که هميشه منو مورد لطف خودشون قرار دادن . در اين مدت تمامی سختی و زحمتی که کشيده ميشه به عشق ديدار مردم و اون لحظه لحظه با مردم بودنه.

در اين چهارسال کاملا مسير زندگيت رو عوض کردی، دو سالی صرف اجرای کنسرت شد و به اين خاطر از ديدارت محروم بوديم. شايد اين به نحوی باعث تعويق آلبومت شد.

من دوسال بطور کامل روی اين آلبوم کار کردم، چون دوسال قبلش درگير مسئله جابجايی بودم که بار چندم هست در زندگی من که اتفاق می افته. اتفاق بسيار سخت و کمر شکن، يکبار از وطنمون به اين طرف آبها اومديم و دوباره حالا به اون طرف دنيا رفتن سخت تر شد. البته من با همسرم روحيه جوانی دارم و با اين مشکل کنار اومدم و يکسال بعد از اون فاجعه دردآور فوت پدرم اتفاق افتاد. که به همين خاطر عکس پدرم رو در جلد آلبومم گذاشتم که با اين آلبوم جاودانه بمونه. روحش شاد...

وسواسم در اين آلبوم بسيار زياد شد به نحوی که بارها از محمد مقدم خواستم که تعدادی از آهنگها رو در حال و هوای آلبوم قبلی تنظيم کنه آهنگ "بت" يکی از اونهاست.

در ساخت آلبوم انتظار تيم شش نفره بابک رادمنش، پسرش، محمد مقدم، خانم ژاکلين و مينا جلالی با من همکاری می کردن. همه با هم مشورت کرديم و فکرها رو روی هم ريختيم.

موفقيت آلبوم "پيروزی" وظيفه ما رو سخت تر کرد و تنها راه برای ما انجام کاری بود که تکراری نباشه و صددرصد متفاوت باشه. البته سبک آهنگها تغيير نکردن؛ مگر در آهنگ "شورانگيز" که خودمون سبک رو تغيير داديم. اين تنها آهنگ متفاوت با سبک منه. بقيه آهنگها تماما همان اميد هميشگيه.خب اميد با اين تغيير در نحوه ارائه آلبومت يک سری رو ناراحت کردی. کسانی که دنبال همون اميد قبلی هستن، و در عين حال يک سری شنونده جديد پيدا کردی، اينو از گروه سنی ای که تو وبلاگمون بهت سلام رسوندن فهميدم. نظر خودت چيه؟

به نظر من اين جنجال و بحثی که درباره اين آلبوم بوجود آمده نشون دهنده موفقيت آلبوم بوده که بين مردم تاثيرگذار بوده وگرنه اين حرفها پيش نمی اومد. من می تونستم آلبوم "پيروزی" را تکرار کنم ولی از تکرار بيزارم ، ساخت آلبوم متفاوت بوده، وگرنه من تمام متن آهنگهام رو براتون می شکافم و به شما نشون ميدم که همون اميد هميشگی پشت اين آهنگها ست. من امکان نداره قبول کنم که آهنگ و ملودی بد بخونم. تنها چيزی که ممکن بود کم باشه آهنگهای آرام آلبومه. چون تصميم گرفتم اينبار آلبومی کاملاً شاد، و پر از انرژی به مردم ارائه کنم.

به خدا قسم برای اين آلبوم من از کجا به کجا سفر کردم. برای مثلا يه سازی که تو آهنگها تکنوازی کنه به يونان سفر کردم تا يکی از بهترين نوازنده های يونانی رو برای اجرای آهنگ "عزيزمن" بيارم آمريکا. دوماه دنبال اون گشتم تا بتونم پيداش کنم. و اين در کل آلبوم رعايت شده. برای ارائه سازها و سبکهای جديد در آهنگهام به خيلی جاها رفتم، ترکيه، انگليس، سوئد.دائم در حال گردش هستم تا بتونم هوای تازه به مردم ارائه بدم. بهمين خاطره که اين آلبوم اينقدر متفاوت شده چون تشخيصم اين بود که وقت تغييره. مردم با اين آلبوم هم انس خواهند گرفت فقط بهش فرصت بدين بتدريج به دل می شينه.

شعر آهنگ بهار در آلبومت هم از کاهای خانم ژاکلين هست که در گذشته باهاشون خيلی کار نکرده بودی.

من قبلا يکبار افتخار همکاری با اين شاعره زيبا رو داشتم که آهنگ موفق ياسمين رو سروده بودن.چه کار فوق العاده ای بود که ميگه "از تو گلخونه گلها، ميونه تک تک گلها، قسمت ما هم در اين بود، ياسمين تو شدی گل ما...."

در اين آلبوم دو آهنگ از ايشون بنام "بت" و "بهار" هست که خب باعث شد رابطه کاری من با اين هنرمند فوق العاده بيشتر بشه.

بهزاد برای يک واژه خودم را هزار بار بالا و پايين ميکنم. کسانی که با من در اين آلبوم همکاری می کردن به اخلاق من کاملاً مسلط بودن و می دونستن که وقتی من چيزی رو ميگم ميشه عوض بشه برای من تغييرش می دادن.

ژاکلين در آهنگ بهار که ابتدا نامش حرف نداری بود ميگه: "آره تو بهاری، حرف نداری" من گفتم ژاکلين به مردم نمی خوام بگم حرف ندارين. می خوام بگم رقيب نداری .... و اينقدر اين ژاکلين با اين حرف تحت تاثير قرار گرفت که پيشونی منو بوسيد و گفت "اميد تو واقعاً بهترين آلبوم رو بعد از مدتها ارائه خواهی کرد".با اين آلبوم شنونده های جديد پيدا کردی، اين بچه ها هم می خوان بيشتر درباره زندگی خصوصيت بدونن.

با کمال ميل، به شنونده های جديدم ميگم که من اصليت بختياری دارم و جزو طايفه های چهارلنگ هستيم که از اقوام بزرگ بختياری هستند. بختياری ها که می دونی با دو چيز بزرگ می شن : تفنگ و ترانه!

همونطور که می دونی ازدواج کردم و الان بيشتر از ۱۵ ساله که متاهل هستم. همسری فوق العاده ساده و درويش دارم بهش افتخار می کنم و آهنگ آرزو در آلبومهای قبليم رو برای اون خوندم البته همه آهنگهای من ماله خانممه، در "انتظار" هم يه آهنگ برای آرزو خونده بودم که ديگه جزو آهنگها نذاشتم، شايد در آلبوم بعدی بتونين بشنوينش. دخترم، ياسمين۱۳ سالشه و از طرفدارهای شماره يک خودمه.شنونده های تو از رابطه تو با اينترنت سوال کردن؟

من سايت www.omidmusiconline.com رو هر روز نگاه می کنم . تازه چند هفته است که باز شده. نظريه شنونده ها و طرفدارانم رو می خونم. خيلی ها در اولين عکس العمل به اين آلبوم ابراز نا رضايتی کردن ولی بعد از يک هفته برگشتن و گفتن که اشتباه کردن و بعد از چند بار گوش دادن به اون باهاش اخت گرفتن. شبها معمولا قبل از اينکه بخوايم به سايتم سر می زنم و يه گشتی تو اينترنت می زنم.

ممنون اميد جان که با اين همه مشغله های کاری با ما بودی.

خوشحالم که در ۲۴ دسامبر تور کنسرتهای اروپا رو شروع خواهم کرد و ۲۶ دسامبر در لندن خواهم بود. به اميد ديدار!

 
 
 آی پاد روز هفتم
پادکست روز هفتم
 
 
امیدامید در کانادا
آلبوم عکس
 
 
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران