ديدنی های لندن
 
آثار هنری معروف جهان


آثار هنری با شهرت جهانی


گالری ملی (The National Gallery)

گالری ملی که بخش اعظم ضلع شمالی ميدان ترافالگار (Trafalgar Square) را به خود اختصاص داده، بسياری از زيباترين تابلوها و نقاشيهای جهان را در خود جای داده است.

از جمله آثاری که به طور دائمی در اين گالری به نمايش در می آيند می توان بانوی صخره ها اثر لئوناردو داوينچی، برکه نيلوفرهای آبی اثر مونه و گلهای آفتابگردان اثر ون گوگ را نام برد. معروفترين تابلوی انگليسی به نام گاری يونجه (Hay Wain) اثر کانستبل نيز در اينجا نگهداری می شود. همچنين تالار بزرگی به صورت کامل به آثار رامبراند، نقاش معروف هلندی اختصاص داده شده است.

Address: Trafalgar Square, WC2. Tel: +44 (0)20 7747 2885


گالری ملی پرتره ها (National Portrait Gallery)

در مجاورت گالری ملی می توان گالری پرتره ها را يافت که شامل بزرگترين مجموعه پرتره های جهان است. بيش از سيصد و ده هزار تابلو عکس و تصوير از چهره که برخی از آنها به دليل موضوع، نقاش يا خود اثر شهرت جهانی دارند در اين گالری جای گرفته اند.

در برخی موارد، مثلاً تصوير چهره جين آستين، نويسنده بريتانيايی، تابلو يا تصوير مورد نظر تنها نمونه موجود در جهان است. در اين گالری همچنين نمايشگاههای عکسی برگزار می شود که مورد توجه بازديدکنندگان از سراسر جهان قرار دارد. بازديد از گالری مجانی است اما برای تماشای عکسهای نمايشگاه خريد بليط، اغلب الزامی است. در سال ۲۰۰۰ بخش جديدی به نام مايکل اندايته، نويسنده بريتانيايی به گالری اضافه شده که در برگيرنده قديمی ترين آثار گالری است.

Address: St Martin's Place, WC2. Tel: +44 (0)20 7312 2463

گالری تيت بريتانيا (Tate Britain)

برخلاف گالری ملی، اين گالری تنها به آثار نقاشان بريتانيايی از قرن چهاردهم تاکنون اختصاص دارد. مؤسس اين گالری، هنری تيت، مخترع قند حبه است.

می توان گفت هر يک از نقاشان معروف بريتانيايی از ويليام بليک و جان کانستبل گرفته تا نقاشان معاصری چون ديويد هاکنی و دمين هرست، هر يک اثر يا آثاری در گالری تيت دارند.

مکانی مخصوص درقلب گالری تيت به آثار جوزف ترنر اختصاص دارد، مردی که شايد بتوان او را معروفترين نقاش بريتانيا ناميد. جايزه ای به نام او هر ساله در گالری جديد تيت مدرن به هنرمندان اعطا می گردد.

Address: Millbank, SW1. Tel: +44 (0)20 7887 8000

گالری تيت مدرن (Tate Modern)

اين گالری که در سال ۲۰۰۰ در محل نيروگاه بلااستفاده ای در ساحل رودخانه تيمز افتتاح شد، در واقع موزه "ملی هنرهای معاصر انگليس" به شمار می رود و آثار نقاشان بزرگ معاصری چون پيکاسو، سالوادور دالی و هنری ماتيس در آن به نمايش گذاشته شده است. همچنين، قبل از اعطای جايزه ترنر در پائييز هر سال آثار شرکت کنندگان در مسابقه در اين گالری به معرض ديد عموم گذاشته می شود.

Address: Bankside, SE1. Tel: +44 (0)20 7887 8008

موزه ويکتوريا و آلبرتVictora and Albert Museum) V&A)

با ديدار از اين مجموعه که به موزه "وی اند ای" (V&A) نيز معروف است می توان معنی دقيق تاريخ هنر را درک کرد.

در جای جای دالانهای اين موزه که طول آنها جمعاً به دوازده کيلومتر می رسد نمونه هايی از هنرهای تزئينی دوره های مختلف تاريخ اروپا از زمان امپراتوری روم تاکنون را می توان مشاهده کرد.

آثار نفيسی از نقاط ديگر جهان نيز در اين موزه گرد آوری شده است که از آن جمله می توان مجموعه های برنزی شانگ را در قسمت مربوط به هنر چين و ببر بزرگ و چوبی در حال دريدن يک سرباز را در تالار آثار هنر مشاهده کرد.

اما معمولاً آنچه بيش از هر چيز گردشگران را به سوی اين موزه جلب می کند، نمايشگاههای موقتی است که در اوقات مختلف سال برگزار می شود.

گر چه بازديد از موزه مجانی نيست، بی شک تماشای آثار بی نظير آن که با کمال سليقه و دقت نظر به نمايش گذاشته شده، بسيار ارزشمندتر از بهای بليط آن است.

Address: Cromwell Road, SW7. Tel: +44 (0) 207 942 2000
 
 
 
هنر: آثاری با شهرت جهانی
 
 
 
 
 
 
^^ بالا بازگشت به صفحه اول