تایسون فیوری دارنده کمربند دسته سنگین‌وزن بوکس از این رشته کناره‌گیری کرده است

تایسون فیوری حق نشر عکس Reuters

تایسون فیوری، قهرمان دسته سنگین وزن بوکس جهان، گفته است که از صحنه رقابتهای این ورزش کناره‌گیری می‌کند.

این بوکسور بریتانیایی این تصمیم را در متنی که در حساب توییتری خود منتشر کرده گفته است.

تایسون فیوری نوشته است که "بوکس یکی از غم‌انگیزترین کارهایی است تاکنون به آن پرداخته‌ام. (اما) من بزرگترینم. و البته (اکنون از بوکس) کناره‌گیری می‌کنم."

فیوری، ۲۸ ساله پیشتر برای بار دوم مسابقه‌اش با ولادیمیر کلیچکو دارنده سابق کمبربند قهرمانی این رشته، را به تاخیر انداخته بود. این بوکسور بریتانیایی دلیل این تاخیر را "ناآماده بودن از نظر پزشکی" اعلام کرده بود.

حق نشر عکس TF Twitter Account
Image caption تایسون فیوری تصمیم خود برای کناره‌گیری از بوکس را در متنی که در حساب توییتری خود منتشر کرده گفته است

این مسابقه ابتدا قرار بود که ۹ ژوئیه در منچستر انجام شود اما در ماه ژوئن به دلیل مصدومیت قوزک فیوری به تعویق افتاد و قرار شد تا ۲۹ اکتبر برگزار شود.

سازمان "دبیلو‌ بی او" (یکی از سازمانهای معتبر ناظر بر بوکس جهانی) به فیوری ۱۰ روز فرصت داده بود تا دلایل پزشکی خود برای انصراف از مسابقه با کلیچکو ارایه دهد.

استویو بانس، از تحلیلگران مسابقات بوکس، به بی‌بی‌سی گفته است که به نظر وی فیوری با این اقدام تلاش کرده تا قبل از اینکه مقامات کمربندهای قهرمانی او را ازش پس بگیرند خود دست به اقدام شود.

بانس معتقد است که فیوری "پس از دو سال" به صحنه باز می‌گردد؛ اما تاکید می‌کند که در آن زمان معلوم نیست که فیوری چگونه بوکسوری باشد.

فیوری همچنین از سوی کمیته مبارزه با دوپینگ بریتانیا در ماه اوت متهم به دوپینگ شد و قرار است که دادگاه او در ماه نوامبر برگزار شود.

فیوری ۲۸ ساله کمربند قهرمانی سنگین وزن بوکس جهان از منظر سازمان‌های معتبر "دبیلو‌ بی او"، "دبلیو بی اِی" و "آی بی اف" را در نوامبر ۲۰۱۵ با پیروزی مقابل ولادیمیر کلیچکوی ۴۰ ساله‌اش به دست آورد.

این بوکسور بریتانیایی مدتی بعد حاضر نشد با حریف انتخابی "آی بی اف" مسابقه دهد و این سازمان عنوانش را از او پس گرفت. در حال حاضر آنتونی جاشوا، دیگر بوکسور بریتانیایی قهرمان این سازمان است.