امام جمعه تهران: ورزشگاه آزادی را برای بازی تاسوعا سیاه‌پوش کنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هم‌زمانی بازی ایران و کره جنوبی با روزهای عزاداری در محرم انتقادهای زیادی به دنبال داشته است

حواشی مربوط به دیدار ایران و کره جنوبی در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ادامه دارد و این بار امام جمعه تهران خواهان "سیاه‌پوش شدن در و دیوار ورزشگاه آزادی" و "فریاد یا حسین به جای کف زدن" شده است.

بازی تیم‌های ملی ایران و کره جنوبی در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال قرار است روز ۲۰ مهر (عصر روز تاسوعا و شب عاشورا) در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شود.

محمد‌علی موحدی کرمانی امروز ۱۶ مهر (۷ اکتبر) در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: "اگر قرار است شب عاشورا مسابقات فوتبال انجام بگیرد، دقت کنید که فضای مسابقه باید صد درصد عاشورایی و کربلایی باشد، در و دیوار آنجا باید سیاه پوش شود، تمام فضا سیاه‌پوش شود و فریاد یا حسین از میان جمعیت پیوسته بلند شود. عوض کفی که در این مسابقات زده می‌شود باید همه فریاد بزنند یاحسین."

پیش از این محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو شورای نگهبان خواستار لغو بازی شده و گفته بود: "اگر این برنامه را حذف کنید، هر زیانی ببینید در برابر آن سودی که از احترام عاشورا به دست می‌آید، برابری می‌کند."

این اظهارات با اعتراض علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران همراه شد و او توصیه به برگزار نشدن مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی به دلیل تاسوعا را به "اقدامات کلیسای کاتولیک در قرون وسطی" تشبیه کرد.

بازی با ازبکستان در شب قدر

با این که تلاش مسئولان فوتبال ایران برای تغییر زمان بازی ایران با کره جنوبی نتیجه نداد، آن‌ها حالا به دنبال تغییر زمان بازی برگشت ایران با ازبکستان در تهران هستند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption تجمع انصار حزب‌الله پس از نماز جمعه تحت عنوان « آمران به معروف و ناهیان از منکر» در اعتراض به برگزاری مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی

این بازی قرار است روز ۲۳ خرداد برگزار شود که هم زمان با شب قدر و ضربت خوردن امام اول شیعیان است.

حمیدرضا آصفی، مشاور بین‌الملل رئیس فدراسیون فوتبال به خبرگزاری قوه قضاییه ایران گفت:‌ "ما تلاش خود را برای تغییر تاریخ برگزاری بازی برگشت مقابل ازبکستان از هفته گذشته آغاز کرده‌ایم و در همین راستا به صورت رسمی نامه‌ای برای اینفانتینو (رئیس فیفا) ارسال و درخواست کردیم بازی یک روز زودتر برگزار شود. همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا این اتفاق رخ دهد. البته در این میان به جز فیفا، فدراسیون فوتبال ازبکستان هم باید با درخواست ما موافقت کند."

ایران تا کنون سه بازی در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه انجام داده که با پیروزی مقابل قطر و ازبکستان و تساوی با چین ۷ امتیازی است و در صدر گروه‌ خود قرار دارد.

مطالب مرتبط