سنگ مزار شماری از فوتبالیست‌های ایرانی در بهشت زهرا تخریب شد

حق نشر عکس VARZESH 3

بر اساس گزارش‌ها سنگ قبر شماری از بازیکنان پیشین فوتبال ایران به دلایل نامعلوم آسیب دیده‌ است.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که بعضی از این سنگ‌ها تراشیده شده، مشخصات آنها از بین رفته و روی آنها رنگ پاشیده شده است.

به نظر می‌رسد که تا کنون سنگ مزار غلامحسین مظلومی، بیوک‌ جدیکار، همایون بهزادی و رضا احدی که همگی بازیکنان شاخص فوتبال ایران در دهه‌های گذشته بوده‌اند، آسیب دیده است.

شماری از فوتبالیست‎‌های ایرانی به شدت از این اتفاق انتقاد کرده‌اند.

علی پروین، کاپیتان و مربی پیشین تیم ملی ایران و باشگاه پرسپولیس از هواداران استقلال و پرسپولیس خواست که "دست به دست هم دهند" و این افراد را "تحویل قانون دهند".

آقای پروین به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، گفت که بعید می‌داند مهاجمان سنگ قبرها از هواداران دو تیم پرطرفدار تهرانی باشند: "این کار مطمئنا، کار استقلالی‌ها و پرسپولیسی‌ها نیست، چون تماشاگران هر دو تیم هر چند که با هم کری دارند، اما عاشق هم هستند."

نصرالله عبداللهی سرپرست استقلال هم به خبرگزاری تسنیم گفت: "پیشکسوتان برای فوتبال ما زحمت کشیده‌اند و احترام به آنها واجب است." او تخریب‌کنندگان سنگ قبرها را "پست‌فطرت" خوانده است.

پرویز مظلومی، سرمربی و بازیکن پیشین استقلال نیز در این رابطه به ایسنا گفت: "به‌ هر حال مسئولان در حال پیگیری امر هستند، ولی بعید می‌دانم فردی که این کار زشت را انجام داده شناسایی شود چرا که آنجا دوربینی وجود نداشته است. واقعا برای من جای تعجب دارد که به مزار افرادی مثل غلامحسین مظلومی و بیوک جدیکار که آزارشان به کسی نرسید، توهین می‌شود."

مهدی هاشمی‌نسب، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران نیز که سابقه بازی در هر دو تیم پرسپولیس و استقلال را دارد، با انتقاد از حمله به سنگ قبر فوتبالیست‌های سابق به تسنیم گفت: "زمانی می‌گفتند ما ایرانی‌ها مُرده پرست هستیم اما مثل اینکه از این پس به مُرده‌هایمان هم رحم نخواهیم کرد."

بیوک جدیکار حدود ۶۰ سال قبل عضو تیم ملی فوتبال ایران بود. او قبل از باشگاه تاج عضو "کلوب دوچرخه‌سواران" هم بوده است. جدیکار سابقه بازی در تیم ویکتوریا برلین آلمان را نیز دارد. بسیاری از کارشناسان او را یکی از بهترین گوش چپ‌های تاریخ فوتبال ایران می‌دانند.

همایون بهزادی بازیکن پیشین تیم ملی ایران و پرسپولیس بود که در فوتبال ایران لقب "سرطلایی" داشت. او بهمن ۱۳۹۴ در ۷۴ سالگی به دلیل بیماری ریوی و قلبی در تهران درگذشت. رضا احدی نیز سابقه بازی در هر دو تیم پرسپولیس و استقلال را داشت و کمتر از یک سال پیش درگذشت. آقای احدی سابقه بازی در باشگاه‌های آلمان را نیز داشت.

موضوعات مرتبط