ایران و کره جنوبی؛ نبردی سخت خارج از زمین فوتبال

تیم های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی حق نشر عکس Getty Images

بازی ایران و کره جنوبی را شاید بتوان حساس‌ترین مسابقه این دوتیم در راه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه دانست، مسابقه‌ای که از لحاظ جنگ‌های روانی هم قابل مقایسه با دیگر دیدارهای این گروه نیست.

تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی تاکنون ۲۸ بار با یکدیگر بازی کرده‌اند که ایران ۱۲ بار پیروز بوده و ۹ بار شکست خورده است. دو تیم در حال حاضر، هم در گروه‌شان اول و دوم هستند و هم در رده‌بندی جهانی فیفا در قاره آسیا.

ایران و کره هر دو ۷ امتیازی هستند و ایران به دلیل تفاضل گل بهتر صدرنشین است. ایران در سه بازی نخست خود در انتخابی جام جهانی گل نخورده در حالی که کره‌ای‌ها ۴ گل خورده‌اند. اما از سوی دیگر کره‌ جنوبی در سه بازی اول، شش گل زده و بهترین خط حمله مسابقه‌های انتخابی جام جهانی در قاره آسیا را در اختیار دارد.

با توجه به سه شکست کره جنوبی در سه بازی قبلی مقابل ایران، حتی قبل از شروع بازی‌های این گروه هم می‌شد حدس زد که این بازی به مسابقه‌ای بسیار حساس و تا حدی غیر عادی تبدیل شود.

ایران و کره از سال‌ها پیش از اصلی‌ترین رقیبان یکدیگر در قاره آسیا بوده‌اند؛ اما پس از پیروزی یک بر صفر ایران در بازی برگشت مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ بود که رابطه بین دو تیم شکل دیگری به خود گرفت.

پیش از آن بازی، مربیان دو تیم مصاحبه‌های تندی علیه یکدیگر کردند و کار به جایی رسید که کاپیتان کره جنوبی گفت کاری می‌کنیم که جواد نکونام، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران پس از بازی خون گریه کند. ایران بازی را با تک گل رضا قوچان‌نژاد برد، اما حتی شادی صعود مستقیم به جام جهانی هم پس از بازی نتوانست مانع کارلوس کی‌روش برای حرکت به سوی نیمکت کره و نشان دادن مشت‌ گره کرده‌اش به حریف شود.

پس از آن بازی گفته شد که کره جنوبی تماس‌های زیادی برای برگزاری یک بازی دوستانه داشته اما بازهم گرفتن انتقام میسر نشد و ایران بازی دوستانه در نوامبر ۲۰۱۴ را هم مثل دو بازی قبلی ۰-۱ برد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کارلوس کی‌روش (راست) سرمربی ایران و اولی اشتیلیکه سرمربی کره جنوبی

این بار و قبل از بازی سه‌شنبه در تهران دو تیم قبل از بازی جنگ روانی را شروع کرده‌اند. یکی از جنجالی‌ترین سخنان قبل از بازی متعلق به کو جائه چول، ملی‌پوش کره و بازیکن باشگاه اوکسبورگ آلمان بود.

او گفت: "تهران برای من یک شهر معمولی نیست. من از تهران می‌ترسم. تهران شهر قدیمی است و مردم آن نامهربان و ناراحت هستند. تمام خانه‌ها و آپارتمان‌ها فضای بسته‌ای دارند. نمی‌دانم چه ایده‌ای پشت آن است... مربی ما به ما گفت که فقط در هتل بمانید و در شهر تهران قدم نزنید. من با هتل آشنایی دارم. همچنین زمین تمرین و ورزشگاه را می‌شناسم و البته همیشه پلیس و اسکورت همراه ما هستند تا مشکل خاصی برای ما ایجاد نشود."

خبرگزاری مهر نیز به نقل از چونگ یونگ لی، دیگر بازیکن کره نوشت: "بوی سیگار، نور لیزر، پرتاب بطری و حتی پرتاب اشیای دیگر مثل سنگ به داخل زمین از سوی تماشاگران از جمله مسائلی است که بازیکنان را اذیت می‌کند."

استفاده شماری از بازیکنان کره از ماسک‌های مشکی نیز در هنگام ورود به تهران موجب واکنش کادر فنی ایران شد.

جواد نکونام، مربی ایران که به دلیل واکنش‌های احساساتی‌اش در بازی با قطر اخراج شده بود، گفت: "خاطرتان باشد در آخرین بازی ما برای مقدماتی جام جهانی قبلی کره‌ای‌ها جو زیادی به راه انداختند و می‌گفتند کاری می‌کنیم که ازبکستان به جام جهانی برود و یا فلان بازیکن ایران خون گریه کند. این کارها قطعا بی جواب نمی‌ماند. شاید آنها از ترس شناخته شدن در فرودگاه به دلیل سه باخت پشت سر هم به ایران ماسک زده بودند تا مسخره نشوند."

اوسیانو کروز، دیگر دستیار کی‌روش نیز در این رابطه به خبرگزاری تسنیم گفت: "کره‌ای‌ها تمام بازی‌های اخیرشان را به ما باخته‌اند و مجبور هستند که اکنون خودشان را پشت این نقاب‌ها قایم کنند. مشکلی از این جهت نیست، اما چهره اصلی آنها در زمین مشخص می‌شود و آنجا دیگر نقابی نیست. ما هم به آنها نشان می‌دهیم که چه قدرتی داریم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت کی‌روش تبدیل بازیکنان به جنگجویانی خستگی‌ناپذیر در تمام طول بازی است

کر جنوبی تا به حال نتوانسته در ورزشگاه آزادی ایران را شکست دهد و در ۶ دیداری که ایران میزبان بوده، کره چهار بار باخته و دو بار مساوی کرده است. این بار اما جدال دو تیم قبل از شروع بازی فقط محدود به مصاحبه نشده و مسئولان تیم کره مدعی شدند که ایرانی‌ها از امتیاز میزبانی استفاده کرده‌اند تا آن‌ها را در شرایط سختی قرار دهند.

یکی از مسئولان تیم کره جنوبی گفت: "ما می‌خواستیم که در کمپ تیم‌های ملی ایران تمرین کنیم، اما فدراسیون فوتبال ایران به ما گفت که از بین زمین آرارات، زمینی در نزدیکی فرودگاه و زمینی در کنار یک کارخانه یکی را انتخاب کنیم که در نهایت ترجیح دادیم بهترین زمین را از این بین انتخاب کنیم."

آن طور که گفته می‌شود، ترافیک بسیار زیاد، نرسیدن وسایل همراه به طور کامل، چمن نامطلوب و نور کم ورزشگاه آرارات موضوعاتی بوده است که موجب اعتراض کاروان کره جنوبی شده است.

کوون سو تایه دروازه‌بان کره جنوبی در این رابطه گفت: "من اصلا توپ را نمی‌دیدم و برایم خیلی سخت بود توپ را کنترل کنم و ببینم. امکانات اینجا خیلی ضعیف است و علاوه برای آن چمن ورزشگاه هم شرایط خوبی نداشت."

بسیاری از کارشناسان معتقدند که جدای از مسائل تاکتیکی، بزرگ‌ترین نقطه قوت کی‌روش ایجاد نظم و انضباط سخت و تبدیل بازیکنان به جنگجویانی خستگی‌ناپذیر در تمام طول بازی است. دستاوردی که گفته می‌شود کی‌روش گاهی با به وجود آوردن جنگ روانی علیه حریفان برای تزریق انگیزه بیشتر به بازیکنان و آماده کردن آن‌ها برای نبردی تمام عیار به دست می‌آورد.

به راه انداختن جنگ روانی را شاید بتوان یکی از ترفندهای نسبتا مرسوم مربیان در فوتبال دنیا دانست، اما کم‌ترین واکنش به سخت کردن شرایط برای تیم میهمان می‌تواند مقابله به مثل در بازی برگشت باشد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط