رم از نامزدی میزبانی المپیک ۲۰۲۴ کناره‌گیری کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیوانی مالاگو، رئیس کمیته ملی المپیک ایتالیا پس از اعلام انصراف میزبانی رم از نامزدی برای المپیک گریه کرد

کمیته ملی المپیک ایتالیا پس از مخالفت شورای شهر رم با نامزدی این شهر برای میزبانی المپیک سال ۲۰۲۴، به صورت رسمی از روند انتخاب میزبان بازی‌های تابستانی کنار رفت.

ویرجینا راجی، شهردار رم که عضو حزب پوپولیست فایو استار است پیش از این گفته بود که رم باید مسایل دیگری مانند جمع آوری زباله و مبارزه با فساد را در اولویت‌ قرار دهد.

با توجه به کنار کشیدن رم، تنها سه شهر پاریس، لس آنجلس و بوداپست نامزد میزبانی بازی‌های تابستانی ۲۰۲۴ هستند. پیش از این بوستون و هامبورگ هم پیشنهاد خود برای نامزدی این مسابقات را پس گرفته بودند.

کمیته بین المللی المپیک قرار است در سپتامبر سال آینده در مورد میزبانی بازی‌های تابستانی سال ۲۰۲۴ تصمیم‌گیری کند.

جیوانی مالاگو، رئیس کمیته ملی المپیک ایتالیا گفته است که این تصمیم "تصویری احمقانه" از کشورش ارایه می دهد و باعث از دست رفتن فرصت‌های سرمایه گذاری در این کشور می شود.

حزب فایو استار که خانم راجی عضو آن است پیش از انتخابات شهرداری رم گفته بود که مخالف نامزدی رم برای میزبانی مسابقات المپیک است.

دولت ایتالیا و شهرداری کلان شهر رم حمایت خود را از نامزدی رم برای میزبانی المپیک اعلام کرده بودند.

اما آقای مالاگو گفته است که بدون حمایت شورای شهر اصلی رم او حاضر نیست کارهای مربوط به نامزدی شهر رم را برای نامزدی میزبانی المپیک دنبال کند.

پایتخت ایتالیا پیش از این برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰ نامزد شده بود ولی پس از آنکه ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا نگرانی‌هایی در مورد هزینه‌های این مسابقات مطرح کرد، این شهر در نهایت در سال ۲۰۱۲ از نامزدی برای المپیک انصراف داد.