احتمال افزایش تیم‌های جام جهانی تا ۴۸ تیم

جام جهانی حق نشر عکس Thinkstock

فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، اعلام کرد در دومین نشست شورای فیفا احتمال افزایش تیم‌های جام جهانی به ۴۰ یا ۴۸ تیم از جام جهانی ۲۰۲۶ را در دست بررسی دارد.

فیفا همچنین اعلام کرد جوانب مختلف این تصمیم در ماه‌های آینده بررسی خواهد شد و تصمیم نهایی در ماه ژانویه (دی ماه) اعلام خواهد شد.

فدراسیون جهانی فوتبال همچنین اعلام کرد اگر برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ کشور مناسبی متقاضی نشود کشورهای اروپایی شانس میزبانی خواهند داشت اما این امکان برای کشورهای آسیایی وجود ندارد.

با توجه به اینکه دو میزبان آینده جام جهانی، روسیه ۲۰۱۸ و قطر ۲۰۲۲، از اروپا و آسیا هستند بنابراین این دو قاره مجاز به میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ نیستند اما اکنون فیفا می‌گوید اگر میزبان مناسبی که بتواند "الزامات دشوار فنی و مالی" را فراهم کند یافت نشود به کشورهای اروپایی این فرصت داده خواهد شد.

علاوه بر این فیفا اعلام کرد برای میزبانی مشترک محدودیتی برای تعداد کشورهایی که میزبانی را به عهده خواهند گرفت وجود نخواهد داشت و به این ترتیب شانس میزبانی مشترک آمریکا، کانادا و مکزیک برای جام جهانی ۲۰۲۶ افزایش یافت.

حق نشر عکس AFP
Image caption جانی اینفانتینو رییس فیفا

در هفته‌های گذشته جانی اینفانتینو رییس فیفا از طرح افزایش تیم‌های جام جهانی به ۴۸ تیم صحبت کرده بود، به این ترتیب که ۳۲ تیم در مرحله مقدماتی در کشور میزبان با هم رقابت کنند و ۱۶ تیم‌ انتخاب ‌شوند. این ۱۶ تیم به همراه ۱۶ تیم که رتبه بالایی در رده‌بندی فیفا دارند مطابق رویه‌ای که در حال حاضر وجود دارد در مرحله گروهی شرکت کنند.

دیگر گزینه‌هایی که برای جام جهانی ۲۰۲۶ مطرح هستند عبارتند از:

  • همین ۳۲ تیم فعلی برقرار بماند
  • تعداد تیم‌ها به ۴۰ افزایش پیدا کند؛ هشت گروه پنج تیمی
  • تعداد تیم‌ها به ۴۰ افزایش پیدا کند؛ ۱۰ گروه چهار تیمی

برخی از کارشناسان و چهره‌های شاخص فوتبال با افزایش تیم‌های جام جهانی مخالف هستند و اعتقاد دارند این کار باعث افت کیفیت مسابقات می‌شود؛ برخی تیم‌هایی که در سطح جام جهانی نیستند در آن حضور پیدا می‌کنند، در برخی بازی‌ها فاصله دو تیم خیلی زیاد خواهد بود و این به بازی‌های یک‌طرفه که یک تیم فقط به فکر حفظ دروازه خود است خواهند انجامید که در نهایت به جذابیت جام جهانی لطمه خواهد زد.

موضوعات مرتبط