هفته هشتم لیگ برتر انگلستان؛ گواردیولا شاگرد شایسته کرایف

اورتون - منچسترسیتی حق نشر عکس EPA

در پایان هفته هشتم لیگ برتر انگلستان مدعیان قهرمانی با کمترین اختلاف به دنبال یکدیگر هستند.

منچستر سیتی در دیداری تماشایی مقابل اورتون به تساوی رسید تا صدرنشین شود و آرسنال با شش پیروزی پیاپی و هم امتیاز با سیتی با اختلاف یک گل در جای دوم جدول قرار بگیرد.

چلسی نیز با تغییر سیستم آنتونیو کونته از بحران خارج شد وبا شکست لستر بار دیگر به جمع مدعیان اضافه شد.

تاتنهام نیز به لطف دله آلی در دقیقه ٩٠ با وست بروم ویچ مساوی کرد و به رتبه سوم سقوط کرد.

اما مهمترین موضوع در این هفته تغییر سیستم سیتی و نوع بازی آنان بود که نشان از استثنایی بودن پپ گواردیولا است. سیتی در این دیدار با سیستمی کاملا تهاجمی و بسیار قدیمی به میدان رفت تا نشان دهد گواردیولا به شایستگی شاگرد یوهان کرایف است.

در فوتبال نوین سیستمها از اعداد به حروف در حال تغییر است. در حالیکه سیستمها با اعداد ٣-٣-٤ و یا ١-٣-٢-٤ تعریف می شوند گواردیولا با انتخاب سیستم MW در این دیدار بار دیگر تفاوت آشکار خود با دیگر مربیان دنیا را نشان داد.

منچستر سیتی ١ - اورتون ١

انتقادات به سیستم دفاعی منچستر سیتی پس از شکست سنگین مقابل تاتنهام دوچندان شده بود و به نظر می رسید در فوتبال پربرخورد انگلستان

گواودیولا باید بیشتر به فکر دفاع کردن باشد.

اما گواردیولا که همواره خود را شاگرد یوهان کرایف بزرگ می داند کاملا برعکس عمل کرد. کرایف اعتقاد داشت هر زمان در بحران قرار دارید باید تهاجمی تر بازی کنید و سیتی به رغم شکست سنگین مقابل تاتنهام در این بازی با ترکیبی کاملا استثنایی وارد زمین شد.

دیدار پپ گواردیولا و رونالد کومان سرمربی اورتون و هم تیمی های سابق بارسلونا یکی دیگر از جذابیتهای این دیدار حساس بود.

اورتون با سیستم ٣-٣-٤ وارد زمین شد اما سیستم سیتی کاملا غیرمنتظره و تا حدود زیادی عجیب به نظر می رسید.

در ترکیب سیتی مدافعین کناری تخصصی وجود نداشت و سیتی با سیستم MW که برای اولین بار در سال ١٩٢٠ و توسط هربرت چپمن سرمربی پیشین آرسنال به فوتبال دنیا معرفی شد وارد زمین شد.

در این سیستم اوتامندی، جونز و کلیچی سه مدافع مرکزی بودند که در جلو آنان گوندغان و فرناندینیو در نقش دو هافبک دفاعی بازی می کردند این پنج بازیکن به شکل M در زمین جایگیری می کردند.

استرلینگ در چپ و سانه در راست مهاجمین کناری محسوب می شدند. دی بروینه و سیلوا در جلو دو هافبک دفاعی و پشت مهاجم مرکزی ایناچو را صاحب توپ می کردند و پنچ بازیکن مورد نظر به شکل W سیستم تهاجمی سیتی را شکل می دادند.

حق نشر عکس .
Image caption ترکیب تیم منچسترسیتی

در این سیستم از زابلتا، سانیا، کولورف که مدافعین کناری محسوب می شوند خبری نبود و سیتی بدون مدافع کناری بازی می کرد.

سیستمی کاملا ریسکی و خطرناک که تنها از عهده مربیان بزرگی همچون گواردیولا برمی آید.

استرلینگ و سانه با تکنیک خوب خود اجازه نمی دادند تا مدافعین کناری اورتون اصلا به حمله فکر کنند.

سیلوا و دی بروینه بخوبی مرکز زمین را در اختیار گرفته بودند و ارتباط بسیار خوبی با ایناچو داشتند.

در این سیستم بازیکنان خط میانی وحمله جایگاه خاصی نداشتند و همواره در حال جابجایی بودند.

سیتی با ٧٢٪‏ حفظ توپ در مقابل ٢٨٪‏ و ٥٧٤ پاس در مقابل ١٦٠ پاس کاملا برتری خود را نشان داد.

در این سیستم تنها پنج بازیکن در عقب زمین جایگاه ثابتی داشتند که در این بین نقش فرناندینیو و گوندغان در پوشش کناره ها بسیار مهم بود. با تمایل هریک از این دو به یک سمت، دیگری در مرکز زمین قرار می گرفت و سیتی همواره در جلو خط دفاعی و مرکز زمین بازیکنی آزاد داشت تا توپهای سرگردان را از آن خود کند.

اورتون در دقیقه ٦٤ و از معدود زمانهایی که فرناندینیو از جریان بازی خارج شده بود در ضد حمله به گل رسید.

حرکت دیدنی لوکاکو و غفلت کلیچی که در شرایط تک به تک نتوانست حریف لوکاکو شود اورتون را پیش انداخت.

دی بروینه در نیمه اول پنالتی را از دست داد و پس از گل اورتون آگوئرو نیز دومین پنالتی را به دستان استکلبرگ کوبید. سیتی به رغم بازی تماشایی در خطر شکست قرار گرفت.

اما دقیقه ٧٢ سانتر دیدنی سیلوا را نولیتو که جایگزین سانه شده را به گل تبدیل کرد تا سیتی به رغم بازی دیدنی و جذابش تنها یک امتیاز کسب کند.

نوع بازی سیتی و هماهنگی بازیکنان در سیستمی کاملا غیر متعارف و در کوتاه ترین زمان ممکن نشان می دهد گواردیولا بدون دلیل استثنای دنیای مربیگری نیست.

حق نشر عکس AP

چلسی ٣ - لستر ٠

چلسی و آنتونیو کونته با این پیروزی بار دیگر به صف مدعیان اضافه شدند. کونته از زمانی که به سیستم دفاع سه نفره مورد علاقه خود بازگشته چلسی روان تر و با برنامه تر بازی می کند.

. کونته به دلیل کمبود وقت و نداشتن زمان کافی در زمان آماده سازی نمی توانست تغییرات زیادی در نوع بازی چلسی به وجود بیاورد و به همین دلیل سعی داشت به تدریج تفکرات خود را در چلسی پیاده کند.

چلسی در این دیدار با سیستم ١-٢-٤-٣ وارد زمین شد. سیتمی که تا حدودی به سیستم سیتی شباهت دارد. اما در این سیستم آلونسو و موزز مدافع - هافبک کناری محسوب می شدند و در زمان دفاع چلسی به ١-٤-٥ تغییر می کرد.

کونته به خوبی می دانست لستر سعی دارد در سیستم ٢-٤-٤ کلاسیک و ایجاد دو خط دفاعی منسجم و نزدیک به هم تمامی فضاها را پوشش دهد. در این صورت عرض دادن به بازی مهمترین ایزار برای باز کردن چنین سیستم بسته ای است.

آلونسو در چپ و موزی در راست نزدیک به خط کناری بازی می کردند، در این حالت فضای زیادی بین این دو و ماتیچ و کانته دو هافبک دفاعی چلسی به وجود می آمد. پدرو در راست و آزار در چپ در بین این فضاها و پشت دیه گو کوستا جایگیری می کردند تا علاوه براینکه این فضاها را پوشش می دهند با جابجایی کوستا به دروازه لستر نزدیک شوند.

مهمترین استراتژی چلسی در این سیستم مربوط به نوع بازی پدرو، آزار و کوستا بود.

کوستا سعی می کرد با حرکات بدون توپ خود فضای لازم را در بین خطوط دفاعی لستر به وجود بیاورد.

با حرکت بدون توپ کاستا، پدرو و خصوصا آزار وظیفه داشتند به فضای به وجود آمده بین مورگان و هوث دو مدافع مرکزی و کند لستر حمله کنند.

چلسی در این مورد بسیار موفق بود. گل دوم چلسی دقیقا از این تاکتیک به دست آمد.

لستر نسبت به سال گذشته اعتماد به نفس خود را از دست داده و از نظم و انضباط تیمی که مهمترین عامل موفقیت این تیم محسوب می شد دیگر نشانی ندارد.

سایر نتایج:

آرسنال ٣ - سوانزی ٢

بورنموث ٦ - هال سیتی ١

استوک سیتی ٢- ساندرلند ٠

وست بروم ویچ ١ - تاتنهام ١

کریستال پالاس ٠ - وستهم ١

میدلزبرو- واتفورد

ساوثهمپتون - برنلی