هفته هشتم لیگ برتر فوتبال ایران؛ پرسپولیس صدرنشین شد

حق نشر عکس Tasnim

در هفته هشتم لیگ برتر فوتبال ایران پرسپولیس با پیروزی مقابل نفت و تساوی تراکتورسازی مقابل سایپا با ١٨ امتیاز به تنهایی به صدر رفت.

استقلال با دومین پیروزی پیاپی به میانه جدول صعود کرد اما شکست سپاهان در داربی اصفهان یکبار دیگر این تیم را وارد بحران کرد تا عبدالله ویسی با خداحافظی ناگهانی محرم نویدکیا نگرانی هایش دوچندان شود.

پرسپولیس ٣ - نفت ٠

پرسپولیس در دیداری تماشایی نفت را شکست داد. مهمترین نقطه قوت پرسپولیس نظم و انضباط تیمی آنان است. به رغم درخشش رامین رضاییان در تیم ملی برانکو ایوانکوویچ همچنان ترکیب تیمی خود را حفظ کرده و حسین ماهینی بازیکن مورد اعتماد او در سمت راست است.

برانکو با این موضع گیری نشان داد مربی مستقلی است که نسبت به سالهای گذشته کاملا با تجربه تر و شجاع تر شده است. با نتایج خوب پرسپولیس در دیدارهای گذشته، برانکو آرایش تیمی خود را تغییر نداده و سعی دارد با همان استرتژی موفق لیگ را دنبال کند.

صرف نظر از بازی خوب خط دفاعی پرسپولیس خصوصا محمد انصاری که با اعتماد بنفس و آرامش خاص خود یکی از عوامل اصلی موفقیتهای پرسپولیس است باید به نوع بازی وحید امیری اشاره کرد.

در سیستم ٢-٤-٤ لوزی برانکو در زمانهایی که تیمهای مقابل با پنج بازیکن با کیفیت در میانه میدان بازی می کنند پرسپولیس تعادل خود را از دست می دهد در این صورت امیری که در کنار مهدی طارمی بعنوان مهاجم دوم بازی می کند وظیفه دارد به خط میانی اضافه شود تا تعادل در مرکز زمین برقرار شود. امیری در این دیدار نه تنها در زمان حمله بلکه در نیمه دوم که نفت تاحدودی در سیستم ١-٣-٢-٤ پرسپولیس را تحت فشار قرار داده بود با دوندگی بی امان خود بهترین بازیکن میدان بود. نقش امیری در گل مهدی طارمی واقعا دیدنی بود.

حرکت به فضای جلو خط دفاعی نفت وپاس بی نقص او طارمی را در شرایط تک به تک قرار دارد تا پرسپولیس با دو گل پیش بیافتد.

امیری نمونه کامل بازیکنانی است که تحت هرشرایطی تنها به موفقیت تیم فکر می کند وبی دلیل نیست که در تفکرات تاکتیکی کی روش نیز جایگاه ثابتی دارد.

سیاجامگان ٠ - استقلال تهران ٢

استقلال سرانجام در بازی خارج از خانه به پیروزی رسید. سیاجامگان در هفته های گذشته مشکلات فراوانی داشت و فرهاد کاظمی سرمربی آنان نیزبه همین دلیل چندروزی در تمرینات حضورنداشت.

سیاجامگان بازیکنان باتجربه و با کیفیتی دارد اما مشکلات مالی موجب شده تا این تیم در تعطیلات تمرینات خوبی نداشته باشد.

حق نشر عکس Tasnim

فرهاد کاظمی به خوبی می دانست استقلال در ارسال از کناره ها ضعف دارد و به همین دلیل سعی می کرد از این طریق استقلال را تحت فشار قرار دهد اما غیبت رضا درویشی در ابتدای بازی موجب شده بود تا سیاجامگان در این تاکتیک موفق نباشد.

پس از اضافه شدن درویشی، سیاجامگان بهتر شد و در حملات نیز خطرناکتر بود.

استقلال با جذب لىًوناردو پادووانی به مرکز خط دفاعی تا حدود زیادی مشکلات خط دفاعی خود را برطرف کرد.

پادووانی صرف نظر از اینکه با قدرت سرزنی اش ضعف خط دفاعی استقلال را در ارسالها پوشش می داد با قدرت رهبری و تجربه فراوانش رابسون جانواریو زوج دفاعی و هم میهن برزیلی خود را بخوبی هدایت می کرد.

استقلال به رغم پیروزی در دو دیدار گذشته هنوز به تکامل نرسیده است. مهمترین موضوع در استقلال نبود استراتژی مناسب در استفاده از توانایی های فنی بازیکنانش است.

به عنوان مثال در این بازی کاوه رضایی نشان داد هرزمان فضای مناسب در اختیارش باشد با سرعت وتکنیک خوب خود هر خط دفاعی را به دردسر می اندازد.

در بیست دقیقه پایانی و هجوم همه جانبه سیاجامگاه استقلال در ضدحملات و با حضور رضایی بسیار خطرناک نشان می داد، تاکتیکی که می تواند در بازیهای آینده مورد توجه کادر فنی استقلال قرار بگیرد. حفظ توپ و بازیسازی از خط دفاعی و استفاده از پاسهای بلند در پشت خط دفاعی حریفان تاکتیکی بسیار ساده وابتدایی است که می توان با آن از کاوه رضایی به بهترین شکل بازی گرفت.

با مصدومیت خسرو حیدری استقلال برنامه خاصی برای رسیدن به گل نداشت و ضربه استثنایی رضایی تا حدودی ضعف گلزنی استقلال را جبران کرد.

سایر نتایج

پیکان ٣ - صنعت نفت آبادان ٢

فولاد ٢ - صبا ٠

ماشین سازی ١ - استقلال خوزستان ٣

سایپا ٠ - تراکتورسازی ٠

ذوب آهن ٢ - سپاهان ٠

گسترش فولاد - پدیده

خارج ازمستطیل سبز

پس از شروع دوباره لیگ مهمترین موضوعی که تا حدود زیادی به دلیل تعطیلات و هیاهوی پیروزی های تیم ملی فوتبال ایران کم رنگ شد تغییرات مدیریتی در باشگاه سپاهان است. سپاهان که از پرافتخارترین تیمهای تاریخ فوتبال ایران است در چند سال گذشته شرایط مناسبی ندارد.

تغییرات زیاد در کادر مدیریتی و نیمکت این تیم بزرگ موجب شده تا سپاهان به تیمی کاملا معمولی تبدیل شود.

پس از محمدرضا ساکت و مهدی تاج که با شناخت خوب خود از فوتبال ایران و اصفهان سپاهان را به یکی از قطبهای برتر فوتبال ایران تبدیل کردند دیگر مدیران این باشگاه پرطرفدار موفقیت چندانی نداشته اند.

به نظر می رسد اختلافات مدیریتی یکی از دلایل اصلی است که موجب شده تا سپاهان از شرایط ایده آل خود فاصله بگیرد.

محسن طاهری مدیر عامل جدید سپاهان که در کنار این پست ، سرمربی تیم ملی هندبال ایران نیز است باید مراقب باشد.

مدیریت باشگاهای لیگ برتری و خصوصا تیم بزرگی همچون سپاهان مسىًولیتی سنگین و دشوار است که صرف نظر از تخصص نیازمند تمرکز است.

حال آقای طاهری چگونه می تواند همزمان این دو مسىًولیت دشوار وحساس را عهده دار باشد سوالی است که مسىًولان و مدیران باشگاه سپاهان باید جوابگوی آن باشند.

سخن هفته

سیروس پورموسوی سرمربی استقلال خوزستان قهرمان سال گذشته لیگ: مشکلات حل نشود استعفا می دهم. خیلی‌ها به قول‌هایشان عمل نکردند.