هفته نهم لیگ برتر فوتبال ایران؛ خروج استقلال و سپاهان از بحران

حق نشر عکس MEHR

درپایان هفته نهم لیگ برتر فوتبال ایران، پرسپولیس و تراکتورسازی به رغم تساوی همچنان در جایگاه اول و دوم جدول قرار دارند.

نفت بدون تردید استثنای فوتبال ایران است. این تیم که تنها چند روز پیش از شروع مسابقات، حضور خود در لیگ برتر را تثبت کرد، با وجود مشکلات مالی فراوان در پایان هفته نهم، سوم است.

سپاهان با پیروزی مقابل سیاه‌جامگان تا حدی شرایط خود را در جدول بهتر کرده و به همراه استقلال، پس از سومین پیروزی پیاپی، کاملا از بحران ابتدای فصل خارج شده‌اند.

استقلال ٢ - سایپا ٠

حق نشر عکس FARS

سایپا با سرمربی‌گری حسین فرکی، بازیکنانی جوان و با تجربه و همینطور امکانات خوبی که به نسبت باشگاهای دیگر لیگ برتر دارد، روزگار خوبی ندارد در حالی که انتظار می‌رفت این تیم با هدایت فرکی بمراتب بهتر از گذشته باشد.

مهمترین نقطه ضعف سایپا زمانی است که این تیم صاحب توپ نیست. سیستم دفاعی سایپا شکل خاصی ندارد و عدم پوشش مناسب در خط دفاعی موجب شده تا سایپا براحتی دروازه‌اش باز شود.

نیمه اول بدون تردید سایپا بدشانس بود که نتوانست دروازه استقلال را باز کند. درخشش رحمتی به همراه بی‌دقتی مسعود حسن زاده موجب شد نیمه اول بدون گل تمام شود.

در نیمه دوم، عقب نشینی بی‌دلیل سایپا و آمدن محسن کریمی به جای خسرو حیدری، استقلال را تیم برتر میدان کرد.

در حالی که سانترهای بی‌کیفیت استقلال راهی به دروازه سایپا نداشت ضربه کریمی از منطقه ١٤-فضای نیم‌دایره پشت محوطه جریمه که بیشتر گل‌های فوتبال از این محوطه به دست می‌آید- براحتی استقلال را پیش انداخت.

سایپا همچنان دردفاع بی نظم بود و جابر انصاری با استفاده از همین آشفتگی دفاعی، گل دوم استقلال را به ثمررساند تا این تیم به رتبه پنجم صعود کند.

اعتماد به جوانانی همچون کریمی و اسماعیلی موجب شده استقلال سرانجام به آرامش برسد و کاملا از بحران خارج شود.

تراکتورسازی ٢ - فولاد ٢

حق نشر عکس TASNIM

تراکتورسازی بیشترین لطمه را از تعطیلات لیگ خورده است. تا پیش از تعطیلات تراکتورسازی تیمی منسجم و هماهنگ بود که با بازی‌های هجومی کمتر به حریفان اجازه قدرت‌نمایی می‌داد و به نظر می‌رسید تیم امیر قلعه‌نویی در تبریز کار سختی در مقابل تیم جوان فولاد نداشته باشد.

ادینیو در همان ابتدای بازی پاس عالی محمد نوری را به گل تبدیل کرد اما فولاد با هدایت نعیم سعداوی سرمربی جوان خود، بخوبی با نقاط ضعف تراکتورسازی آشنایی داشت و با اعتماد به نفسی خاص جریان بازی را کاملا تغییر داد.

نفوذهای همیشگی محمد ایران پوریان مدافع راست تراکتورسازی فضای پشت او را خالی می‌گذاشت و حضور اسماعیل شریفات سرعتی در همان فضا موجب شد فولاد بازی را در اختیار بگیرد.

ساسان انصاری دیگر مهاجم سرعتی فولاد با جایگیری در بین خالد شفیعی و هادی محمدی دو مدافع مرکزی و نسبتا کند تراکتورسازی، مانع می‌شد این مدافعان بتوانند براحتی سمت راست را پوشش دهند و به همین دلیل خط دفاعی تراکتورسازی کاملا آسیب پذیر بود.

سرانجام همکاری انصاری و شریفات و اشتباه مدافعان میانی تراکتورسازی، فولاد را با ضربه خوب شریفات به گل تساوی رساند.

در نیمه دوم تراکتورسازی سراپا حمله بود اما یک بار دیگر اشتباه سعید آقایی مدافع چپ تراکتورسازی، فولاد را صاحب پنالتی کرد و انصاری در کمال شگفتی تماشاگران تبریزی، دروازه اخباری را بازکرد.

پس از گل، سروش رفیعی فرشته نجات تراکتورسازی شد و با حرکتی دیدنی بازی را مساوی کرد. رفیعی در این صحنه مانند بازیکنان بالاترین سطح فوتبال دنیا عمل کرد.

او خود حمله را شروع کرد، توپ را به محمد ابراهیمی پاس داد و به شکلی درست واصولی در فضای به وجود آمده بین مدافعان فولاد حرکت کرد و با ضربه‌ایی دقیق، دروازه وحید طالب لو را باز کرد.

رفیعی با شناخت و استفاده درست از فضا، از معدود فوتبالیست‌های ایرانی است که می‌تواند در بالاترین سطح فوتبال دنیا بازی کند.

استقلال خوزستان ١ - پرسپولیس ١

حق نشر عکس FARS

در روزی که بازی پرفشار و پرسینگ سنگین استقلال خوزستان موجب شد پرسپولیس نتواند مانند همیشه توپ و میدان را در اختیار بگیرد، ضربات ایستگاهی مهمترین تاکتیک هردو تیم برای رسیدن به گل بود.

استقلال خوزستان با وجود رحیم زهیوی و حسن بیت‌سعید سعی داشت پرسپولیس را در ضد حمله غافلگیرکند و با اشتباه جلال حسینی و محمد انصاری چند موقعیت گل هم داشت.

در نهایت هم زهیوی با تیزهوشی و استفاده از اشتباه بیرانوند، استقلال خوزستان را با ضربه‌ای ایستگاهی پیش انداخت.

شیرجه برای مهار توپ آخرین راه حل دروازه‌بانان باهوش است. دروازه بانان تراز اول دنیا تا مجبورنباشند شیرجه نمی‌زنند و سعی می‌کنند بیشتر با جایگیری درست توپ‌ها را مهار کنند. جایگیری نچندان درست بیرانوند در این صحنه کاملا مشهود بود.

با شروع نیمه دوم استقلال خوزستان با بازی دفاعی و کاملا فشرده تمامی فضاها را پوشش داده بود.

برانکو بخوبی می‌دانست در این شرایط ضربات ایستگاهی مهمترین راه رسیدن به گل است. پس از اینکه حسین ماهینی پنالتی را هدر داد پرسپولیس بدون اینکه اعتماد به نفس خود را از دست بدهد بازی ادامه داد.

تنها چند دقیقه پیش از آنکه فرشاد احمدزاده با ضربه‌ای دقیق بازی را مساوی کند پرسپولیس می‌توانست دقیقا با همین روش و ضربه ماهینی به گل برسد که توپ در پشت دروازه استقلال خوزستان فرود آمد.

پرسپولیس در این صحنه نشان داد برای ضربات ایستگاهی برنامه دارد.

با توجه با اینکه وحید شیخ ویسی دروازه بان استقلال در توپ‌های بلند تخصص دارد، پرسپولیس سعی کرد با ارسال‌های کوتاه به گل برسد و در این تاکتیک موفق بود.

سایر نتایج:

نفت تهران ٢ - ذوب آهن ١

پدیده ٠ - پیکان ٠

سپاهان ٢ - سیاجامگان ١

صنعت نفت آبادان ٣ - ماشین سازی ٠

صبا ٠ - گسترش فولاد ٠

خارج از مستطیل سبز:

در هفته گذشته یکبار دیگر شهر اهواز شاهد زشت‌ترین و ناهنجارترین صحنه‌های فوتبال بود. درگیری تماشاگران در اهواز بی‌سابقه نیست و سال گذشته نیز دردیدار استقلال اهواز و پرسپولیس، درگیری موجب مجروح شدن چندین تماشاگر شد.

حق نشر عکس FARS
Image caption درگیری تماشاگران در اهواز

فوتبال راهی برای شادی و نشاط جامعه است اما به نظر می‌رسد گاهی این ورزش در ایران بهانه بلوا و درگیری می‌شود.

درگیری‌ها خشن و کلمات رکیک ورزشگاه‌ها را برای تماشاگران واقعی فوتبال ناامن می‌کند و استادیومهای ورزشی در ایران هرروز خالی‌تر از گذشته می‌شود.

رقابت‌های ناسالم تماشاگران، دامن زدن به اختلافات رنگی و همچنین اظهارنظرهای غیرحرفه‌ایی مسئولان و مربیان از دلایل اتفاقات ناگوار در فوتبال ایران هستند.

حق نشر عکس TASNIM

سرمربی جوان و کم‌تجربه استقلال خوزستان آشکارا اعلام می‌کند مسئولان فوتبال ایران تحت هرشرایطی به دنبال قهرمان کردن پرسپولیس هستند و توجه نمی‌کند که اظهارنظرهای غیرحرفه‌ایی، می‌تواند جو شرایط ورزشگاه را متشنج کند.

صرف‌نظر از اظهارات نچندان حرفه‌ایی مربیان که در فوتبال ایران کم نیست، موضوع دیگر ضعف اداره و کنترل ورزشگاه‌های ورزشی است که نشان می دهد فوتبال ایران که بتازگی به رتبه ٢٧ رده‌بندی فیفا صعود کرده، تا چه اندازه از فوتبال حرفه‌ای دنیا فاصله دارد.

سخن هفته:

ویسی: یک سری حاشیه‌های پنهان در باشگاه، به سپاهان لطمه می‌زند.