هفته نهم لیگ برتر انگلستان؛ شکست تحقیرآمیز منچستریونایتد

chelsea حق نشر عکس Getty Images

در هفته نهم لیگ برتر فوتبال انگلستان اولین تقابل ژوزه مورینیو با تیم سابقش چلسی؛ با شکست سنگین و تحقیرآمیز منچستر یونایتد همراه بود.

منچستر سیتی به رغم تساوی خانگی همچنان صدرنشین است. آرسنال با تساوی مقابل میدلزبورو شانس صدرنشینی را از دست داد تا با پیروزی لیورپول و چلسی، رقابت در صدر جدول حساس‌تر شود.

چلسی ٤ - منچستر یونایتد ٠

پس از تساوی منچستر یونایتد مقابل لیورپول به نظر می‌رسید چلسی برای بازکردن سیستم بسته ودفاعی منچستر یونایتد کار دشواری پیش رو دارد اما در همان دقیقه اول حرکت عالی پدرو و عدم سازمان‌دهی مناسب خط دفاعی منچستر یونایتد موجب شد چلسی به گل برسد.

در بازیهایی چنین حساس، حفظ نظم و انضباط تیمی بسیار مهم است و منچستر یونایتد در همان ابتدا، کنترل بازی را کاملا از دست داد.

در سیستم ١-٢-٤-٣ چلسی مهمترین موضوع مانند بازی گذشته مقابل لستر، حرکت ادین آزار و پدرو به فضای بین دومدافع مرکزی تیم حریف بود، البته نباید فراموش کرد که حرکت‌های دیگو کاستا هم از عوامل اصلی موفقیت چنین تاکتیکی است.

کاستا با بازی بدون توپ وجنگندگی بی‌امان خود فضای لازم را برای آزارو پدرو بوجود می‌آورد.

یونایتد در سیستم ١-٣- ٢-٤ سعی داشت ابتدا جریان بازی را کنترل کند اما گل زودهنکام پدرو که دقیقا از فضای پشت مدافعان مرکزی یونایتد به دست آمد تمامی نقشه‌های مورینیو را خنثی کرد.

حرکت عالی پدرو از راست وحمله به نقطه کور مدافعان مرکزی و تصاحب توپ در پشت آنان واقعا در این صحنه دیدنی بود.

گری کی‌هیل یکبار دیگر و در اوج ناهمانگی مدافعان یونایتد از یک ضربه کرنر دروازه ده خیا را باز کرد تا تیره‌روزی‌ یونایتد دو چندان شود.

نیمه دوم مورینیو تغییر سیستم داد. با اضافه شدن خوان ماتا به جای مروان فلینی به خط میانی، مارکوس رشفورد درکنارزلاتان ابراهیموویچ قرار کرفت و یونایتد قصد داشت در سیستم ٢-٤-٤ و با دو مهاجم چلسی را تحت فشار بگذارد، تاکتیکی ریسکی که موجب شد یونایتد میانه میدان را کاملا از دست بدهد.

در حالیکه نیمه دوم یونایتد تا حدی با بازی مستقیم، کنترل میدان را در اختیار گرفته بود، مصدومیت اریک بایی بهترین مدافع یونایتد یکبار دیگر نقشه‌های مورینیو را خنثی کرد.

مارکوس روخو که هفته‌های متوالی در ترکیب یونایتد قرار نگرفته بود به میدان آمد تا دیلی بلیند از دفاع چپ به مرکز دفاع منتقل شود و در کنار اسمالینگ قرار بگیرد.

چلسی با شش بازیکن در میانه میدان در مقابل چهار بازیکن منچستر یونایتد برتری عددی داشت.

در بازی مستقیم منچستر یونایتد تمام توپهای دوم نصیب هافبک‌های چلسی می‌شد و به همین دلیل جریان بازی کاملا بنفع بازیکنان کونته بود.

چلسی با عقب نشینی تاکتیکی فضای لازم را در اختیار آزار و پدرو قرارمی‌داد تا این دو بازیکن به محض دریافت توپ درزمین خودی با سرعت وتکنیک خوب خود دفاع آشفته منچستر یونایتد را به دردسر بیندازند.

ضعف مفرط سیستم دفاعی منچستر یونایتد در گل سوم کاملا مشهود بود و ماتا و والنسیا کاملا مقهور حرکات آزار شدند. آزار با حرکتی هوشمندانه در فضای بین والنسیا و اسمالینگ، با پاس خوب ماتیچ -که در بیشتر دقایق این بازی آزاد بود- صاحب توپ شد و تیر خلاص را شلیک کرد.

در دقیقه ٧٠ یکبار دیگر حرکت عالی و هوشمندانه پدرو فضای مطلوبی را برای کانته باز کرد و چلسی به گل چهارم رسید.

در این صحنه کانته که از لحاظ تکنیکی بازیکن متوسطی به شمار می آید براحتی اسمالینگ و پوگبا را در داخل محوطه جریمه از جریان بازی خارج کرد و با خونسردی ده خیا را مغلوب کرد تا مورینیو نگاه ویژه ای به خط دفاعی متزلزل خود داشته باشد.

در فوتبال درک درست بازیکنان از استراتژی مربیان یکی از دلایل اصلی موفقیت است و بازیکنان چلسی این روزها بخوبی دستورات تاکتیکی کونته را در زمین پیاده می‌کنند.

حق نشر عکس Getty Images

منچستر سیتی ١ - ساوثهمپتون ١

ساوثهمپتون با مربی فرانسوی‌اش، کلود پوئل در زمین منچستر سیتی یک امتیاز حساس گرفت.

پوئل بخوبی می‌دانست تنها راه جلوگیری از برتری همه جانبه منچسترسیتی، پرسینگ سنگین از زمین منچسترسیتی وفشار آوردن به مدافعان این تیم است. به این ترتیب ساوثمپتون بجزکنترل جریان بازی می‌توانست با تصاحب توپ در یک سوم دفاعی حریف، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دروازه منچستر سیتی حمله کند.

قدرت بدنی بازیکنان در فوتبال انگلستان و حضور مربیان صاحب سبک فوتبال دنیا در لیگ برتر، پیاده کردن این نوع فوتبال را که برمبنای قدرت بدنی و جنگندگی بی‌امان بازیکنان است امکان‌پذیر می‌کند.

ساوثهمپتون با سیستم ٣-٣-٤ بازی را شروع کرد و چارلی آستین، نیتان ردموند و دوسان تادیچ درخط حمله این تیم با پرسینگ سنگین سه مدافع مرکزی منچستر سیتی، مانع از شکل‌گیری آهنگ این تیم شد و در نیمه اول کاملا این روش موفق بود.

نوع بازی اوریل رومئو در میانه میدان که به عنوان بازیکن پوششی مانع می‌شد توپ به خط میانی منچستر سیتی برسد یکی از دلایل اصلی موفقیت ساوثهمپتون بود.

منچستر سیتی مثل بازی با اورتون با سیستم MW که با اعداد می‌توان آن‌ را ٣-٢-٢-٣ تعریف کرد وارد زمین شد.

بازگشت وینسنت کمپانی به مرکر خط دفاعی خبرخوشحال‌کننده‌ای برای منچستر سیتی بود اما بنظر می‌رسید کمپانی نه تنها از نظر بدنی آماده نیست بلکه با استراتژی منچستر سیتی نیز بیگانه است.

در دقیقه ٢٧ با اشتباه فاحش جان استونز که توپ را براحتی تقدیم ردموند کرد ساوثهمپتون به گل رسید.

در این صحنه به رغم اشتباه استونز که کاملا تحت فشار قرار گرفته بود، کمپانی می‌توانست با کمی عقب نشینی و با آزاد کردن خود انتخاب اول استونز برای دریافت پاس باشد اما کمپانی دقیقا برعکس عمل کرد و با حرکت به جلو نشان داد هنوز در بازیسازی از خط دفاعی وقتی با پرسینگ سنگین حریفان روبرو است ضعف دارد.

منچستر سیتی در نیمه اول کاملا بی‌رمق و سرعت تیمی آنان در حد فاجعه بود.

مدافعان سیتی به همراه فرناندینیو و گوندوغان دو هافبک دفاعی، براحتی توپ را در یک سوم دفاعی از دست می‌دادند و توان رساندن توپ به هافبک‌ها و سرخیو آگوئرو را نداشتند.

در این شرایط کلودیو براوو و همچنین مدافعان سیتی سعی داشتند با پاسهای بلند آگوئرو را صاحب توپ کنند.

گواردیولادر بایرن مونیخ با این تاکتیک و استفاده از توپهای بلند تا حد زیادی پرسینگ سنگین حریفان را خنثی می‌کرد اما تفاوت بایرن مونیخ و منچستر سیتی در نوع بازی تک مهاجم این دو تیم است.

روبرت لواندوفسکی در توپ‌های هوایی بسیار مهارت دارد اما آگوئرو با این نوع بازی بیگانه است.

منچستر سیتی در نیمه اول اسیر بازی خوب و منظم ساوثهمپتون بود اما نیمه دوم و با تغییر تاکتیک گواردیولا جریان بازی متفاوت شد.

کمبود سرعت در خط حمله یکی از عوامل اصلی ناکامی منچستر سیتی در نیمه اول بود و به همین دلیل کلیچی ایهاناچو وارد زمین شد.

با تعویض کوین دبروینه و اضافه شدن ایهاناچو به خط حمله، سیستم منچستر سیتی تغییر کرد و ارایش این تیم به MM (٢-٣-٢-٣) تبدیل شد.

ایهاناچو وظیفه داشت با قرار گرفتن در بین خط دفاعی ساوثهمپتون و با استفاده از سرعت وتکنیک خاص خود نه تنها سازمان دفاعی این تیم را به هم بریزد بلکه رابط خط میانی و آگوئرو نیز باشد.

در این سیستم لروی سانه و رحیم استرلینگ کاملا نزدیک به خط بازی می‌کردند و کانالهای خط دفاعی حریف در اختیار ایهاناچو بود. به این ترتیب سیلوا در جلوی گوندوغان و فرناندینیو آزادتر شد وبیشتر در جریان بازی قرار گرفت.

ایهاناچو وظیفه داشت بیشتر به خط میانی اضافه شود و برتری عددی ایجاد کند اما در زمان‌هایی که استرلینگ و سانه صاحب توپ می‌شدند باید با سرعت تمام خود را به محوطه جریمه می‌رساند.

در دقیقه ٥٥ فرناندینیو با تعویض جریان بازی سانه را صاحب توپ کرد، ایناچو با حضور به محوطه جریمه خود را در موقعیت گل قرار داد و منچستر سیتی به گل تساوی رسید. نوع حرکت ایهاناچو و اضافه شدن او به محوطه جریمه نمونه آشکار تاکتیک نیمه دوم گواردیولا بود.

منچستر سیتی نیمه دوم تیم برتر میدان بود اما ساوثهمپتون در کنار سلتیک، تاتنهام و بارسلونا نشان دادند بازیکنان گواردیولا در مقابل تیم‌هایی که با پرسینگ سنگین از خط دفاعی آنان را تحت فشار قرار می‌دهند مشکلات فراوانی دارند.

تغییر پست فرناندینیو به مرکز خط دفاعی در ١٥ دقیقه پایانی نشان داد گواردیولا در این پست به دنبال بازیکنانی است که در شرایط پرفشار و پرسینگ سنگین، در بازی با توپ مهارت داشته و توان پاس دادن داشته باشند.

سایرنتایج:

لیورپول ٢- وست بروم ویچ ١

آرسنال ٠ - میدلزبرو ٠

سوانزی ٠- واتفورد ٠

وستهم ١ - ساندرلند ٠

برنلی ٢ - اورتون ١

هال ٠ - استوک ٢

لستر ٣ - کریستال پالاس ١

بورنموث ٠ - تاتنهام ٠