درگذشت فرمانده غول‌ها؛ کارلوس آلبرتو اولین کاپیتانی که جام جهانی را بوسید

حق نشر عکس AP
Image caption کارلوس آلبرتوی بیست و پنج ساله با جام ژول ریمه پس از شکست ایتالیا در فینال جام جهانی مکزیک

کارلوس آلبرتو کاپیتان تیم افسانه ای برزیل که به همراه این تیم قهرمان جام جهانی ۱۹۷۰ شد در ۷۲ سالگی به دلیل سکته قلبی درگذشت.

کارلوس آلبرتو کاپیتان یکی از بهترین تیم‌های تاریخ فوتبال جهان بود. برای اهمیت جایگاه او کافی است بدانیم برزیلی‌هایی که فوتبال برایشان در حمله خلاصه می‌شد در حضور غول‌هایی مثل پله، رولینو، توستائو و جرزینیو بازوبند کاپیتانی را به دفاع راست تیم دادند. بازیکنی که در ۲۵ سالگی قهرمان شد تا هنوز هم جوان‌ترین کاپیتانی باشد که جام جهانی را بالای سر برده.

آلبرتو طی دوران ۱۹ ساله بازی اش، ۵۳ بار برای "سلسائو" به زمین رفت و ۸ گل هم برای تیم ملی برزیل زد. او بازیخوانی استثنایی بود و توانایی بالایی در کنترل توپ و دریبل بازیکنان حریف داشت؛ ویژگی‌هایی که آن زمان در کمتر مدافعی دیده می‌شد.

"کارلوس آلبرتو تورس" بی‌شک یکی از بهترین مدافعین راست دنیا و از تأثیرگذارترین کاپیتان‌های تاریخ فوتبال برزیل به حساب می‌آید. نام آقای آلبرتو در سال ۱۹۹۸ در تیم منتخب قرن بیستم قرار گرفت و فیفا در سال ۲۰۰۴ اسم او را در فهرست ۱۰۰ بازیکن زنده برتر تاریخ فوتبال جهان قرار داد؛ با این حال بسیاری از هوادارن فوتبال این اسطوره را با گلی به یاد می آوردند که در فینال جام جهانی ۷۰ مکزیک به ایتالیا زد.

او چهارمین گل این دیدار را با پاسی که از پله گرفته بود زد تا برزیل با پیروزی ۱-۴ مقابل ایتالیای دینو زوف و هم تیمی‌هایش قهرمان شود و برای همیشه جام ژول‌ ریمه را به خانه ببرد. گلی که از آن به عنوان یکی از «کاملترین» گل های تاریخ جام جهانی یاد می شود.

حرکت تیمی و پاس‌های بی‌نقص برزیلی‌ها از نزدیکی محوطه جریمه‌شان شروع شد و کارلوس آلبرتو با یک "بیرون پای" تماشایی آن را به گل تبدیل کرد.

خودش سال‌ها بعد از آن بازی در مورد این گل به بی‌بی‌سی گفت: " می‌دانم که چقدر آن گل زیبا و مهم بوده چون هنوز همه در مورد آن صحبت می‌کنند. هیچ‌کس در مورد گل اول آن بازی که پله زد، یا گل دوم چیزی نمی‌گوید و همیشه در مورد گل چهارم حرف می‌زنند. من که فکر می‌کنم آن گل بهترین گل تاریخ جام جهانی بود. هرکسی می‌تواند گل بزند اما روی آن حرکت، قبل از گل ۹ بازیکن مختلف به توپ ضربه زدند. من خوش‌شانس بودم که آن توپ را تبدیل به گل کردم."

کارلوس آلبرتو فوتبال حرفه‌ای را از باشگاه فلومیننزه آغاز کرد. او سه سال در این تیم بود تا این که در ۱۹۶۶ به سانتوز رفت تا با پله همبازی شود. او به همراه هر دو باشگاه قهرمان شد و در ۲۰ سالگی تقریبا خودش را ترکیب ثابت برزیل جا انداخته بود.

کارلوس آلبرتو در کمال تعجب برای جام جهانی ۱۹۶۶ به تیم ملی برزیل دعوت نشد اما دو سال بعد بازوبند کاپیتانی را به او دادند. در آن زمان او کاپیتان سانتوز بود و خیلی خوب فوت و فن رهبری تیم را می‌دانست.

این روزها بوسیدن جام در هنگام قهرمانی تبدیل به یکی از کارهای عادی در جشن قهرمانی شده ما شاید بسیاری ندانند اولین نفری که جام جهانی (ژول ریمه) را بوسید کارلوس آلبرتو در ورزشگاه آزتک مکزیکوسیتی بود: "وقتی جام را به عنوان کاپیتان گرفتم اولین کاری که از روی غریزه انجام دادم بوسیدنش بود. در واقع من اولین نفری بود که قبل از بالا بردن جام آن را بوسیدم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کارلوس آلبرتو پس از پایان دوران بازی هدایت پانزده باشگاه و تیم های ملی آذربایجان و عمان را بر عهده گرفت

او فقط یکبار قهرمان جام جهانی شد اما در طول ۱۹ سالی که فوتبال بازی کرد به باشگاه‌های مختلفی رفت.

کارلوس آلبرتو بیشتر دوران بازیش را در سانتوز گذراند اما علاوه بر این تیم تجربه حضور در باشگاه‌های مختلفی مانند فلامینگو، نیویورک کاسموس و کالیفرنیا سرف را نیز داشت. او در کاسموس بار دیگر با پله همبازی شد و این‌بار فرانس بکن‌بائر و آندارنیک اسکندریان نیز جزو هم تیمی‌های او بودند . کارلوس آلبرتو در سال ۱۹۸۲ و پس از سومین قهرمانی با کاسموس کفش‌هایش را آویزان کرد.

این خداحافظی البته پایان کار آلبرتو در دنیای فوتبال نبود. او حرفه مربیگری را در پیش گرفت، هرچند که در این راه به اندازه دوران بازی موفق نبود. کارلوس آلبرتو در کارنامه‌اش هدایت ۱۵ باشگاه از جمله فلامینگو، فلومیننزه و اتلتیکو مینیرو و تیم‌های ملی عمان و آذربایجان را به ثبت کرد و در نهایت در سال ۲۰۰۵ بعد از باخت آذربایجان مقابل لهستان در مقدماتی جام جهانی از دنیای مربیگری هم خداحافظی کرد.

آلبرتو بعد از به عنوان کارشناس فوتبال با شبکه تلویزیونی "اسپور تی‌وی" برزیل همکاری کرد و دو روز پیش از مرگش برای آخرین بار جلوی دوربین رفت.

فرناندو دوآرته، خبرنگار بی‌بی‌سی در برزیل می‌گوید که او در کارشناسی هم مانند دوران بازیش هنرمندانه عمل می‌کرد.

دوآرته گفت: "بارها آلبرتو را ملاقات کردم و یکبار هم نشد که بدون شنیدن یک حرف بامزه او را ترک کنم. آخرین باری که دیدمش یک ماه پیش در ریو و یک روز پس از بازی‌های انتخابی جام جهانی بود. برزیل که شروع ضعیفی در مسابقات داشت در یک بازی حیاتی خارج از خانه اکوادور را برده بود و آرامش زیادی در فضا موج می‌زد. اما «کاپیتان» در آن حال و هوا نبود. او گفت: "یادم هست دوره ما ‌بردن این‌ها وظیفه‌مان بود نه دلیلی برای جشن گرفتن." این را گفت و از خنده ریسه رفت."