بدترین آمار بهترین گلزن اروپا؛ رونالدو چگونه می‌تواند طلسم گل زدن خود را بشکند؟

حق نشر عکس Getty Images

کریستیانو رونالدو بیشتر عناوین ممکن در فوتبال جهان را به دست آورده و رکوردهای گلزنی زیادی را شکسته است اما مدتی است که این ستاره پرتغالی وضعیت خوبی در مقابل دروازه حریفان ندارد.

نزدیک به یک ماه می‌شود که رونالدو نتوانسته مقابل چشم تماشاگران خودی در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو گل بزند و این باعث شده تا یکی از بدترین دوران در فوتبالش را از نظر گلزنی سپری کند.

کار به جایی رسید و فشار روانی آن‌قدر روی یکی از بهترین گلزن‌های دهه اخیر فوتبال جهان زیاد شد که کادر باشگاه به حمایت از این ستاره ۳۱ ساله پرداختند.

آلوارو موراتا،بازیکن رئال مادرید گفت: "وقتی شما در یک فصل ۷۰ گل می‌زنید به نوعی معتاد به گلزنی می‌شوید. رونالدو مهمترین بازیکن تیم ما است اما او ماشین نیست و این حق را دارد که موقعیت خراب کند."

فلورتینو پرس، رئیس باشگاه نیز گفت: "او یکی از بزرگ‌ترین اسطوره‌های رئال مادرید و یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال است. رونالدو در حال حاضر بهترین گلزن تاریخ باشگاه است و فصل گذشته بود که با زدن ۱۶ گل کفش طلای فوتبال اروپا را گرفت تا تبدیل به اولین بازیکنی شود که چهار بار برنده این عنوان شده."

رونالدویی که بارها در مصاحبه‌هایش به آمار و ارقام گل‌هایش افتخار کرده بود این بار بعید است که از مرور عددها خوشحال باشد. او مدتی قبل در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که آمار دروغ نمی‌گویند. حالا ۹ بازی گذشته و او بدترین شروعش در رئال مادرید را تجربه کرده است. رونالدو در گلزنی مشکل دارد و رئال دارد تمرین می‌کند که چگونه بدون کمک او گلیمش را از آب بیرون بکشد.

مصدومیت زانو در فینال یورو ۲۰۱۶ مقابل فرانسه موجب شد تا او نتواند درست و حسابی خودش را برای فصل جدید باشگاهی آماده کند. او ۱۰ اوت به تیم ملحق شد اما تا ده روز بعد از آن هم نتوانست با توپ تمرین کند. او تا سپتامبر نتوانست به بقیه اعضای "بی بی سی" ( گرث بیل، کریم بنزما و کریستیانو رونالدو) ملحق شود و اولین حضورش تا پس از اولین وقفه در بازی‌های باشگاهی (به دلیل بازی‌های ملی) به تاخیر افتاد.

پیش فصل رونالدو "غیر عادی" بود. او به جای حضور در بازی‌های دوستانه که موجب می‌شود بدن بازیکن برای فصل آتی ساخته شود، بدون این که آماده باشد در رقابت‌های رسمی حاضر شد. با این که زیدان اغلب می‌گفت به دلیل نگرانی از سلامت رونالدو به او کمتر بازی می‌دهد، اما رونالدو ۹۰ دقیقه مقابل تیم سابقش اسپورتینگ لیسبون در لیگ قهرمانان اروپا بازی کرد و بیش از یک ساعت هم در لالیگا مقابل اوساسونا به میدان رفت.

سرماخوردگی موجب شد او به همراه رئال مادرید راهی بازی با اسپانیول نشود اما از آن زمان تا کنون او فقط در اواخر بازی با لاس‌پالماس (در دقیقه ۷۱) از زمین بیرون آمد و در سایر بازی‌ها ثابت بازی کرده است. هرچند که سرمربی رئال مادرید مطمئن است رونالدو به اوج باز‌می‌گردد و فقط به زمان نیاز دارد. زیدان پس از بازی یکشنبه گذشته با اتلتیک بیلبائو که به پیروزی ۱-۲ رئال منجر شد، گفت: "او نزدیک است. این کار سختی در فوتبال است اما ما فقط باید صبور باشیم."

اما بدترین قسمت در آمار، طلسم گل نزدن رونالدو است. این فصل او از هر ۱۰ موقعیت گلزنی تنها یکی را تبدیل به گل کرده است. به عبارت دیگر او تنها ۹.۳ درصد از ضربات داخل دروازه‌اش را به تور چسباند. این آمار را اگر محدود به لیگ اسپانیا کنیم، اوضاع فاجعه‌بارتر هم به نظر می‌رسد: در لالیگا او در ۲۹ فرصت گلزنی، دو بار دروازه حریفان را گشوده؛ یعنی: ۶.۵ درصد.

رونالدو تا به حال هیچ گاه این قدر بد نبوده است. بدترین آمار رونالدو در رئال مادرید به اولین فصل حضورش در این تیم باز‌می‌گردد، هفت فصل پیش بود که او برای زدن هر گل به ۶ موقعیت گلزنی نیاز داشت. فصلی که او از ۱۷۰ موقعیت گلی که در لالیگا داشت ۲۶ گل زد و آمارش از این حیث ۱۶.۸ درصد بود.

رئال بدون گلزنی رونالدو هم توانسته نتیجه بگیرد هرچند که سه تا از گل‌هایی که او برای تیم زده تعیین‌کننده بوده‌اند. گلی که به اوساسونا زد اولین گل بازی بود و موجب شد که روند مسابقه تغییر کند. بعد گل مساوی را در آخرین دقایق بازی به اسپورتینگ زد و بعد هم در تساوی ۲-۲ مقابل دورتموند گل زد. به این ترتیب فقط گل رونالدو در پیروزی ۱-۶ مقابل بتیس بود که تاثیر خاصی در سرنوشت بازی نداشت.

گرچه برای گلزنی یک بازیکن می‌توان عوامل زیادی را دخیل دانست و چه خود بازیکن و چه تیم باید شرایط مختلفی داشتند باشند تا یک گلزن بتواند کارش را انجام دهد، اما در سطح اول فوتبال جهان و میان گلزنان برجسته عامل اصلی اعتماد به نفس است. مشکلی که در مورد رونالدو زمانی که در آخرین دقایق بازی با بیلبائو مصاف تک به تک با گورکا ایرایسوس، دروازه‌بان حریف را از دست داد، به چشم آمد.

در روزی که تونی کروس و آلوارو موراتا عالی بودند، رونالدو سایه‌ای از گذشته هم نبود و واکنشش در هنگام گل موراتا به خوبی وضعیتی روحی او را نشان داد. وضعیتی که تا تغییر نکند بعید است طلسم گل نزدن رونالدو شکست شود.

موضوعات مرتبط