قهرمانی ایران در کاراته سنگین‌وزن جهان

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سجاد گنج‌زاده (راست) در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۴ آلمان

سجاد گنج‌زاده، کاراته‌کای وزن ۸۴+ کیلوگرم مردان ایران با شکست دادن حریف مراکشی مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان در اتریش را گرفت.

در بیست و سومین دوره رقابت های قهرمانی جهان کاراته در اتریش، سجاد گنج‌زاده با پیروزی مقابل حریفانی از ولز، تونس، کرواسی، ماکائو و بوسنی راهی فینال شد.

حریف گنج‌زاده در فینال اشرف اوچین از مراکش بود که مدال طلای امید‌های جهان را در کارنامه داشت.

گنج‌زاده در دیدار نهایی ابتدا دو امتیاز از حریف پیش افتاد، اما بعد روی یک ایپون سه امتیاز به حریف داد. با این حال ملی پوش ایران در ادامه مبارزه توانست امتیاز عقب افتاده را جبران کند. مبارزه در پایان ۳-۳ به پایان رسید، اما گنج‌زاده با رأی داوران برنده مسابقه شد. گنج زاده سال ۲۰۱۴ در رقابت‌های جهانی آلمان مدال نقره گرفته بود.

ذبیح الله پورشیب و علی اصغر آسیابری نیز در بخش مردان موفق به کسب مدال برنز شدند.

در بخش زنان حمیده عباسعلی تنها نماینده ایران توانست در وزن ۶۸+ کیلوگرم با پیروزی بر حریفانی از دانمارک، کلمبیا و آمریکا به نیمه‌نهایی برسد، اما در آن مسابقه مقابل یوکوسا ژاپنی شکست خورد و به دیدار رده بندی راه یافت. در مسابقه رده‌بندی عباسعلی با بردن حریفی از کرواسی مدال برنز گرفت.

عباسعلی در رقابت‌های قهرمانی جهان سال ۲۰۱۴ آلمان مدال نقره را برای کاراته زنان ایران به دست آورده بود. به این ترتیب او تنها زن ایران در بخش کومیته است که در دو حضور خود در رقابت‌های جهانی موفق به کسب مدال شده است.