هفته دهم لیگ برتر ایران؛ پیش به سوی تعطیلات

حق نشر عکس MEHR

در پایان هفته دهم لیگ برتر ایران، این مسابقات به مدت چهار هفته تعطیل می‌شود. تعطیلاتی که به طور قطع بر روند فنی تیم‌ها تاثیرات منفی خواهد گذاشت. پرسپولیس و تراکتورسازی با پیروزی مقابل حریفان همچنان صدرنشین هستند وماشین‌سازی با شکست سنگین خانگی در انتهای جدول روزهای سختی را پیش رو دارد.

پرسپولیس ١ - نفت آبادان ٠

نادر دست‌نشان سرمربی نفت با انتخاب سیستم ١-٤-١-٤ سعی داشت با پنج هافبک درمیانه میدان قدرت خط میانی پرسپولیس را خنثی کند. در سیستم ٢-٤-٤ لوزی پرسپولیس محسن مسلمان به عنوان بازیساز و تنظیم‌کننده سرعت بازی این تیم نقش غیرقابل انکاری دارد.

نیمه اول بازی درگیرانه وفیزیکی نفت تا حدودی مانع از ارتباط خط میانی وحمله پرسپولیس شد اما مسلمان همچنان با پاس‌های دیدنی‌اش چندین موقعیت گلزنی برای مهدی طارمی و علی علیپور فراهم کرد که این دو بازیکن با بی‌دقتی آن‌ها را از دست دادند.

نفت در حالی که سعی داشت ابتدا دروازه‌اش را بسته نگه دارد در حمله تمامی امیدهایش به حرکات محمد شادکام بود؛ تک مهاجم این تیم که سایر بازیکنان تلاش می‌کردند او را با پاس‌های بلند به پشت خط دفاعی پرسپولیس، صاحب توپ کنند. محمد انصاری در این شرایط و با بازیخوانی خوب خود شادکام را به راحتی کنترل می‎کرد.

نیمه دوم حضور موفق مدافعین کناری پرسپولیس در حمله موجب شد تا این تیم کاملا جریان بازی را دراختیار بگیرد. حسین ماهینی با چند ارسال عالی مهدی طارمی را در موقعیت گلزنی قرار داد اما به نظر می رسید که طارمی با دروازه قهرکرده است.

مهمترین نقطه ضعف طارمی درزدن ضربات آخر، عدم تماس مناسب او با توپ بود. طارمی به جای ضربه زدن به توپ تنها سعی داشت مسیر توپ را به سمت دروازه تغییر دهد. در فوتبال ضربه زدن به توپ و تغییر مسیر آن برای گل زنی به شدت و قدرت پاس بستگی دارد و طارمی به عنوان بازیکن ملی‌پوش در این مورد تا حدودی "مبتدیانه" عمل می‌کند.

نفت در نیمه دوم به دنبال کنترل جریان بازی بود و پرسپولیس نیز رامین رضاییان و امید عالیشاه را درکنار طارمی قرار داد و سعی داشت با ارسال‌های رضاییان دروازه حسن هوری را (که بدون تردید مرد برتر میدان بود) بازکند.

در دقیقه ٨٥ سانتر رضاییان که تا حدود زیادی با نوع ارسالهای ماهینی متفاوت است را طارمی با بغل پایی دیدنی به گل تبدیل کرد تا گل‌های نزده خود را جبران کند. نفت آبادان نمایشی دیدنی داشت اما پرسپولیس نشان داده امسال به کمتر از قهرمانی راضی نیست.

فولاد ١ - استقلال تهران ١

حق نشر عکس MEHR

فولاد با نعیم سعداوی به تیمی باکیفیت تبدیل شده که توانایی انجام کارهای بزرگی را دارد. تیم نسبتا جوانی که در ابتدای فصل به دلیل نداشتن اعتماد به نفس کافی نتایج خوبی نگرفته بود اما به تدریج و با اضافه شدن ساسان انصاری و وحید طالب لو به مراتب بهتر شد.

حضور اسماعیل شریفات و انصاری و سرعت خوب این دو بازیکن یکی ازنقاط مثبت تیم فولاد در زمان حمله است. فولاد با سرعت و تکنیک شریفات وانصاری توانایی بازکردن هر خط دفاعی را دارد.

انصاری ابتدای فصل در تیم پرسپولیس کاملا نیمکت‌نشین بود اما با انتقال به فولاد، یکی از بهترین تصمیم‌های دوران ورزشی‌اش را گرفت. انصاری که فوتبالش را از آکادمی فولاد شروع کرده به خوبی با نوع بازی این تیم آشنایی دارد و به همین دلیل پس از بازگشت موثرترین و گلزن‌ترین بازیکن آنان است.

گل تساوی او به استقلال که با خونسردی و ضربه دیدنی او به توپ حاصل شد، نشان از بازیکن باکیفیتی است که بدون شک می‌تواند به تیم ملی ایران نیز کمک کند.

اما استقلال پس از سه پیروزی در اهواز مساوی کرد. یکی از موضوعاتی که هنوز و پس از ده هفته در استقلال روشن نیست تاکتیک تیمی این تیم است. بازی کردن با یک و یا دومهاجم استراتژی کاملا متفاوتی است که نیازمند تاکتیک خاصی است.

مهمترین موضوع در استفاده از دو مهاجم شناخت و آگاهی دوبازیکن از نوع بازی یکدیگر و استفاده از بازی ترکیبی در چنین تاکتیکی است.

در سیستم ٢-٤-٤ لوزی استقلال، کاوه رضایی و علی قربانی دو مهاجم این تیم شناخت کافی از نوع بازی یکدیگر ندارند و به همین دلیل در تمامی دقایق بازی هیچ کار ترکیبی مشخص و از پیش تعیین شده‌ایی بین این دو بازیکن انجام نمی‌گرفت.

جابر انصاری با جایگیری خوب خود سانتر مگویان را به گل اول بازی تبدیل کرد تا نقطه ضعف خط حمله استقلال را در این بازی پوشش دهد.

تراکتورسازی ٢ - گسترش فولاد ٠

حق نشر عکس MEHR

تراکتورسازی پس از دو تساوی سرانجام به پیروزی رسید تا همچنان مدعی اصلی قهرمانی بماند.

در روزی که امیر قلعه‌نویی به دلیل محرومیت روی نیمکت تراکتورسازی نبود، ادینیو با تیزهوشی خاص خود گسترش فولاد را مغلوب کرد.

در داربی تبریز، گسترش فولاد در نیم ساعت ابتدایی تیم برتر میدان بود اما محمد ایران پوریان که در گلزنی‌های اخیر تراکتورسازی نقش غیرقابل انکاری دارد، ادینیو رادر محوطه شش قدم صاحب توپ کرد تا تراکتورسازی برخلاف جریان بازی پیش بیافتد.

ادینیو نیمه دوم و با کرنر سروش رفیعی و به دنبال ضربه دیدنی سر یکبار دیگر تراکتورسازی را به گل رساند.

در فلسفه مربیگری قلعه‌نویی نقش مدافعین کناری درزمان حمله بسیار مهم است. ایران پوریان و سعید آقایی دو مدافع کناری تراکتورسازی در تمامی دقایق بازی تنها به فکر حمله هستند و به همین دلیل نیز تراکتورسازی در ضد حملات کاملا ضربه پذیر است.

در صحنه‌هایی از بازی تنها هادی محمدی و خالد شفیعی دو مدافع مرکزی تراکتورسازی در مقابل چندین مهاجم گسترش قرار می‌گرفتند، مشکلی که مطمىًنا در آینده می‌تواند نقطه ضعف تراکتورسازی باشد.

تراکتورسازی پس از سه بازی دوباره روند روبه رشدی داشته و اگر می‌خواهد همچنان مدعی اصلی قهرمانی باقی بماند باید در تعطیلات پیش رو مشکلات خط دفاعی‌اش را برطرف کند.

سایر نتایج:

صبا ٢ - پدیده ٣

سایپا ١ - سپاهان ١

ماشین سازی ١ - پیکان ٤

سیاجامگان ٢ - نفت تهران ٢

ذوب آهن ٢ - استقلال خوزستان ٠

خارج از مستطیل سبز:

حق نشر عکس Getty Images

پس از پایان هفته دهم، لیگ برتر ایران به مدت چهارهفته تعطیل شد. بدون تردید یکی از دلایل اصلی کیفیت پایین مسابقات، وقفه‌هایی است که موجب می‌شود تا مربیان نتوانند برنامه‌های تاکتیکی خود را به خوبی پیاده کنند.

در حالیکه اولویت اول فوتبال ایران تیم ملی بزرگسالان است اما نباید برای موفقیت بخشی از فوتبال بخش‌های اساسی دیگر آن را نادیده گرفت.

تیم ملی فوتبال ایران در سالیان اخیر و با مربیگری کارلوس کی‌روش نتایج درخشانی گرفته و صعود به جام جهانی ٢٠١٨ روسیه می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ فوتبال ایران باشد.

به رغم چنین موفقیت‌هایی، موضوعی که نباید فراموش کرد عدم برنامه‌ریزی اصولی در ساختار فوتبال ایران به خصوص در لیگ برتر است که در آینده تاثیرهای منفی فراوانی خواهد داشت.

کارلوس کی‌روش با شخصیت منحصر به فرد و اعتقاد بیشتر جامعه فوتبال ایران به توانایی‌های فنی‌اش، قدرت تحمیل برنامه‌های مورد نظر خود را دارد. اردوهای بلند مدت و تعطیلات لیگ نیز یکی از فاکتورهای اصلی موفقیت تیم ملی به شمار می‌آید اما آیا مربی دیگری پس از کی‌روش می‌تواند برای هر بازی ملی لیگ برتر را چهار هفته تعطیل کند؟

مطمىًنا کیفیت خوب مسابقات لیگ برتر در روند رو به رشد فوتبال ایران تاثیرات غیرقابل انکار و همیشگی خواهد داشت.

فوتبال ایران به رغم موفقیت‌های درخشان در رده ملی، در رده باشگاهی مانند صنعتی ورشکسته است که تمامی باشگاهای آن صرف نظر از ضعف‌های فنی با مشکلات مالی فراوانی روبرو هستند و نمی‌توان به آینده چنین فوتبالی خوشبین بود.

سخن هفته:

کی‌روش: آقای عابدینی، بی‌شهامت هستید.

موضوعات مرتبط