لیگ قهرمانان اروپا: انتقام سنگین سیتی در اتحاد

منچسترسیتی، لیونل مسی، بارسلونا، لیگ قهرمانان اروپا حق نشر عکس PA
Image caption منچسترسیتی در صورت برد مقابل بوروسیا مونشن‌گلادباخ در بازی روز ۲۳ نوامبر به مرحله حذفی لیگ قهرمانان صعود خواهد کرد

در دور برگشت مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا منچستر سیتی در خانه با نمایشی دیدنی بارسلونا را با نتیجه سه بر یک مغلوب کرد.

پپ گواردیولا سرانجام در مقابل تیم سابقش به پیروزی رسید و طلسم ناکامی‌هایش را شکست و ازلویًیس انریکه هم تیمی سابق خود انتقام سختی گرفت.

منچستر سیتی در تمامی پنج دیدار گذشته‌اش مقابل بارسا شکست خورده بود و تنها دوبار موفق شده بود دروازه بارسا را باز کند.

در دیدار گذشته در نیوکمپ، خلاقیت فردی مسی و اخراج براوو، دروازه بان سیتی، از دلایل اصلی شکست سنگین شاگردان گواردیولا بود.

گواردیولا با افزایش اعتماد به نفس بازیکنان و همینطور باور واعتقاد به فلسفه مربیگری‌اش دقیقاً با همان روشی که در بازی گذشته انتخاب کرده بود سیتی را در این دیدار به پیروزی رساند.

در تفکرات گواردیلا دفاع کردن و درلاک دفاعی رفتن به هیچ عنوان معنا ندارد و به همین دلیل بازی با پرسینگ سنگین سیتی از خط دفاعی بارسلونا شروع شد.

سرجیو بوسکت

سیتی به خوبی می‌دانست تنها راه موفقیت در این دیدار قطع ارتباط سه مهاجم خطرناک این تیم با خط میانی است.

در بارسلونا بوسکت مغز متفکر و قلب تپنده این تیم در بازی‌سازی است و با غیبت آندره اینیستا مهار بوسکت به مراتب راحت‌تر بود.

ایوان راکتیچ کمتر در بازی‌سازی مهارت دارد و آندره گومز با اینیستا از لحاظ فنی فاصله بسیاری دارد.

به همین دلیل تاکتیک اصلی سیتی صرف نظر از پرسینگ سنگین از خط دفاعی بارسلونا یارگیری من تو من بوسکت نیز بود.

در سیستم ١-٤-١-٤ سیتی گوندوغان و سیلوا در جلو فرناندینیو بازی می‌کردند و وظیفه داشتند تحت هر شرایطی مانع از توپ گیری بوسکت شوند.

مهار بوسکت نه تنها موجب می‌شد سرعت بازی بارسلونا کنترل شود بلکه سه مهاجم خطرناک این تیم نیز از بازی خارج شده و نتوانند صاحب توپ شوند.

مسی، سوارز، نیمار در تمامی دقایق بازی و خصوصاً نیمه دوم کاملاً بی اثر بودند و دلیل اصلی آن نیز بازی درگیرانه خط میانی سیتی و مهار بوسکت بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایکای گوندوگان با زدن دو گل مقابل بارسلونا نقش پر رنگی در پیروزی منچسترسیتی داشت

گوندوگان

بارسلونا در سیستم ٣-٣-٤ میانه میدان را کاملاً از دست داده بود و دلیل اصلی آن نیز توپ‌گیری و پرسینگ سنگین هافبکهای سیتی بود. سیتی تا پیش از تعویض فرناندینیو با سیستم ١-٤-١-٤ بازی می‌کرد اما در دقیقه ٦٠ و پس از پیشی گرفتن مقابل بارسا تغییر سیستم داد و با اضافه شدن فرناندو به ١-٣-٢-٤ تغییر کرد.

در هر دو سیستم ایکای گوندوگان نقش غیرقابل انکاری داشت. در سیستم ابتدایی گوندوگان صرف نظر از پرسینگ سنگین به خط دفاعی و مهار بوسکت وظیفه حمایت از تک مهاجم این تیم سرخیو آگوئرو را به عهده داشت و در نقش هافبک دفاعی درکنار فرناندو به‌عنوان باکس توباکس میدفیلدر عمل می‌کرد.

گوندوگان نمونه کاملی از باکس تو باکس میدفیلدر است که با قدرت فیزیکی مناسب و قدرت بازی‌خوانی و تکنیک خوب خود یکی از بهترین خریدهای سیتی در این فصل است.

گوندوگان شاگرد مکتب یورگن کلوپ و باشگاه دورتموند است و به خوبی از بازی تحت فشار آشنایی دارد.

در چنین شرایطی گوندوغان با آرامشی خاص و حضور به موقع در محوطه جریمه دوگل به ثمر رساند.

تفاوت گومز هافبک بارسلونا و جانشین اینیستا که توپ را به تیر دروازه کوبید و گوندوگان که به راحتی دروازه بارسلونا را در شرایطی مشابه باز کرد نشان می‌دهد همچنان نتایج فوتبال بر مبنای توانایی‌های بازیکنان رقم می‌خورد.

پرسینگ سیتی

از دلایل اصلی موفقیت سیتی بدون تردید پرسینگ سنگین این تیم بود.

پنج هافبک سیتی به همراه آگوئرو با فشار آوردن به بازیکن صاحب توپ و بستن تمامی مسیرهای پاس اجازه نمی‌دادند تا توپ به‌راحتی از خط دفاعی بارسا به خط میانی منتقل شود. آگویًروتحت مربیگری گواردیولا متفاوت‌تر از گذشته بازی می‌کند.

در حالیکه به مانند گذشته گلزنی وظیفه اصلی این بازیکن به شمار می‌آید اما در نقش بازیکن رابط و ایجاد موقعیت برای هافبکها و همینطور پرس به مدافعان حریف بسیار مؤثر تر بازی می‌کند. ‌

از دلایلی که کوین دی بروینه، رحیم استرلینگ، دایوید سیلوا و گوندوگان به همراه آگویًرو به راحتی می‌توانستند جریان بازی را در اختیار گیرند ضعف مدافعان کناری بارساونا بود که توان اضافه شدن به خط میانی را نداشته و همواره در میانه میدان برتری عددی از آن سیتی بود.

مهم‌ترین موضوع در منچسترسیتی ایجاد انگیزه دربازیکنان برای پرس است. بازیکنان تکنیکی و فانتزی سیتی در سال‌های گذشته به چنین تاکتیکی کمتر تمایل داشتند.

اشتباه آشکار سرخیو روبرتو مدافع راست بارسا در گل اول که با پرس سیلوا توپ را تقدیم آگویًرو کرد تا در نهایت با پاس استرلینگ گوندوگان بازی را مساوی کند

نمونه کاملی از این موضوع است. غیبت پیکه، جوردی آلبا و نداشتن مدافع راستی همچون دنی آلوز موجب شده تا بارسا در بازیسازی از خط دفاعی و زمانیکه تحت فشار قرار می‌گیرد مشکلات فراوانی داشته و نتواند توپ را به‌راحتی به خط حمله انتقال دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پپ گواردیولا گفته پیروزی مقابل بارسلونا نقطه عطفی برای منچسترسیتی است

گواردیولا

گواردیولا در بارسلونا با سبک منحصر به فردی که تنها مختص به این باشکاه است افتخارات زیادی کسب کرده و روش تقابل با این نوع بازی را نیز به خوبی فرا گرفته است.

لویًیس انریکه نسبت به گواردیولا انعطاف پذیرتر است به طوریکه گل اول بارسا از ضد حمله برق آسا مسی و با همکاری نیمار به دست آمد، تاکتیکی که در زمان گواردیولا کمتر در این تیم می‌دیدیم.

بارسا در حال تغییر است و گواردیولا به خوبی از این موضوع آگاهی داشت و با برنامه ریزی اصولی و انتخاب استراتژی مناسب اولین پیروزی سیتی را در شش بازی گذشته مقابل بارسا را برای این تیم به ارمغان آورد.

در هفته‌های گذشته سیتی نتیجه نمی‌گرفت و انتقادها از گواردیولا بالا گرفته بود اما گواردیولا همچنان به باورهای خود اعتقاد داشت و سرانجام نیز توانست سیتی را برای اولین بار در تاریخ این باشگاه مقابل بهترین و یکی آر پرافتخارترین باشکاههای حال حاضر دنیا به پیروزی برساند.