راننده تازه وارد فرمول یک؛ پسری مستعد با پدری میلیاردر

حق نشر عکس PA

فیلیپه ماسا راننده نامدار برزیلی از فصل آینده بازنشست می‌شود و تیم فرمول یک ویلیامز از هم اکنون نام جانشین او را اعلام کرد: لنس استرول جوان ۱۸ ساله‌ای که هم استعداد زیادی دارد و هم یک پدر میلیاردر.

استرول که از فصل آینده به والتری بوتاس، راننده فنلاندی ویلیامز ملحق خواهد شد، تبدیل به اولین راننده کانادیی پس ژاک ویلنوو، قهرمان جهان در سال ۱۹۹۷ می‌شود که ده سال پیش بازنشست شد.

استرول پس از اعلام خبر حضورش گفت: "مسابقه دادن در فرمول یک ۲۰۱۷ باورنکردنی است و من نمی‌دانم چطور از ویلیامز که به توانایی‌های من اعتماد کرد، تشکر کنم. از دوران بچگی در رویای رقابت در فرمول یک بودم."

استرول که فقط تجربه سه فصل حضور در مسابقات اتومبیل‌رانی را دارد، یک سال پیش به تیم جوانان ویلیامز ملحق شد و توانست قهرمان فرمول سه اروپا در سال ۲۰۱۶ شود.

این کانادایی جوان تنها عنصر ناشناخته در رقابت‌های سال ۲۰۱۷ فرمول یک نیست، سالی که چهلمین سالگرد حضور تیم ویلیامز در ورزش نیز به شمار می‌رود. از سال آینده با پهن‌تر شدن چرخ‌ها و "افزایش قابلیت سرعت در پیچ" (عاملی که موجب می‌شود ماشین در پیچ‌ها بیشتر به زمین نزدیک شود و سریع‌تر برود) در ماشین‌ها می‌توان انتظار سریع‌تر شدن مسابقات را داشت اما هنوز کسی به طور دقیق نمی‌تواند به طور کامل تاثیر این تغییرات را پیش‌بینی کند. تغییراتی که پیش از این با انتقادهایی از جمله از جانب توتو ولف، رئیس تیم مرسدس روبرو شد.

با این حال هر تغییری هم که در زمستان آینده انجام شود، استرول به عنوان جوان‌ترین راننده فرمول یک جهان مسابقات سال ۲۰۱۷ را آغاز می‌کند و اگر او هم مانند هموطنش میکا هایکینن باشد، باید انتظار غافلگیری بیشتر را هم داشت. هایکینن در سال ۱۹۹۸ در حالی با پیشی گرفتن از میشائیل شوماخر قهرمان گراند‌پری ژاپن شد، که سه روز از استرول بزرگ‌تر بود.

البته استرول تبدیل به جوان‌ترین راننده تاریخ فرمول یک نخواهد شد. رکورد جوان‌ترین راننده فرمول یک متعلق به مکس فرستاپن است که با ۱۷ سال و ۱۶۶ روز برای تیم تورو روسو در گراند‌پری استرالیا (سال ۲۰۱۵) مسابقه داد.

استرول با تجربه دو فصل حضور در مسابقات فرمول سه از سال ۲۰۱۴ در کنار تیم ویلیامز تمرین کرده. او به این ترتیب هم تجربه راندن ماشین‌های فرمول یک را به دست آورده و هم توانسته با میزان رانندگی لازم برای به دست آوردن مجوز حضور در فرمول یک را کسب کند.

او در رابطه با این تجربه گفت: "قدرت این ماشین‌ها باورنکردنی است. من چیزهای زیادی راجع به آن‌ها یاد گرفتم و سیستم قابلیت سرعت در پیچ، فرمان‌پذیری و پیدا کردن ریتم آن‌ها عالی است. من با هر بار رانندگی راحت‌تر کارم را انجام دادم و اعتماد به نفسم بهتر شد."

کلر ویلیامز نایب رئیس تیم ویلیامز نیز در مورد راننده جوان این تیم گفت: " لنس با استعداد، اشتیاق و پختگی‌اش مهندسان ما را شگفت زده کرد. ما خوشحالیم که توانستیم به او پیشنهادی دهیم که شانس نشان دادن توانایی‌هایش در فرمول یک را پیدا کند."

لنس پسر لارنس استرول، تاجر و میلیاردر کانادایی است. او با این که منکر نقش پول پدر در موفقیت‌هایش نیست اما می‌گوید که دستاورد‌هایش در مسابقات دیگر نشان داده که لیاقت حضور در فرمول یک را دارد: "من با پشتوانه پول زیاد می‌آیم و آن را تکذیب نمی‌کنم ولی معتقدم که به این دلیل توانستم به فرمول یک برسم که پیش‌تر در هر مسابقه‌ای شرکت کردم، قهرمانش شدم. در حال حاضر فدراسیون جهانی اتومبیل‌رانی مجوزهایی گذاشته که اشخاص نتوانند راه رسیدن به فرمول یک را با پول طی کنند. شما باید خودتان را ثابت کنید و در رده جوانان قهرمان شوید."

استرول چندی پیش و پس از تولد ۱۸ سالگی‌اش به طور رسمی به عنوان راننده تیم ویلیامز معرفی شد. به نوشته روزنامه تلگراف، دلیل این قضیه قرارداد تیم ویلیامز با "مارتینی" (یکی از حامیان مالی‌اش) است که موجب شده بود تا استرول طبق قوانین بریتانیا نتواند تا پیش از رسیدن به سن قانونی نوشیدن الکل در تیم حاضر شود.

استرول تا این جای کار نشان داده که رقابت‌های اتومبیل‌رانی در رده جوانان را به راحتی آب خوردن، می‌برد اما رقابت با غول‌های فرمول یک و آن‌ هم با قوانین تازه پیشبینی در مورد عملکرد او را بسیار سخت می‌کند.