هفته يازدهم ليگ برتر انگلستان؛ صدرنشینی لیورپول، تساوى در داربی شمال لندن

livepool حق نشر عکس Reuters
Image caption امره جان زننده گل سوم لیورپول

در مهمترین دیدار هفته یازدهم لیگ برتر انگلستان، مسابقهر دو تیم لندنی آرسنال و تاتنهام مساوى شد و شاگردان ونگر بهترین موقعیت را براى رسیدن به صدرجدول از دست دادند. تاتنهام تنها تیم بدون شکست لیگ، پس از پیروزى مقابل سیتی در هفته هفتم، دیگر نتوانسته به پیروزی برسد.

با تساوى آرسنال، لیورپول در یک بازی دیدنى و پرگل واتفورد را در آنفیلد شکست داد تا به تنهایی در صدر قرار گیرد. دیروز نیز چلسی با درخشش بی نظیر آزار، اورتون را با پنج گل شکست داد تا سیستم دفاع سه نفره چلسی یکبار دیگر در صدر اخبار قرار بگیرد. چلسی با این سه امتیاز و پس از مساوى خانگی منچستر سیتى در جدول دوم است.

منچستر یونایتد نیز با پیروزى مقابل سوانزى تا حدى جایگاه خود را در جدول بهتر کرد.

لیورپول ٦- واتفورد ١

لیورپول با هدایت یورگن کلوپ اکنون به تکامل رسیده و کمتر تیمى توان مقابله با این تیم را دارد.

مهمترین ویژگى لیورپول در سیستم ٣-٣-٤، پرسینگ سنگین و استفاده از پاس‌هاى کوتاه براى رسیدن به گل است.

در پرسینگ مهمترین موضوع زمان و تعداد بازیکنان در اطراف توپ است. در لیورپول مهمترین زمان پرسینگ، به محض از دست دادن توپ است به همین دلیل پاس‌هاى کوتاه از ویژگی‌هاى بارز این نوع بازى است. در این تاکتیک در صورت از دست دادن توپ، بازیکنان بیشتری از لیورپول نزدیک به توپ قرار دارند و می‌توانند با نفرات بیشترى پرس را شروع کنند.

حق نشر عکس AP

اما مهمترین موضوع در اجرای این نوع بازى، ایجاد انگیزه در بازیکنان براى پرس است. معمولا بازیکنان پس از اینکه توپ را از دست می‌دهند انگیزه واعتماد بنفس آنها کم می‌شود و لحظاتی از جریان بازى خارج می شوند اما کلوپ بخوبى توانسته این مشکل را برطرف کند و بازیکنان لیورپول مانند آدام لالانا به محض اینکه توپ را از دست می‌دهند، پرس را شروع مى کنند.

لالانا در لیورپول بازیکنى کاملا متفاوت شده و در این دیدار با دو پاس گل یکى از مردان برتر میدان بود. مانه دو گل در این دیدار به ثمر رساند و درکنار کوتینیو از بهترین‌های لیورپول به شمار می‌آید اما بدون تردید نوع بازى فرمینیو یکى ار دلایل اصلى درخشش این دو بازیکن است.

فرمینیو صرف نظر از پرسینگ سنگین به مدافعان حریف با دوندگى بى امان، فضاسازی و پاس‌هاى دیدنى مانه و کوتینیو را در موقعیت گل قرار مى‌دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جوردن هندرسون و یورگن کلوپ

بجز لالانا و فرمینیو یکی دیگر از بازیکنانى که در موفقیت‌هاى این تیم نقش غیر قابل انکارى دارد هندرسون است.

لیورپول در ده بازی گذشته با ١١٦٢/٢ کیلومتر بیشترین دوندگى را در بین تیم‌هاى لیگ برتر داشته و جردن هندرسون با ١١٨/٨ کیلومتر دونده‌ترین بازیکن لیگ به شمار مى‌آید.

هندرسون بعنوان تنظیم کننده آهنگ تیمى لیورپول و همچنین کنترل کننده میانه میدان، بى‌نقص بازى مى کند. نوع بازی هافبک‌ها و مهاجمان لیورپول از مهمترین دلایل موفقیت این تیم است که به نظر مى‌رسد امسال به کمتر از قهرمانى راضى نیست.

آرسنال ١ - تاتنهام ١

ترکیب آرسنال در سیستم ١-٣-٢-٤ تا حدود زیادی قابل پیش بینی بود. تنها تغییر این تیم جایگزینى گرانیت ژاکا به جای محمد الننی در خط میانى بود.

در سیستم مورد نظر ونگر آلکسى سانچز تک مهاجم بود و مانند همیشه وظیفه داشت با جابجایى به خط میانى، در نقش مهاجم کاذب به دروازه تاتنهام حمله کند.

تاتنهام که بهترین خط دفاع لیگ را دارد با سیستمى متفاوت با بازی‌هاى گذشته وارد زمین شد.

در سیستم ٢-٣-٥ تاتنهام، اریک دایر در کنار کوین ویمر و یان ورتونگن سه مدافع مرکزى بودند.

موریسیو پوچتینو بخوبی می‌دانست جابجایی هافبک‌هاى آرسنال، خصوصا مسعود اوزیل و آلکسى سانچز درکانالهاى خط دفاعى، مهمترین تاکتیک آرسنال براى رسیدن به گل است. به همین دلیل تاتنهام با سه مدافع مرکزى و حضور دنى رز و کایل واکر در کناره‌های خط دفاع، با پنج مدافع تمام فضاها را پوشش دادند.

در ترکیب تاتنهام نوع جایگیرى موسى دمبله و ویکتور وانایاما نیز دیدنى بود.

در بیشتر دقایق بازى این دو بازیکن بعنوان دو هافبک دفاعى در کنار یکدیگر قرار مى‌گرفتند و تاتنهام با هفت بازیکن در دفاع، تمامى فضاها را در یک سوم دفاعى خود پوشش می‌داد.

تاتنهام در حمله نیز برنامه خاصى داشت و کریستین اریکسون دائما هرى کین و سان دو مهاجم این تیم را حمایت می‌کرد. اریکسون به نسبت فصل گذشته افت چشمگیرى داشته اما در این بازى، به دلیل آزادى عمل بیشتر، یکى از مردان برتر میدان بود.

نوع بازى مدافعان کنارى تاتنهام نیز یکى از دلایل اصلى موفقیت آنان در این بازی خارج از خانه بود.

رز و واکر با حضور دائمی در حمله و پوشش عالى در دفاع، کاملا مدافعان کنارى آرسنال را از جریان بازى خارج کردند.

در بازی‌هاى گذشته حضور مدافعان کنارى آرسنال در حمله یکى از تاکتیک‌های اصلى این تیم برای گل زدن بود اما در این دیدار، به دلیل حضور دو مهاجم تاتنهام، در تمام دقایق بازى تنها یکى از مدافعان کنارى وظیفه داشت در حمله شرکت کند.

هکتور بلرین و ناچو مونریال نه تنها باید مراقب مدافعان کناری تاتنهام مى‌بودند بلکه پوشش شکودران مصطفى و لوران کوشنلی، مدافعان مرکزى آرسنال نیز به عهده آنان بود.

حق نشر عکس PA
Image caption الکسیس سانچز (چپ) و یان ورتونگن

در دقیقه ٤٩ حرکت عالى بلرین در پوشش کوشنلى که با دریبل سان از جریان بازى خارج شده بود نمونه‌اى از وظایف مهم این بازیکن بود.

تاتنهام تا دقیقه ٤٢ بخوبى جریان بازى را کنترل کرده بود اما ارسال اوزیل از روى ضربه ایستگاهی و اشتباه ویمر که برای اولین بار از ابتدا در ترکیب تاتنهام قرار گرفته بود،جریان بازى را تغییر داد.

گل بخودى ویمر در حالیکه بازیکنان آرسنال در آفساید قرار داشتند حاکی از بی‌تجربگى این بازیکن اتریشی بود.

تاتنهام به رغم سیستم دفاعى قدرتمندى که دارد در گلزنى ضعف دارد و درحالیکه بنظر مى رسید آرسنال پیروز میدان است حرکت تکنیکى و انفرادى دمبله به داخل هجده قدم و خطاى کوشینلى در دقیقه ٥١تاتنهام صاحب پنالتى شد تا هرى کین بازى را مساوى کند.

آرسنال توان باز کردن سیستم دفاعی تاتنهام را نداشت و به همین دلیل ونگر، اولیور ژیرو را به میدان فرستاد تا با توپ‌های بلند به گل برسد، اما مدافعان بلند قامت و سرزن تاتنهام کاملا ژیرو را مهار کردند و آرسنال بهترین موقعیت براى صدرنشینى را از دست داد.

سایر نتایج:

منچستر سیتی ١ - میدلزبرو ١

چلسی ٥ - اورتون ٠

بورنموث ١ - ساندرلند ٢

برنلى ٣ - کریستال پالاس ٢

وستهم ١ - استوک ١

سوانزی ١ - منچستر یونایتد ٣

هال‌سیتى ٢ - ساوثهمپتون ١

لستر ۱ - وست برومویچ ۲