نبرد در میدان سبز، افغانستان به مصاف تاجیکستان می‌رود

فوتبال
Image caption تیم ملی فوتبال افغانستان

تیم های ملی فوتبال افغانستان و تاجیکستان امروز در ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، در دیداری دوستانه به مصاف هم می‌روند، مصافی که هم می‌تواند هیجان‌انگیز باشد و هم با اهمیت برای هر دو تیم.

افغانستان و تاجیکستان در چمن فوتبال تاکنون پنج مرتبه با هم رقابت رسمی داشته‌اند و در هر پنج مسابقه نیز تاجیکستان برنده میدان بوده است. آخرین باری که این دو تیم با هم روبرو شده اند به ماه می ۲۰۱۴ بر می‌گردد. در آن مسابقه تاجیکستان توانست با یک گل از سد افغانستان بگذرد و رکورد پیروزی خود مقابل افغانستان را هم چنان حفظ کند، رکوردی که افغانستان امروز به دنبال شکسته شدن آن است.

افغانستان متحول، تاجیکستان با ثبات

با اینکه تیم ملی افغانستان همواره در شکست دادن همسایه شمالی خود ناکام بوده، این را نباید فراموش کرد که "شیران خراسان" لقبی که به این تیم داده می‌شود، متحول شده‌اند. تیم ملی افغانستان در سه دوره اخیر مسابقات قهرمانی جنوب آسیا یک مرتبه قهرمان و دو مرتبه نائب قهرمان شده است. بر علاوه، تیم افغانستان در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با درج دو پیروزی مقابل کامبوج و یک پیروزی مقابل سنگاپور به طور مستقیم به مرحله نهایی مقدماتی جام ملت‌های آسیا صعود کرده است.

ستون اصلی ترکیب تیم افغانستان را لژیونرهای مقیم خارج تشکیل می دهند. اکثر این بازیکنان در لیگ‌های پایین حرفه‌ای در کشورهای آلمان، هلند، سوئد، دانمارک، مالزی، تایلند و ایالات متحده بازی می‌کنند. حضور بازیکنان لژیونر که در باشگاه‌های خود از تسهیلات خوبی برخوردار هستند و در جریان سال به شکل منظم فوتبال بازی می‌کنند، از تیم افغانستان یک تیم منظم و با مهره ساخته است.

تاجیکستان، بر خلاف افغانستان، در مسابقات مقدماتی جام جهانی نتایج خوبی کسب نکرد. به همین علت، این تیم مجبور شد در دو مسابقه رفت و برگشت مقابل بنگلادش شرکت کند. تاجیکستان در آن دو مسابقه با برنامه ظاهر شد و در مجموع دو مسابقه با نتیجه ۶-۰ به پیروزی رسید و در جمع ۲۴ تیمی قرار گرفت که از نوروز آینده برای راهیابی به جام ملت‌های آسیا مبارزه خود را شروع خواهند کرد. این آغاز راه بود و "شیرهای پارسی" (لقب تیم تاجیکستان)، در مسابقات اخیر خود با تیم‌های قدرتمند فلسطین و سوریه مساوی کرده اند و چهارشنبه گذشته با سه گل تیم ملی ترکمنستان را در هم شکستند. هیچ دلیلی وجود ندارد آنها به دنبال تکرار موفقیت‌های اخیر خود در بازی امروز نباشند. با اینکه اکثر بازیکنان این تیم در لیگ داخلی این کشور توپ می‌زنند، لژیونرهای تاجیکستان که در باشگاه های بلاروس، بلغارستان، قرغیزستان و قزاقستان توپ می‌زنند، استحکام و تجربه زیادی به این تیم آورده است.

Image caption تیم ملی افغانستان در حال تمرین

وضعیت دو تیم

اگر تنها پنج روز قبل در مورد وضعیت تیم ملی افغانستان سوال می‌شد، پاسخ این بود که "شیران خراسان" به وضعیت ایده‌آل خود نزدیک شده اند. بعد از ماه ها مصدومیت، میلاد سالم یکی از مهاجمین افغان که در لیگ سوم آلمان بازی می کند، در ترکیب تیم افغانستان اضافه شده و اسم اسلام امیری، کاپیتان سابق، نیز در بین اسامی بازیکنان دعوت شده به این بازی به چشم می خورد. با این حال، هنگامی که بازیکنان آماده حرکت به سوی میدان هوایی کابل شده بودند، مربی کرووات تیم ملی افغانستان، تصمیم به عدم همراهی با تیم خود گرفت. او بعدا دلیل جدایی از تیم ملی را اضافه شدن اسلام امیری به تیم ملی وانمود کرد. به ادعای شگرت، او از امیری برای حضور در تیم ملی دعوت نکرده بود و فدراسیون بدون مشورت با او این بازیکن سابق را در لیست بازیکنان اضافه کرده است.

این ادعا اما مورد قبول فدراسیون فوتبال افغانستان نیست. به نوشته صفحه رسمی فیسبوک فدراسیون فوتبال افغانستان، پیتر شگرت تاکید داشته سرنوشت قرارداد او قبل از مسابقه با تاجیکستان مشخص شود، وگرنه او حاضر نیست به تاجیکستان برود. در هر صورت، کار شگرت با فدراسیون فوتبال افغانستان تمام شده و انوش دستگیر، یکی از بازیکنان تیم ملی که تجربه مربیگری در تیم های نونهالان هالند را در کارنامه دارد، هدایت تیم ملی افغانستان را در مسابقه امروز به عهده دارد. نرفتن شگرت به دوشنبه شوک بزرگی به بازیکنان افغانستان داد.

انوش دستگیر تا سه روز پیش خود در میان همان بازیکنانی بود که امروز قرار است مقابل حریف به میدان بروند. چیدمان یک ترکیب درست و تعویض‌های مناسب اصلی‌ترین چالشهای دستگیر هستند، هر چند انتظار می‌رود مربی موقت افغانستان در انتخاب ترکیب خود دست باز نداشته باشد و یوسف کارگر، مربی اسبق تیم ملی، نظرات خود را با دستگیر شریک سازد.

تیم تاجیکستان بر عکس در وضعیت خیلی بهتری قرار دارد. زیر نظر حکیم فضلولایف، تیم تاجیکستان عملکرد خوبی داشته و بسیار آماده به نظر می‌رسد. پیروزی خیره کننده مقابل ترکمنستان در مسابقه هفته پیش یقینا روحیه بازیکنان تاجیکستان را قبل از مسابقه امروز بالا برده است. از طرف دیگر، انتظار می رود تماشاچیان تاجیک ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه را پر کنند که خود امتیاز بزرگی به تیم تاجیکستان محسوب می‌شود.

ترکیب و استراتژی دو تیم

با توجه به رویدادهای اخیر که گریبانگیر تیم ملی افغانستان شده، اینکه انوش دستگیر بتواند یک ترکیب منسجم را به میدان بفرستد، کار بزرگی کرده است. حضور اسلام امیری، مصطفی آزادزوی و میلاد سالم هر چند تیم افغانستان را قوی‌تر نشان می‌دهد، ولی نابلد بودن سایر بازیکنان با این سه بازیکن می‌تواند باعث ناهمانگی شود. با توجه به همین نکته، تیم افغانستان در نیم ساعت اول مسابقه به احتمال زیاد کمتر به حمله دست خواهد زد و بیشتر مراقب دروازه خود خواهد بود. تجربه ثابت ساخته که تیم ملی افغانستان اگر در نیم ساعت اول گل دریافت نکند، عملکرد بهتری در اواخر نیمه اول و نیمه دوم دارد.

Image caption تیم ملی فوتبال افغانستان

ترکیب احتمالی تیم ملی افغانستان

دروازه: اویس عزیزی

خط دفاع: حسن امین، مسیح سیغانی، اسلام امیری، سید محمد هاشمی

خط میانی: اباسین علی خیل، نورالله امیری، فیصل شایسته، مصطفی آزادزوی

خط حمله: میلاد سالم، زبیر امیری

تیم تاجیکستان در چند مسابقه اخیر هجومی ظاهر شده است. هر چند مربی تاجیکستان مهاجم نامدار خود جهانگیر ارگاشیف را به سبب اینکه در مسابقه با ترکمنستان کارت سرخ گرفته در اختیار ندارد، اما منوچهر جلالوف مهاجم خطرناکی است که می تواند کار را برای مدافعین افغانستان سخت کند. او هر سه گل تیمش مقابل ترکمنستان را به ثمر رساند و به نظر می رسد تشنه به ثمر رساندن گل های بیشتر باشد.

ترکیب احتمالی تیم ملی تاجیکستان

دروازه: عبدالعزیز محکموف

خط دفاع: سیاوش اسراروف، امیر بیک جوره بایوف، اختم نظروف، اسکندر جلیلوف

خط میانی: نورالدین دورانوف، فتح الله فتح الله یوف، ناظم باباجانوف، پرویز جان عمربایوف

خط حمله: منوچهر جلالوف، بختیار چاریوف

با اینکه مسابقه امروز دوستانه است و هدف بازی‌های دوستانه آماده ساختن تیم‌ها برای مسابقات رسمی است، اما یک هدف عمده دیگر نیز برای هر دو تیم وجود دارد. پیروزی در این مسابقه، امتیازات ارزشمندی و در نتیجه صعود قابل ملاحظه در رده بندی فیفا نصیب تیم برنده خواهد کرد. مصاف دو همسایه در میدان سبز تنها برای دوستی نیست، بلکه دو تیم نیم نگاهی به کسب آن امتیازات ارزشمند هم دارند.

موضوعات مرتبط