یولیان ناگلزمن، مربی جوانی که هوفنهایم را مدعی قهرمانی کرد

ناگلزمن حق نشر عکس AFP
Image caption وقتی یولیان ناگلزمن در سال ۱۹۸۷ متولد شد کارلو آنچلوتی به عنوان بازیکن چهار جام قهرمانی باشگاههای ایتالیا و یک جام قهرمانی باشگاههای اروپا را برده بود.

ماه فوریه که باشگاه فوتبال هوفنهایم یولیان ناگلزمن، جوانترین سرمربی تمام وقت بوند سلیگا را به عنوان مربی جدیدش معرفی کرد رسانه های محلی آن را "شگردی تبلیغاتی" و "فکری نسنجیده" توصیف کرد.

شاید نامنصفانه بود ولی با توجه به شرایط چنین واکنش هایی قابل درک بود.

ناگلزمن ۲۸ ساله بود و تجربه مربی گری باشگاه‌های مهم را نداشت. هوفنهایم نیز روستایی با سه هزار و ۳۰۰ نفر جمعیت در جنوب آلمان، با خطر حذف شدن از لیگ یک آلمان روبرو بود. فقط ۷ امتیاز تا مرز حذف فاصله داشت و مسابقات زیادی از آن فصل باقی نمانده بود.

اما آنچه در نه ماه گذشته اتفاق افتاد خیره کننده است.

ناگلزمن نه تنها جایگاه تمیش در بوندسلیگا را حفظ کرد، بلکه در فصل جاری آن را به مقام سوم جدول رسانده و یکی از پنج تیم در لیگ های مهم اروپایی است که در این فصل تاکنون در هیچ مسابقه ای شکست نخورده است.

چگونه یک مربی تازه کار که متولد ۱۹۸۷ است توانسته هوفنهایم را از خطر حذف از لیگ برتر نجات دهد و آن را به مقام سوم برساند؟

مورینیوی کوچک

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یولیان ناگلزمن با ۲۹ سال سن و الکساندر روزن (راست) مدیر فوتبال باشگاه با ۳۷ سال سن روی هم رفته از آرسن ونگر مربی ۶۷ ساله باشگاه آرسنال جوانترند.

قبل از اینکه مربی هوفنهایم شود یولیان ناگلزمن لقب "مورینیوی کوچک" را گرفته بود. تیم ویز، دروازه بان سابق هوفنهایم و تیم ملی آلمان زمانی که ناگلزمن پس از مشکل طولانی زانو مجبور شد فوتبال را کنار بگذارد این لقب را به او داده بود.

ناگلزمن مثل مورینیو نتوانست بازیکن مهمی شود. در سن ۲۰ سالگی مجبور شد آینده خوبی را در تیم دوم باشگاه آئوگسبورگ رها کند. مربی اش در آن زمان توماس توچل مربی فعلی بوروسیا دورتموند بود. ناگلزمن مدتی زیر دست توچل کار می کرد. بعد مربی تیم زیر هفده سال باشگاه مونیخ ۱۸۶۰ شد و از آنجا به هوفنهایم آمد.

پس از قهرمانی تیم زیر ۱۹ سال هوفنهایم با هدایت او در سال ۲۰۱۴ باشگاه بایرن مونیخ به او علاقمند شد ولی او ترجیح داد در هوفنهایم بماند. شش سال پس از شروع همکاری اش با این باشگاه مربی تیم اصلی شد.

ناگلزمن به بخش ورزشی بی‎بی‌سی گفت: "وقتی به عنوان مربی کارم را شروع کردم می دانستم که در مورد سن من صحبت های زیادی خواهد شد. اگر در سن ۲۸ سالگی کسی را بعنوان رئیس یک موسسه اقتصادی جا افتاده تعیین کنند مسلما خبر مهمی خواهد بود."

از مرز سقوط تا رده سوم

باشگاه هوفنهایم قبل از شروع مربی گری ناگلزمن حدود ۹ ماه پیش از مجموع ۲۰ مسابقه فقط دو برد به دست آورده بود و تا مرز سقوط از لیگ برتر فقط ۷ امتیاز فاصله داشت.

اما پس از تثبیت موقعیت باشگاه در بوندسلیگا ناگلزمن با آوردن بازیکنان جدیدی در نقل و انتقال های تابستانی تیم را تقویت کرد.

هوفنهایم توانست در ۲۲ مسابقه از مجموع ۲۴ مسابقه تحت مربیگری ناگلزمن گل بزند و حتی بر بایرن مونیخ تحت مربیگری کارلو آنچلوتی، برنده سه فینال لیگ قهرمانان اروپا پیش بیفتد.

ناگلزمن که بزرگ شده روستای ایسینگ در ایالت باواریا است می گوید: "برای مربیانی مثل کارلو آنچلوتی احترام زیادی قائل هستم. تمام مربیان آرزو دارند ذره ای از موفقیت های او را کسب کنند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هوفنهایم امسال برای نهمین فصل پیاپی در بوندسلیگا مسابقه می دهد

از زمانی که این مربی جوان هدایت باشگاه را برعهده گرفته هوفنهایم در ۲۴ مسابقه ۴۳ امتیاز کسب کرده است.

ناگلزمن که یوهان کرایف و پپ گواردیولا را سرمشق خود می داند می گوید: "از همان لحظه اول تیم ایده ها و روش من برای بازی را قبول کرد."

الکساندر روزن، مدیر فوتبال باشگاه هوفنهایم هشدار می دهد که در آینده همه چیز به این سادگی نخواهد بود.

"او استعداد خارق العاده ای دارد. ولی در عین حال باید در نظر داشته باشیم که ممکن است در دو یا سه مسابقه پیاپی شکست بخوریم. باید مواظب باشیم و در مقاطعی که همه چیز به خوبی پیش نمی رود به یولیان فرصت و فضای لازم را بدهیم. فراموش نکنیم که او فقط ۲۶ مسابقه در لیگ و جام حذفی را هدایت کرده و هنوز در حال آموختن است."

موضوع سن مربی

واکنش بازیکنان به تعیین ناگلزمن به عنوان مربی چطور بوده است؟

پس از انتقال روبرتو فیرمینو به باشگاه لیورپول در سال ۲۰۱۵ هوفنهایم ستاره دیگری نداشت. این باشگاه بازیکنان سخت کوش را در تیم اصلی گرد آورد و سیاست عمومی آن به خدمت گرفتن بازیکنان با استعداد و جوان است. در نتیجه فقط سه بازیکن از این مربی مسن تر هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هوفنهایم تیم جوانی است اما با این حال سه بازیکن مسن‌تر از ناگلزمن دارد

روزن می گوید: "هشت بازیکن تیم اصلی ما کسانی هستند که در آموزشگاه خود باشگاه پرورش یافته اند. در سه سال گذشته ما جوانترین تیم در بوندسلیگا بوده ایم."

ناگلزمن که حین تمرین خیلی خونسرد است به رفتاری کاملا برعکس هنگام مسابقه متهم شده است.

او می گوید: "موقع مسابقه براساس احساساتم رفتار می کنم. آدم بی پروایی هستم و با بازیکن ها خیلی صحبت می کنم ولی فقط برای روحیه دادن این کار را می کنم. من به خاطر خطاهای بازیکنان سر آنها داد نمی کشم و در رخت‌کن عصبانی نمی شوم. مسلما گاهی اوقات موقع تحلیل مسابقه ممکن است صدایم را بلند کنم ولی همیشه در حدی که معقول باشد."

از تیم روستایی تا بوندسلیگا

اوایل دهه نود میلادی وقتی دیتمار هوپ، بازیکن سابق هوفنهایم این باشگاه را خرید هوفنهایم در دسته هشتم فوتبال آلمان بازی می کرد. هوپ ثروت شخصی اش که از طریق تولید نرم افزارهای کامپیوتری بدست آورده بود و آرزویش برای تبدیل کردن هوفنهایم به یک باشگاه درجه یک را با خود به این باشگاه آورد.

سرمایه گذاری‌های اولیه به امکانات آموزشی مدرن و برنامه های گسترده ای برای آموزشگاه بازیکنان جوان اختصاص داده شد. در نتیجه باشگاه هوفنهایم با تیمی که از پرورش یافتگان آموزشگاه جوانان ساخته شده بود به سرعت مدارج ترقی را طی کرد و به دسته های بالاتر لیگ فوتبال آلمان صعود کرد.

پس از صعود به دسته دوم هوپ فرصت را مناسب دید و پول زیادی را در خرید بازیکنان و استخدام مربی سرمایه گذاری کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وقتی ناگلزمن در سال ۱۹۸۷ متولد شد هوفنهایم یک باشگاه آماتور روستایی بود. در فصل جاری تعداد متوسط تماشاچیان این باشگاه حدود ۲۶ هزار و ۶۰۰ نفر است.

رالف رانگنیک، مربی سابق شالکه در سال ۲۰۰۶ به عنوان مربی استخدام شد و توانست آرزوی دیرین هوپ یعنی صعود هوفنهایم به بوندسلیگا را متحقق کرد. امسال نهمین فصلی است که هوفنهایم در بوندسلیگا مسابقه می دهد.

استادیوم راین-نکار آرنا، زمین این باشگاه با ۳۰ هزار گنجایش در ژانویه ۲۰۰۹ افتتاح شد و در شهر زینس‌هایم است که با هوفنهایم فاصله کوتاهی دارد.

اظهار نظر دیگران در مورد ناگلزمن

کارلو آنچلوتی، مربی بایرن مونیخ: "دیدن مربی به این جوانی بسیار نادر است. امیدوارم روزی او مربی بهترین تیم جهان شود."

توماس توخل، مربی بوروسیا دورتموند: "او مربی جوان بسیار کنجکاو و پر کاری است. او در سطح فوتبال جوانان موفقیت های فراوانی داشته. برای او خیلی خوشحالم و به او باور دارم."

الکساندر روزن، مدیر فوتبال باشگاه هوفنهایم: "یولیان ۲۹ ساله و من ۳۷ ساله هستم . سن هر دوی ما روی هم رفته از آرسن ونگر کمتر است."

دیتمار هوپ صاحب ۷۶ ساله باشگاه هوفنهایم: "او آنقدر خوب است که گاه شک می کنم آیا می توانیم او را اینجا نگه داریم. اگر بتوانیم او را برای مدتی طولانی اینجا نگاه داریم عالی خواهد شد، حداقل تا وقتی که من زنده هستم. امیدوارم این مدت طولانی باشد."

سایر مربیان جوان فوتبال اروپا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption روزی که ناگلزمن به دنیا آمد چند روزی مانده بود که رود گولیت با رکورد ۶ میلیون پوندی از آیندهوون به میلان منتقل شود

هر چند یولیان ناگلزمن جوانترین مربی دائمی تاریخ بوندسلیگاست ولی او جوانترین مربی نیست که یک باشگاه را در این لیگ هدایت کرده است. این افتخار از آن برند استوبر است که در سن ۲۴ سالگی در مقام مربی موقت مسابقه باشگاه زاربروکن در برابر کلن را در ۲۳ اکتبر ۱۹۷۶ هدایت کرد. تیم او با نتیجه ۵ بر ۱ شکست خورد.

آتیلیو لومباردو در سال ۱۹۹۸ در سن ۳۲ سالگی مربی باشگاه کریستال پالاس شد و لیپو هرتزکا در سال ۱۹۳۰ در سن ۲۶ سالگی مربی رئال مادرید شد.

هنری کاماراتا در سال ۱۹۴۵ مربیگری در باشگاه تولوس فرانسه را در سن ۲۹ سالگی آغاز کرد. و دیوید پلت، کاپیتان سابق تیم ملی انگلستان در سال ۱۹۹۸ و در سن ۳۲ سالگی مربی باشگاه سمپدوریا شد.

روزی که ناگلزمان به دنیا آمد ...

هشت ماه بود که الکس فرگوسن، ۴۵ ساله هدایت تیم منچستر یونایتد را برعهده گرفته بود.

یک ماه بود که آرسن ونگر ۳۷ ساله مربی موناکو شده بود.

چند روزی مانده بود که رود گولیت با رکورد ۶ میلیون پوندی از آیندهوون به میلان منتقل شود.

گوس هیدینک ۴۰ ساله سرمربی آیندهوون بود.

موضوعات مرتبط