کنفدراسیون فوتبال از ایران 'دلجویی' می‌کند

حق نشر عکس JOHN PRYKE
Image caption فوتبال ایران در یک سال گذشته موفق شده در سطح آسیا و جهان موفقیت‌های زیادی کسب کند

کنفدراسیون فوتبال آسیا در واکنش به نامه فدراسیون فوتبال ایران درباره تحریم مراسم جوایز سال فوتبال آسیا گفته هنوز نامزدهای چهار بخش را اعلام نکرده است.

در ابتدای این هفته مهدی تاج٬ رئیس فدراسیون فوتبال ایران در نامه‌ای اعتراض آمیز به شیخ سلمان٬ رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا نوشته‌ است که با توجه به اینکه ایران هیچ گزینه‌ای در فهرست بهترین‌های آسیا ندارد٬ هیچ نماینده‌ای از این کشور در مراسم اهدای جوایز شرکت نخواهد کرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا از اینکه ایران قصد ندارد نماینده‌ای به مراسم جوایز سالانه بفرستد "تاسف" کرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در پاسخ به نامه آقای تاج گفته است: "ما برای نشان دادن تدریجی مراسم خود تنها قسمت اول نامزدهای جوایز را در وب سایت AFC منتشر کردیم. اما لیست جوایز دیگر برای ۴ مجموعه دیگر که طی تماس تلفنی نیز اطلاع رسانی شد، به زودی منتشر خواهیم کرد."

هفته گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا، فهرست کامل نامزدهای بهترین‌ بازیکن مرد سال ۲۰۱۶ این قاره را اعلام کرد و نام هیچ نماینده‌ای از ایران در این فهرست دیده نمی‌شود. ایران در بخش‌های دیگر جایزه سال کنفدراسیون فوتبال آسیا هم نامزد ندارد.

دبیر کل کنفدراسیون فوتبال آسیا در این نامه با دفاع از معیارهای این سازمان در مورد انتخاب بهترین‌های سال فوتبال این قاره گفته است: "معیارهای انتخاب جوایز شفاف و هدفمند طراحی و از طریق کانال‌های رسمی ما اعلام شده است. نامزدهای بخش مختلف پس از بحث و بررسی بسیار عمیق با کارشناسان بخش‌های مختلف صورت گرفته که در صورت تمایل شما می توانیم نحوه انتخاب آن‌ها را برای شما ارسال کنیم تا از چگونگی عملکرد آن مطلع شوید."

سال گذشته سال خوبی برای فوتبال ایران بود، تیم‌های فوتبال ایران در رده‌های پایه به جام جهانی راه پیدا کردند و تیم ملی فوتسال ایران در جام جهانی مدال برنز گرفت. موفقیت‌هایی که باعث شد مسئولان فوتبال ایران عدم حضور هیچ گزینه‌ای از ایران در فهرست بهترین‌های آسیا را "ناامیدکننده" ارزیابی کنند.

مراسم جایزه سالانه کنفدراسیون فوتبال آسیا روز اول دسامبر/۱۱ آذر سال جاری در ابوظبی برگزار خواهد شد. این جایزه شامل ۱۱ بخش - از توسعه فوتبال پایه تا الهام بخشی- می‌شود.

عمر عبدالرحمن (امارات)، وو لی (چین)، و حمادی احمد (عراق) سه بازیکنی هستند که به عنوان نامزد بهترین بازیکن مرد قاره آسیا در سال ۲۰۱۶ انتخاب شده‌اند.

موضوعات مرتبط