توماس باخ: از حضور روسیه در ریو پشیمان نیستیم

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس کمیته بین المللی المپیک به دلیل تصمیم این کمیته که راه مشارکت بعضی از ورزشکاران روسیه را در المپیک ریو باز گذاشت، با انتقادهای فراوانی روبرو شد

توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک در گفتگویی اختصاصی با بی بی سی گفته است از اینکه به گروهی از ورزشکاران روسیه اجازه داده شد که در المپیک ریو شرکت کنند، پشیمان نیست.

رئیس کمیته بین المللی المپیک که برای شرکت در اجلاس کمیته‌های ملی المپیک به دوحه قطر رفته بود، قول داده در صورت تغییرات اساسی در آژانس جهانی مقابله با دوپینگ، بودجه بیشتری برای مقابله با دوپینگ اختصاص دهد.

او همچنین تاکید کرده با وجود مشکلاتی که پیش از المپیک ریو وجود داشت، برگزاری این المپیک "موفقیتی بزرگ" بود.

توماس باخ رئیس آلمانی کمیته بین المللی المپیک گفته که تصمیمی که پیش از المپیک ریو درباره ورزشکاران روسیه گرفته شد، از حمایت همه برخوردار بوده است:" به طور کلی از تصمیمی که مورد روسیه گرفته شد پشیمان نیستم. ما در این زمینه از حمایت کامل «خانواده المپیک» برخوردار بودیم؛ کمیته المپیک کشورها، فدراسیون‌های بین المللی، نمایندگان ورزشکاران و جهان سیاست از این تصمیم ما حمایت کردند."

پیش از آغاز المپیک تابستانی ریو، آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) با انتشار گزارشی دوپینگ سازمان یافته ورزشکاران روسیه را در رشته‌های مختلف ورزشی تایید کرده بود.

کمیته بین المللی المپیک اما با وجود توصیه "وادا" در مورد محرومیت همه ورزشکاران روسیه از شرکت المپیک ریو، تصمیم نهایی در این مورد را به فدراسیون‌های بین المللی واگذار کرد.

فدراسیون بین المللی دو ومیدانی پیش از این تصمیم، کلیه ورزشکاران روسیه را از حضور در المپیک ریو محروم کرده بود ولی با وجود این، بیش از دو سوم ورزشکاران روسیه در رشته‌های مختلف در این مسابقات شرکت کردند و این کشور در جدول مدال‌ها رتبه چهارم را به دست آورد.

کمیته بین المللی المپیک پس از انکه توصیه "وادا" در مورد محرومیت کلیه ورزشکاران روسیه از المپیک ریو را نادیده گرفت به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

رئیس کمیته بین المللی المپیک معتقد است، تصمیم این نهاد در مورد ورزشکاران روسیه احترام به ارزش‌های المپیک و ورزش بوده است. او گفت:"شما زمانی می‌توانید از پس مشکلات برآید که به ارزش‌ها باور داشته باشید چرا که در بلند مدت، زمانی که آب‌ها از آسیاب بیفتد، مردم متوجه خواهند شد که به این ارزش‌های اساسی احترام گذاشته شده است. برای همین است که امروز من از تصمیمی که گرفته شد، پشیمان نیستم."

گزارش دوم کمیته جهانی مبارزه با دوپینگ در مورد تخلف‌های ورزشکاران روسیه در جریان المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی قرار است اوایل ماه آینده میلادی منتشر شود، گفته می‌شود که یافته‌های این گزارش ممکن است باعث افزایش فشارها برای اعمال تحریم‌ علیه ورزشکاران روسیه برای بازی‌های زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ کره جنوبی شود.

توماس باخ در پاسخ به این سوال که برای اعتماد دوباره به روسیه چقدر زمان لازم است، گفت:" این به گزارش جدید بستگی دارد چرا که نمی دانم که چه اتفاقی ممکن است بیفتد."

"ما باید تا انتشار گزارش کمیته بین المللی المپیک صبر کنیم چرا که ما دو کمیسیون برای رسیدگی به این موضوع تشکیل داده‌ایم و در آنها به روسیه شانس این را داده‌ایم که حرف‌های خود را مطرح کنند. این شیوه عادلانه‌ای است و کمیته پس از اعلام نظر این دو کمیسیون تحقیق، اقدام لازم را انجام خواهد داد."

موضوعات مرتبط