هفته دوازدهم ليگ برتر فوتبال انگلستان؛ شكست ناپذيرى مورينيو مقابل ونگر

حق نشر عکس Getty Images

جدال دوازدهم دو مربى صاحب سبك دنياى فوتبال در هفته دوازدهم ليگ برتر انگلستان به تساوی کشید و ژوزه مورينيو همچنان ركورد شكست‌ناپذيرى خود در مقابل آرسن ونگر در ليگ برتر را حفظ كرد.

در حاليكه يونايتد بدون ترديد تيم برتر ميدان بود اما در دقيقه ٨٩ ژيرو در تنها موقعيت جدى آرسنال بازى مانع از پيروزى يونايتد شد تا يونايتد دو امتياز حساس خانگى را از دست بدهد.

منچستر سيتى با درخشش يحيى توره كريستال پالاس را شكست داد و با ليورپول هم امتياز شد وتنها به دليل اختلاف گل بيشتر ليورپول پشت سر اين تيم قرار گرفت.

تاتنهام تنها تيم بدون شكست ليگ برتر در داربى شهر لندن وستهم را شكست داد تا همچنان يكى از مدعيان اصلى باقى بماند. وستهم با اين شكست تنها به يك امتياز اختلاف در منطقه سقوط قرار دارد كه براى اسلاوان بيليچ سرمربى كروات اين تيم به هيچ عنوان مناسب نيست.

منچستر يونايتد ١ - آرسنال ١

ژوزه مورينيو به خوبى از تفكرات آرسن ونگر آشنايى داشته و آمار نيز حكايت از برترى مورينيو داشت. اما مهمترين موضوعى كه موجب شد تا آرسنال در اين بازى شكست نخورد انعطاف پذيرى تاكتيكى اين تيم نسبت به سالهاى گذشته است.

آرايش دو تيم

آرسنال به مانند هميشه با تاكتيك ١-٣-٢-٤ وارد زمين شد اما تركيب يونايتد تا حدودى متفاوت بود. در سيستم ٣-٣-٤ يونايتد كه در زمانهايى به ١-٤-١-٤ و حتى ١-٣-٦ تغيير مى كرد مايكل كريك به عنوان تنها هافبك دفاعى نقش تعيين كننده اى داشت.

آرايش خط دفاعى يونايتد در سيستم١-٤-١-٤ و زمانى كه توپ در ميانه زمين بود.

آرايش دفاعى يونايتد در سيستم ١-٣-٦ و زمانى كه توپ در يك سوم دفاعى اين تيم بود.

كريك٬ هافبكى بازيساز است كه در تنظيم آهنگ بازى و همينطور پوشش فضاهاى به وجود آمده در خط دفاعى تخصص دارد. با وجود كريك، آندره هررا و پل پوگبا كه در جلوى كريك بازى مى كردند نه تنها به خوبى توسط او تغذيه مى شدند٬ بلكه با خيالى آسوده مى توانستند در حملات شركت كنند.

حق نشر عکس Getty Images

با غيبت زلاتان ابراهيموويچ، ماركوس رشفورد به عنوان تك مهاجم بازى مى كرد. رشفورد بازيكن جوان و پرتحركى است كه كمتر در محوطه جريمه باقى مى ماند.

با حضور هميشگى رشفورد در كناره ها پوگبا، آنتونى مارسيال و خوان ماتا وظيفه داشتند در محوطه جريمه حاضر شوند و در اين صورت هررا در پشت محوطه جريمه جايگيرى مى كرد. در زمانهايى نقش هررا و ماتا تغيير مى كرد كه در گل يونايتد اين موضوع كاملا مشخص بود.

در صحنه گل هررا در منطقه اى كه ماتا بازى مى كرد صاحب توپ شد در اين صورت ماتا بخوبى مى دانست كه كجا بايد قرار گيرد.

حق نشر عکس .

پاس به عقب هررا به منطقه اى كه همواره خود او جايگيرى مى كرد و در اين صحنه ماتا آنرا پر كرده بود نشان مى دهد در فوتبال حرفه اى بازيكنان كاملا از وظايف خود آگاهى دارند و جابجايى اصولى يكى از ويژگى هاى منحصر بفرد چنين فوتبالى است.

ماتا به همراه آنتونيو والنسيا مرد برتر ميدان بودند. حركات عالى ماتا به سمت مركز زمين موجب ايجاد فضا در كناره ها مى شد و والنسيا با سرعت و قدرت ديدنى اش در اين فضا آرسنال را تحت فشار قرار مى داد.

آرسنال در نيمه اول سعى داشت به مانند هميشه و با بازى تركيبى چهار بازيكن تهاجمى اش به گل برسد.

آلكسي سانچز در نقش شماره ٩ كاذب در بيشتر دقايق بازى به مركز زمين متمايل مى شد در اين صورت تىًو ولكات و يا مسعود اوزيل وظيفه داشتند در نقش تك مهاجم بازى كنند. آرون رمزى نيز وظيفه داشت هر منطقه اى كه خالى است را پوشش دهد. در چنين تاكتيكى اين چهار بازيكن هيچ منطقه خاصى نداشتند و همواره در حال جابجايى بودند.

مورينيو بخوبى از اين موضوع آگاهى داشت و با دفاع منطقه اى يونايتد اين بازيكنان كمتر مى توانستند به دروازه دخه‌آ نزديك شوند.

حق نشر عکس Getty Images

آرايش دفاعى يونايتد بستگى به موقعيت توپ در زمين متفاوت بود.

در زمانهايى كه آرسنال در زمين خودى و يا ميانه زمين صاحب توپ بود يونايتد به ١-٤-١-٤ تبديل مى شد و با دو خط دفاعى چهارنفره كه كريك در بين اين دو خط قرار مى گرفت سيستم دفاعى منظمى را تشكيل مى دادند. زمانى كه سانچز قصد داشت با حركت در بين اين دو خط دفاعى صاحب توپ شود كريك با هوشيارى مانع مى شد و آرسنال هيچ راهى براى باز كردن دفاع يونايتد نداشت.

اما شكل تيمى يونايتد زمانى كه آرسنال در يك سوم دفاعى يونايتد صاحب توپ بود كاملا متفاوت بود. مورينيو بخوبى مى دانست بازيكنان تكنيكى آرسنال با بازى تركيبى مى توانند از فضاهاى خط دفاعى اين تيم عبور كنند به همين دليل يونايتد به ١-٣-٦ تغيير سيستم مى داد.

حق نشر عکس .

با جمع شدن چهار مدافع يونايتد در امتداد محوطه جريمه و اضافه شدن ماتا و مارسيال در كناره ها يونايتد با شش مدافع تمامى فضاها را پوشش مى داد. كريك، پوگبا و هررا در جلوى اين خط دفاعى قرار مى گرفتند و عملا آرسنال از مركز زمين به هيچ عنوان نمى توانست به دروازه يونايتد نزديك شود.

اما همانطور كه پيش تر اشاره شد يكى از تفاوتهاى آرسنال انعطاف پذيرى اين تيم نسبت به گذشته است. ونگر با اضافه كردن اوليور ژيرو و همينطور الكس چمبرلین تغيير استراتژى داد.

قدرت سرزنى ژيرو به همراه ارسالهاى عالى چمبرلين نتيجه بازى را تغيير داد.

چمبرلین بازيكن تكنيكى است كه در تقابل يك درمقابل يك بخوبى از يار مستقيم خود عبور مى كند. در حاليكه رشفورد با حضور رونى در سمت چپ بازى مى كرد براحتى مغلوب تكنيك چمبرلین شد تا سانتر عالى او را ژيرو به كل تبديل كند. در اين صحنه رشفورد بايد چمبرلن را به سمت مركز زمين هدايت مى كرد اما بنظر مى رسد اين بازيكن جوان هنوز دركارهاى دفاعى ضعف دارد.

يونايتد درروزى كه شايسته پيروزى بود نتوانست سه امنياز بازى وا كسب كند و آرسنال و آرسن ونگر نشان دادند امسال بايد حساب ويژه ای براى قهرمانى اين تيم بازكرد.

حق نشر عکس .

ساير نتايج

كريستال پالاس ١ - منچستر سيتى ٢

استوك سيتى ٠ - بورنموث ٢

ساندرلند ٣ - هال سيتى ٠

اورتون ١ - سوانزى ١

واتفورد ٢ - لستر ١

تاتنهام ٣ - وستهم ٢

ساوثهمپتون ٠ - ليورپول ٠

ميدلزبرو - چلسى