دادستانی اسپانیا خواستار حکم زندان برای نیمار شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیمار شش ماه پیش هم به اتهامی مشابه در مورد انتقال به بارسلونا، در دادگاه حاضر شده بود

مقام‌های قضایی اسپانیا خواستار صدور حکم دو سال زندان برای نیمار ستاره باشگاه بارسلونا شده‌اند که به مشارکت در فساد مالی در جریان انتقالش از سانتوز به بارسلونا متهم است.

آنها همچنین خواهان صدور حکم ۵ سال زندان برای ساندرو روسل، رئیس سابق باشگاه بارسلونا شده‌اند.

مقام های دادستانی برای جوزپ ماریا بارتومئو، مدیر فعلی باشگاه بارسلونا قرار منع تعقیب صادر کرده اند، اما خواهان پرداخت هشت و نیم میلیون یورو از سوی باشگاه بارسلونا شده است.

نیمار به همراه پدرش و ساندرو راسل قرار است برای پاسخگویی به اتهام‌های مربوط به انتقال این بازیکن به بارسلونا در دادگاه حاضر شوند.

بر اساس قوانین قضایی اسپانیا، حکم‌های محکومیت زیر دو سال، معمولا پس از پرداخت جریمه تعلیق می‌شوند.

پرونده نیمار پس از شکایت یک شرکت سرمایه گذاری بار دیگر به جریان افتاد که ادعا کرده سهم کامل خود را از کل مبلغ فروش این بازیکن دریافت نکرده است. این شرکت برزیلی مالک ۴۰ درصد از حق فروش این بازیکن بود.

در سال ۲۰۱۴، ساندرو روسل، مدیرعامل سابق بارسلونا به پرداخت‌ غیرقانونی در جریان انتقال نیمار به این باشگاه متهم شد و از سمت خود کناره گیری کرد.

در ماه ژوئن، باشگاه بارسلونا بر سر پرونده دیگری در مورد فروش نیمار با مقام‌های قضایی اسپانیا به توافق رسید، این باشگاه برای اجتناب از برگزاری دادگاه، حاضر به پرداخت جریمه پنج و نیم میلیون دلاری شد.

مسئولان باشگاه بارسلونا تصور می کردند پس از بسته شدن پرونده با حکم دادگاهی در اسپانیا در ماه ژوئن، پرونده نیمار مختومه شده است ولی دادستان کل اسپانیا با رد حکم اولیه در ماه سپتامبر حکم به ادامه دادرسی داد.

چندی پیش لیونل مسی، هم تیمی نیمار و پدر‌ش هم به جرم فرار مالیاتی به ۲۱ ماه حبس محکوم شده‌ بودند. آنها به این حکم اعتراض کرده‌اند.

نیمار ۲۴ ساله از زمانی که به بارسلونا رفته به همراه این تیم هشت جام قهرمانی در رقابت‌های مختلف کسب کرده است. او یک ماه و نیم پیش قرارداد‌اش را پنج سال دیگر با بارسلونا تمدید کرد.