هفته يازدهم ليگ برتر فوتبال ايران؛ استقلال همچنان بيمار است

حق نشر عکس MEHR

در پايان هفته يازدهم ليگ برتر فوتبال ايران، پرسپوليس و تراكتورسازى يكبار ديگر صدر جدول را با يكديگر عوض كردند. تراكتورسازى به لطف تفاضل گل بهتر و هم‌امتياز با پرسپوليس به صدر رفت.

استقلال در روزى كه مى توانست با سه امتياز به مكان چهارم جدول صعود كند، تن به مساوى داد تا مشخص شود اين تيم همچنان از لحاظ فنى بيمار است و هنوز نتوانسته پس از نزديك به چهارماه مشكلات فنى خود را برطرف كند.

ذوب آهن با پيروزى خارج از خانه و به لطف درخشش مهدى رجب زاده مقابل نفت آبادان از استقلال وسپاهان پيشى گرفت تا تعويض سرمربى در اين تيم جواب دهد.

در انتهاى جدول ماشين سازى همچنان در سراشيبى سقوط است، اما حضور سايپا در انتهاى جدول تا حدود زيادى غيرقابل پيش بينى بود.

حق نشر عکس ILNA
Image caption دیدار تیم‎های استقلال و گسترش ۲-۲ به پایان رسید

استقلال ٢ -گسترش فولاد ٢

در همان ابتداى بازى محسن كريمى، بازيكن جوان استقلال با حركات تكنيكى خود استقلال را با دو گل پيش انداخت. در حاليكه به نظر مى رسيد بردى آسان در انتظار استقلال است، يكبارديگر بى نظمى اين تيم كار دست آنان داد.

تمامى مربيان دنيا معتقدند نتيجه دو بر هيچ بسيار فريب دهنده و غيرقابل اطمينان است. در چنين شرايطى انتخاب استراتژى مناسب يكى از راهكارهاى اساسى است. حفظ نتيجه و يا حمله براى رسيدن به گل سوم همواره مد نظر مربيان است. اما استقلال پس از آنكه با دو گل پيش افتاد هيچ تغيير تاكتيكى در اين تيم مشاهده نمى شد.

در گل اول گسترش و درحاليكه اميد ابراهيمى از پشت سر تحت فشار قرار گرفته بود، به دليل عدم ارتباط كلامى در بين بازيكنان استقلال براحتى توپ را لو داد تا پريرا اختلاف را به يك گل برساند.

در چنين شرايطى كه تيم مقابل براى مساوى سعى مى كند بيشتر درحمله ظاهر شود، ضد حملات مى توانست استقلال را به گل برساند. يكبار ديگر حركت خوب كريمى در پشت مدافعان گسترش با خروج دى خسوس دروازه بان گسترش و خطاى او موجب اخراج و ده نفره شدن اين تيم شد.

در چنين شرايطى استقلال مى توانست با يك بازيكن بيشتر و با حفظ توپ جريان بازى را براحتى كنترل كند. اما بازيكنان احساسى استقلال به دنبال گل سوم بودند.

در گل دوم گسترش يكبارديگر عدم ارتباط كلامى در يك سوم دفاعى استقلال موجب شد تا فرشيد باقرى در حاليكه از پشت توسط خلعتبرى تحت فشار بود نتواند توپ را به مجيد حسينى برساند. خلعتبرى با تيزهوشى خاص خود و توپ ربايى عالى نقى زاده را صاحب توپ كرد تا با اشتباه تكميل كننده حسينى، رحمتى مغلوب شود.

حسينى در اين صحنه با ترس عمل كرد و بجاى حمله به توپ سر خود را كنار كشيد تا ناكامى استقلال در اين بازى تكميل شود.

حق نشر عکس FARS
Image caption پرسپولس با کسب یک تساوی بدون گل بیست و سه امتیازی شد

پيكان ٠ - پرسپوليس ٠

پرسپوليس با تركيبى هميشگى‌اش در يكى از معدود بازي‌هاى ليگ نتوانست دروازه تيم مقابل را باز كند. مهمترين نقطه ضعف مهاجمان پرسپوليس زدن ضربات آخر است. مهدى طارمى به مانند كذشته چندين موقعيت خوب گلزنى را از دست داد.

در مقابل پيكان نيز تيمى منسجم و با برنامه نشان داد كه با رهبرى رحمان احمدى درون دروازه و امير حسين صادقى در مركز خط دفاعى توانست پرسپوليس را متوقف كند.

به رغم غيبت عليرضا بيرانوند پرسپوليس دروازه اش را بسته نگه داشت. پرسپوليس با سه گل خورده در يازده هفته از بازيهاى ليگ بهترين خط دفاعى ليگ را دارد كه صرف نظر از درخشش بازيكنان خط دفاعى دليل اصلى آن نيز نوع بازيهاى هافبكهاى اين تيم است.

در مقابل پيكان، هافبک‌هاى پرسپوليس با پرسينگ سنگين در ميانه ميدان اجازه نمى دادند تا توپ به راحتى به يك سوم خط دفاعى پرسپوليس برسد و به همين دليل پيكان قصد داشت با ارسالهاى بلند منشا بازيكن سرعتى خود را صاحب توپ كند. در اين صورت جلال حسينى به رغم كندى نسبت به منشا تک مهاجم سرعتى پيكان با قدرت سرزنى و بازيخوانى خوب خود تمامى توپهاى بلند را از آن خود مى كرد.

هافبک‌هاى پرسپوليس به رهبرى محسن مسلمان زمانى كه صاحب توپ هستند با پاسهاى كوتاه و جابجايى هاى منظم و استفاده از فضاهاى موجود در بين خطوط دفاعى حريف موقعيتهاى زيادى براى مهاجمان فراهم مى كنند اما به محض از دست دادن توپ به بازيكن حريف حمله مى كنند و با پرسينگ سنگين مانع از شكل گيرى حمله تيم‌هاى مقابل مى شوند.

پرسپوليس با بازى خوب هافبک‌هايش به رغم اخراج محمد انصارى و ده نفره شدن در نيم ساعت پايانى همچنان تيم برتر ميدان بود.

پرسپوليس زمانى كه صاحب توپ نيست، بسيار با انگيزه و جنگنده بازى مى كند، موضوعى كه در سالهاى گذشته در اين تيم كمتر مى ديديم.

حق نشر عکس Reuters

ساير نتايج:

تراكتورسازى ٢ - صبا ١

سپاهان ١ - فولاد ١

نفت تهران ٢ - سايپا ٠

استقلال خوزستان ٠ - سياجامگان ٠

پديده ١ - ماشين سازى ٠

نفت آبادان ٠ - ذوب آهن ٣

خارج از مستطيل سبز:

پس از شروع دوباره ليگ، موضوعى كه تا حدود زيادى فوتبال ايران را تحت تاثير قرار داده جايگاه تيم نفت تهران در جدول رده بندى است.

نفت پس از پرسپوليس و تراكتورسازى در رتبه سوم جدول قرار دارد.درحاليكه تا يك هفته به آغاز ليگ شانزدهم حضور تيمى بنام نفت در اين دوره از مسابقات در پرده ابهام قرار داشت و بازيكنان به دليل مشكلات مالى دست به اعتصاب زده بودند و حتى انتقال اين تيم به شهر انزلى و تغيير نام اين تيم به ملوان حتمى بنظر مى رسيد اما با تمامى اين مشكلات نفت به همراه على دايى و با مالكان جديد يك هفته به شروع مسابقات دوباره شكل گرفت و به رغم تعطيلات مقطعى همچنان به مانند ابتداى فصل موفق عمل مى كند.

صرف نظر از شخصيت منحصر بفرد على دايى اما نفت تهران درسالهاى گذشته نيز به همراه مربيان مختلفى به مانند حسين فركى ، منصور ابراهيم زاده، يحيى گل محمدى و على منصوريان موفق بود.

موضوعى كه نشان مى دهد موفقيت‌هاى اين تيم تصادفى نيست.

مهمترين نقطه مثبت نفت به رغم تمامى موضوعات حاشيه اى حفظ بازيكنان اصلى اين تيم واستفاده از بازيكنان رده پايه اين باشگاه در چند سال گذشته است.

بازيكنانى با تجربه مانند وحيد حمدى نژاد، عليرضا عزت كرامت كه درواقع شناسنامه باشگاه محسوب مى شوند به همراه ايمان مبعلى، عباس بوعذار و ارسلان مطهرى و جوانانى همچون احمد گوهرى و آرش رضاوند كه در تيمهاى پايه بخوبى آموزش ديده اند تركيبى ايده آل را در اين تيم تشكيل داده اند.

بازيكنانى كه با تمامى مشكلات مالى تنها به فكر فوتبال مى باشند و در بدترين شرايط نيز تمركز خود را از دست نمى دهند.

على دايى با تجربه خوبى كه در اين سالها به دست آورده با اضافه كردن محمد قاضى، ميلاد فخرالدينى و ايگور پراهيچ و با كمترين تغييرات نقاط ضعف نفت را در ليگ امسال برطرف كرده تا اين تيم تا پايان هفته يازدهم هم در ليگ و هم در جام حذفى يكى از تيمهاى مدعى باشد.

ثبات و استفاده از بازيكنانى كه بخوبى از شرايط باشكاه آشنايى دارند و جذب بازيكنان بر مبناى نياز تيم يكى از دلايل اصلى موفقيتهاى نفت است.

اگر صاحبان جديد نفت همچنان اين سياست كارى را ادامه دهند و مشكلات مالى را نيز برطرف كنند بدون ترديد نفت در آينده ايى نزديك براى تمامى باشگاهاى ايران الگويى مناسب خواهد بود.

سخن هفته:

دایی: یک سری آدمها در نفت هستند که نمیدانم چه کارهاند

موضوعات مرتبط