جدایی لوزانو از تیم ملی والیبال ایران

حق نشر عکس Getty Images

فدراسیون والیبال ایران اعلام کرده است که به همکاری خود با رائول لوزانو٬ سرمربی تیم ملی والیبال مردان ایران پایان خواهد داد.

این مربی آرژانتینی در سال ۲۰۱۵ هدایت تیم ایران را در دست گرفت و توانست این تیم را برای نخستین بار به المپیک برساند. ایران در المپیک ریو به مقام پنجم رسید.

محمود افشار دوست٬ دبیر فدراسیون والیبال ایران به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که سرمربی بعدی تیم ایران "قطعا خارجی" خواهد بود.

از آندره آناستازی٬ رادوستین استویچف و مارسلو مندز به عنوان گزینه‌های احتمالی برای جایگزینی لوزانو نام برده می‌شود.

آقای افشار دوست گفت: "این مربیان چراغ سبز را به ما نشان دادند، اما این به معنای پاسخ مثبت آنها نیست و باید مذاکرات با آنها انجام شود. برای صحبت با هر مربی خارجی باید حدود دو هفته وقت گذراند. این اسامی هم به صورت کلی مطرح شده است و باید در ادامه منتظر ماند و دید که کدام یک از آنها مربیگری تیم ملی را بر عهده می‌گیرد."

درست یک سال پیش فدراسیون والیبال ایران رائول لوزانو را به عنوان سرمربی جدید تیم ملی والیبال معرفی کرد. او جایگزین اسلوبودان کواچ در تیم ایران شد.

در سال ۲۰۱۱ والیبال ایران با آمدن خولیو ولاسکو، سرمربی آرژانتینی وارد مرحله دیگری شد و به یکی از تیم‌های مدعی جهان تبدیل شد.

همان سال ایران برای نخستین بار برنده جام قهرمانی آسیا شد و توانست در دوره بعد نیز از این عنوان دفاع کند. ایران یک بار هم در سال ۲۰۱۴ (برای نخستین بار) در بازی‌های آسیایی قهرمان شد.

در سال ۲۰۱۳ ایران وارد لیگ جهانی شد و توانست یک سال بعد به مقام چهارمی این لیگ برسد.


گزینه‌های اصلی مربیگری تیم ایران

* رادوستین استویچف٬ ۴۷ ساله٬ بلغارستان

سابقه مربی‌گری: تیم ملی بلغارستان٬ دینامو مسکو٬ زسکا صوفیه٬ خلق‌بانک آنکارا٬ ترنتینو والی (ایتالیا)

دستاورد: قهرمانی لیگ باشگاه‌های ایتالیا٬ ترکیه٬روسیه٬ بلغارستان٬ قهرمانی لیگ باشگاه‌های جهان

* مارسلو مندس ۵۲ ساله٬ آرژانتین

سابقه مربی‌گری: سادا کریزیرو (برزیل)

دستاورد: قهرمانی لیگ باشگاه‌های برزیل٬ آمریکای جنوبی و جهان

* آندره‌آ آناستازی٬ ۵۶ ساله٬ ایتالیا

سابقه مربی‌گری: تیم‌های ملی اسپانیا٬ ایتالیا و لهستان و باشگاه‌های مونته‌کیاری٬ پیه‌مونته و برشا (ایتالیا) و لوتوس گدانسک (لهستان)

دستاورد: مدال برنز المپیک ۲۰۰۰ (برای تیم ایتالیا)٬ قهرمانی اروپا با تیم‌های ایتالیا و اسپانیا٬ قهرمانی لیگ جهانی با تیم لهستان و قهرمانی باشگاه‌های لهستان

موضوعات مرتبط