هفته سيزدهم ليگ برتر انگلستان

چلسی حق نشر عکس Getty Images

چلسى با آنتونیو کونته هفتمین پیروزى پیاپى خود در لیگ را به دست آورد تا در پایان هفته سیزدهم بدون تردید یکى از مدعیان اصلى قهرمانى باشد. پس از شکست مقابل لیورپول و آرسنال در هفته پنجم وششم و تغییر سیستم این تیم به دفاع سه نفره در هفت بازى گذشته تنها یکبار دروازه این تیم باز شده که نشان از موفقیت این سیستم تا حدودى از مد افتاده در دنیاى فوتبال است.

کونته به مانند تمامى مربیان بزرگ توانایى‌هاى بازیکنان و آموزش آنان در سیستمى که بخوبى به آن آشنایى دارد، بکار گرفته است.

کونته با استفاده از سیستم دفاع سه نفره در ایتالیا به شهرت رسید و حالا در فوتبال پر برخورد و سنگین لیگ برتر توانسته یکبار دیگر توانایى‌هاى خود را به اثبات برساند.

صرفنظر از کلوپ که دومین فصل خود در فوتبال انگلستان را تجربه مى‌کند موفقیت کونته و گواردیولا در اولین سال حضورشان در لیگ برتر دیدنى است. مربیانى که با ایده‌هاى نوین خود فوتبال انگلستان را به مراتب جذاب‌تر از گذشته کردند.

آرسنال با آرسن ونگر همچنان در صف مدعیان است و پوچتینو سرمربى نوگراى تاتنهام با جوانان با استعداش همچنان به دنبال تعقیب مدعیان است.

ناکامى‌هاى منچستر یونایتد همچنان در لیگ ادامه دارد و ژوزه مورینیو با کارنامه درخشان مربیگرى اش فعلا جایى در بین مدعیان ندارد.

اما دیدنى‌ترین بازى این هفته لیگ را سوانزى و کریستال پالاس دو تیم انتهاى جدول برگزار کردند تا یکبار دیگر تفاوت فوتبال در انگلستان و دیگر کشورهاى صاحب فوتبال مشخص شود. در حالیکه بازى تا دقیقه ٦٦ با نتیجه مساوى یک بر یک ادامه داشت کمتر از بیست و پنج دقیقه هفت گل رو بدل شد. کریستال پالاس تا دو دقیقه به پایان بازى ٤ بر ٣ از میزبانش پیشى گرفته بود اما در نهایت ٥ بر ٤ نتیجه را واگذار کرد تا آلن پاردو سرمربى کریستال پالاس پس از ششمین شکست پیاپى خطر اخراج را بیشتر از گذشته حس کند.

حق نشر عکس EPA

چلسى ٢ - تاتنهام ١

تاتنهام تنها تیم بدون شکست لیگ در استادیوم خانگى چلسى نتواست رکورد شکست ناپذیرى‌اش را حفظ کند.

پوچتینو مربى بسیار با هوشى است که از لحاظ تاکتیکى یکى از استثناهاى دنیاى فوتبال به شمار مى‌آید.

پوچتینو بخوبى از نقاط قوت سیستم ١-٢-٤-٣ چلسى آگاهى داشت و در حالیکه به نظر مى‌رسید به مانند بازى با آرسنال با سیستم دفاع سه نفره آرایش تیمى خود را شکل دهد تا قدرت چلسى را خنثى کند اما با انتخاب سیستم ١-٣-٢-٤ که سیستم انعطاف پذیرى است تا حدودى همه را غافلگیر کرد و نشان داد تنها به دنبال پیروزى است.

در سیستم مورد نظر پوچتینو نوع حرکت هافبک‌هاى کنارى نسبت به گذشته کاملا متفاوت بود و به همین دلیل در تمامى دقایق نیمه اول تاتنهام بدون تردید تیم برترمیدان بود.

در سیستم مورد نظر پوچتینو، سان ، اریکسون و دله آلى سه هافبک تهاجمى محسوب مى‌شدند که نوع جایگیرى آنان متفاوت بود. در این سیستم هافبک‌هاى کنارى معمولا در کانال بین مدافعین کنارى ومرکزى بازى مى‌کنند. اما سان و اریکسون بیشتر در کناره‌ها بازى مى‌کردند. سان در نیمه اول کاملا لب خط بازى مى‌کرد اما اریکسون تنها زمانى که تیم چلسى صاحب توپ مى‌شد به کنارها حرکت مى‌کرد تا مانع از پیشروى مارکوس آلونسو مدافع- هافبک سمت چپ چلسى شود. در این شرایط سیستم تاتنهام بیشتر ١-١-٤-٤ بود.

جایگیرى سان در راست و نزدیک به خط موجب مى‌شد تا ویکتور موزز مدافع- هافبک سمت راست همواره درگیر او باشد..

آزپلاکوىًتا مدافع میانى مایل به راست به منظور پوشش موزز مجبور بود به آن سمت متمایل شود در این صورت فضاى بوجود آمده بین آزپلاکوىًتا و دیوید لوییز بهترین منطقه براى دله آلى بود تا در این منطقه صاحب توپ شود. هرى کین نیز گرى کهیل را در سمت مخالف درگیر خود مى‌کرد تا نتواند بخوبى لوییز را پوشش دهد.

در دقیقه ١١ آلى در این منطقه صاحب توپ شد و زمانى که دیوید لوىًیز براى مهار او حرکت کرد جاى خالى لوییز بهترین مکان براى اریکسون بود که با پاس عالى آلى صاحب توپ شود و با شوتى سرکش تاتنهام را پیش بیاندازد.

تاتنهام درنیمه اول چندین بار از این منطقه دروازه چلسى را به خطر انداخت.

تاتنهام مى‌دانست چه مى‌خواهد و تا دقیقه ٤٥ بازیکنان این تیم تمامى دستورات پوچتینو را بخوبى در زمین پیاده مى‌کردند. اما کونته نیز بیکار نبود. موزز و آلونسو تا دقایق پایانى نیمه اول کاملا درگیر سان و اریکسون بودند و کمتر در حمله شرکت مى‌کردند. در این حالت موسى دمبله و ویکتوروانایاما وظیفه داشتند کانته و ماتیچ را مهار کنند و پدرو و آزارد نیز اسیر ویمر و واکر دو مدافع کنارى تاتنهام شده بودند.

حق نشر عکس Getty Images

کاستا نیز در بین اریک دایر و یان ورتوگان کارى از پیش نمى‌برد. کونته تنها با جابجایى موزز و آلونسو کاملا جریان بازى را تغییر داد. در دقایق پایانى نیمه اول موزز و آلونسو با پیشروى در زمین تاتنهام بیشتر در نقش مهاجمین کنارى عمل مى‌کردند و حضور همزمان این دو بازیکن در حمله و عرض دادن به بازى آزارد و خصوصا پدر و آزارد شدند که در نهایت موجب شد تا چلسى نقطه ضعف تاتنهام را پیدا کند.

دقیقه ٤٥ پدرو که در این لحظه جاى خود را با آزارد عوض کرده بود در بین دایر و واکر و با پاس خوب ماتیچ صاحب توپ شد و در فضایى بسیار مناسب با چرخشى عالى و ضربه‌ایى استثنایى بازى را مساوى کرد.

یکى از دلایل اصلى آزاد شدن پدرو در این صحنه حرکت عالى آلونسو در سمت چپ بود. با حرکت آلونسو، واکر مردد شد و نمى‌دانست باید پدرو را مهار کند و یا به سمت آلونسو برود.

حرکت دمبله به سمت آلونسو در حالیکه پدرو کاملا آزاد بود یکى دیگر از اشتباهات خط دفاعى تاتنهام بود که با عدم پرسینک دایر به پدرو تکمیل کننده اشتباهات خط دفاعى تاتنهام بود تا چلسى در بهترین زمان ممکن به گل برسد.

در این صحنه کونته بخوبى متوجه شد چگونه مى‌تواند به تاتنهام ضربه بزند.

نیمه دوم و به طور همزمان موزز و آلونسو کاملا در زمین تاتنهام جایگیرى مى‌کردند و همین جابجایى موجب شد تا ویمر و واکر مدافعین کنارى تاتنهام بیشتر درگیر این دو بازیکن شوند و پدرو وآزارد راحت‌تر صاحب توپ شوند.

ضعف سان در دفاع موجب شد تا موزز در دقیقه ٥١ چلسى را پیش بیاندازد.

در این صحنه و زمانى که بازیکنان تاتنهام در زمین چلسى توپ را از دست دادند سان در کنار موزز و در نزدیکى هجده قدم چلسى ایستاده بود. موزز با تیزهوشى خود را به محوطه هجده قدم تاتنهام رساند درحالیکه سان تنها نظاره گر توپ بود هیچ توجهى به یار مستقیم خود نداشت.

پس از گل دوم چلسى، پوچتینو متوجه ضعف تیم خود شد و با تعویض سان و بکارگیرى هرى وینکس جناح چپ خود را ترمیم کرد اما چلسى به آنچه مى‌خواست رسیده بود و بخوبى جریان بازى را کنترل کرد تا همچنان صدرنشین لیگ باقى بماند.

مهمترین نقطه قوت چلسى در این سیستم آموزش بازیکنان کنارى در حمله و دفاع است.

موزز و آلونسو تحت مربیگرى کونته بخوبى در این سیستم آموزش دیده‌اند و یکى از دلایل پیروزى‌هاى چلسى نیز نوع بازى این دو بازیکن است.

سایر نتایج:

برنلى ١- منچستر سیتى ٢

هال سیتى ١ - وست بروم ویچ ١

لستر ٢ - میدلزبرو ٢

لیورپول ٢ - ساندرلند ٠

سوانزى ٥ - کریستال پالاس ٤

منچستر یونایتد ١ - وستهم ١

آرسنال ٣ - بورنموث ١

واتفورد ٠ - استوک ١

ساوثهمپتون ١ - اورتون٠

حق نشر عکس .

موضوعات مرتبط