هشت سانحه هوایی که جان ورزشکاران را گرفت

هواپیما حامل اعضای تیم فوتبال باشگاهی چاپکوئنس برزیل بود حق نشر عکس AP
Image caption هواپیما حامل اعضای تیم فوتبال باشگاهی چاپکوئنس برزیل بود

سانحه هوایی در کلمیبا که منجر به کشته شدن بیش از ۷۰ نفر از جمله چندین بازیکن تیم فوتبال یک باشگاه برزیلی شد، بار دیگر سانحه‌های هوایی را به یاد آورد که جان ورزشکاران را گرفته.

در زیر به هشت سانحه‌ هوایی دیگر اشاره شده که منجر به کشته شدن ورزشکارانی شد که برای حضور در مسابقات پرواز می‌کردند.

تورینوی بزرگ - ۱۹۴۹

در مه ۱۹۴۹ برخورد هواپیمای حامل اعضای تیم تورینو با کوهی در نزدیکی تورین در شمال ایتالیا، منجر به کشته شدن ۳۱ نفر شد.

آن زمان این تیم که به "تورینوی بزرگ" مشهور بود، با قهرمانی پنج دوره در لیگ فوتبال ایتالیا، فوتبال این کشور را قبضه کرده بود.

اما پس از این حادثه که جان تقریبا همه اعضای تیم را گرفت، تورینو دیگر آن تیمی نشد که بود.

فاجعه مونیخ - ۱۹۵۸

حق نشر عکس AP
Image caption هشت بازیکن منچستر یونایتد در سانحه هوایی مونیخ کشته شدند

در فوریه ۱۹۵۸ هواپیمایی که اعضای تیم منچستریونایتد را جابجا می‌کرد، هنگام بلند شدن از فرودگاه مونیخ دچار سانحه شد که کشته شدن ۲۳ مسافر آن از جمله ۸ بازیکن منچستر یونایتد را در پی داشت.

تیم منچستر یونایتد که آن زمان با توجه به نام مت بابزی، سر مربی تیم، به "بچه‌های بابزی" مشهور بود، پس از بازی مقابل ستاره سرخ بلگراد، در چارچوب لیگ باشگاه‌های اروپا از یوگسلاوی، با توقفی در مونیخ راهی خانه بود.

آن روز برف سنگینی در فرودگاه مونیخ نشسته بود و زمانی که خلبان برای سومین بار تلاش کرد که از زمین برخیزد، به علت لغزندگی باند، کنترل هواپیما را از دست داد. ابتدا یکی از بال‌های هواپیما به ساختمانی برخورد کرد و بعد خود هواپیما به ساختمانی دیگر خورد و آتش گرفت.

تیم اسکیت نمایشی آمریکا - ۱۹۶۱

هر ۱۸ عضو تیم اسکیت نمایشی آمریکا که راهی پراگ بود، در سانحه‌ای در نزدیکی فرودگاه بروکسل کشته شدند. این هواپیما که ۷۳ سرنشین داشت هنگام فرود، سقوط کرد.

تیم آمریکا برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان راهی چکسلواکی بود. برگزاری این مسابقات در پی این سانحه لغو شد.

در دهه ۱۹۵۰ آمریکا حضور قدرتمندی در مسابقات اسکیت نمایشی داشت، اما با کشته شدن تعدادی از بهترین اسکیت بازان و مربیان جهان، سال‌ها طول کشید تا تیم آمریکا دوباره خود را باز یابد.

زنده -۱۹۷۲

حق نشر عکس AFP
Image caption گردهمایی اعضای تیم اولد کریستینز سی سال پس از سانحه

روز جمعه، ۱۳ فوریه هواپیمای فوکر حامل اعضای تیم راگبی اروگوئه‌ای "اولد کریستینز" سقوط کرد و همه سرنشیان آن ناپدید شدند. این هواپیما از مونته‌ویدئو، پایتخت اروگوئه راهی سانتیاگو، پایتخت شیلی بود،

دو ماه بعد نیروی هوایی شیلی ۱۴ نفر را پیدا کرد که از این سانحه جان به‌در برده بودند. دو سرنشین دیگر ۱۰ روز را در سرمای سخت پیاده پیمودند تا بالاخره چند چوپان آنها را در کوه‌پایه‌های آند پید اکردند.

این ماجرا دست‌مایه نگارش کتاب و سپس ساخت فیلمی با عنوان "زنده" شد. از جمله جزئیاتی را به تصویر کشیده بود که مثلا چگونه نجات‌یافتگان با خوردن گوشت انسان خود را زنده نگه داشته بودند.

پخته‌کار تاشکند-۱۹۷۹

در اوت ۱۹۷۹ هفده عضو تیم فوتبال پخته‌کار تاشکند در برخوردی با هوایپمای دیگری کشته شدند. این سانحه بر فراز محلی رخ داد که در اوکراین امروزی واقع شده است.

همه سرنشیان و خدمه پرواز این هواپیما که مجموعا ۱۷۸ بودند، کشته شدند.

تیم‎های دیگر اتحاد جماهیر شوروی با قرض دادن بازیکن به پخته‌کار کمک کردند تا این تیم بتواند آن فصل را به پایان برساند.

آلیانزا لیما -۱۹۸۷

هواپیمای حامل اعضای تیم فوتبال آلیانزا لیما، یکی از موفق‌ترین و پر طرفدارترین تیم‌های پرو، دقایقی پیش از فرود در لیما به دریا سقوط کرد.

همه ۴۳ سرنشین این هواپیما از جمله کل اعضای این تیم کشته شدند. تنها بازمانده این سانحه، خلبان هواپیما بود.

تیم ملی فوتبال زامبیا- ۱۹۹۳

در آوریل سال ۱۹۹۳ هجده عضو تیم ملی فوتبال زامبیا در سقوط هواپیمای نیروی هوایی این کشور در نزدیکی گابن کشته شدند. زامبیا برای بازی در مسابقات انتخابی جام جهانی ۱۹۹۴ راهی سنگال بود.

در گزارشی که ده سال بعد منتشر شد، علت سقوط مشکل فنی در موتور سمت چپ هواپیما ذکر شد.

در این گزارش آمده بود که سپس خلبان، موتور سمت راست را که کار می‌کرده به علت "چراغ راهنمای معیوب" به اشتباه خاموش کرده است.

تیم هاکی روی یخ لوکوموتیو یاروسلاول -۲۰۱۱

حق نشر عکس AFP
Image caption قطعه‌های هواپیما در اطراف رود تونوشنا پراکنده شد

همه اعضای تیم قهرمان سه دوره مسابقات هاکی روی یخ روسیه در سپتامبر ۲۰۱۱ در سقوط هواپیما کشته شدند.

این تیم برای حضور در بازی افتتاحیه لیگ بین‎المللی هاکی روی یخ راهی مینسک، پایتخت بلاروس بود. هواپیمای حامل این تیم سقوط کرد و آتش گرفت که قطعه‌های هواپیما و اعضای بدن سرنشینان آن در اطراف رود تونوشنا پراکنده شد.

۳۶ بازیکن و اعضای فنی تیم و ۸ خدمه پرواز کشته شدند. بازیکن دیگری نیز کمی بعد در بیمارستان جان خود را از دست داد.