هفته چهاردهم ليگ برتر فوتبال انگلستان؛ گوارديولا نيز حريف كونته نشد

حق نشر عکس Getty Images

در پایان هفته چهاردهم لیگ برتر انکلستان چلسى همچنان پیشتاز است. در مهمترین دیدار این هفته چلسی در خانه منچستر به پیروزى رسید تا گواردیولا نیز نتواند مانع از پیروزى‌هاى پیاپى کونته شود.

سیتى با این شکست و هم امتیاز با لیورپول به جایگاه چهارم جدول سقوط کرد.

آرسنال با شکست سنگین وستهم جایگزین لیورپول در مکان دوم شد تا آرسن ونگر نشان دهد همچنان یکى از مربیان تمام نشدنى دنیاى فوتبال است.

لیورپول نیز در خانه بورنموث نتوانست این تیم را شکست داد و با این شکست در جایگاه سوم قرار گرفت.

مهمترین مشکل لیورپول عدم نتیجه‌گیرى در مقابل تیم‌هاى پایین و میانه جدول است. شکست مقابل برنلى در هفته‌هاى ابتدایى و ناکامى مقابل بورنموث و درحالیکه با دو گل از حریف پیشى گرفته بود نشان از مشکلى است که لیورپول سال گذشته نیز درگیر آن بود.

در انتهاى جدول دیوید مویز با ساندرلند دوباره احیا شده و با پیروزى مقابل لستر تا حدودى از انتهاى جدول جدا شد. سوانزى با شکست مقابل تاتنهام٬ تیم قعرنشین لیگ است و به نظر مى‌رسد باب بردلى سرمربى آمریکایى این تیم هفته‌هاى دشوارى رو پیش رو دارد.

منچستر سیتى ١ - چلسى ٣

در یکى از دیدنى‌ترین بازیهاى لیگ برتر انگلستان چلسى در خانه سیتى این تیم را شکست داد تا همچنان با هشت پیروزى پى در پى در صدر باشد.

در این جدال تاکتیکى بدون تردید سیتى تیم برتر میدان بود اما در فوتبال اشتباهات فردى مى‌تواند تمامى برنامه‌هاى تاکتیکى یک تیم را برهم بزند.

گواردیولا مربى کمال گرایى است که در بحرانى‌ترین و سخت‌ترین شرایط نیز تنها به دنبال اجراى فلسفه مربیگرى است.

در تفکرات گواردیولا صرف نظر از نتیجه راه رسیدن به آن نیز همواره موضوعى مهم و اساسى است.

در مقابل آنتونیو کونته مربى عمل گرایى است که براى پیروزى تمامى جوانب را در نظر مى‌گیرد.

گواردیولا بخوبى از نقطه قوت چلسى آگاهى داشت. سیستم دفاعى قدرتمند چلسى و بازى ترکیبى دیه گو کوستا، پدرو و ادن آزار در حمله چلسى را به تیمى خطرناک وشکست ناپذیر تبدیل کرده است.

در سیستم ١-٢-٤-٣ چلسى غیبت ماتیچ یکى از دل نگرانى‌هاى کونته به نظر مى‌رسید اما همانطور که پیش‌تر اشاره شد کونته مربى عمل گرایى است که ممکن است برمبناى توانایى بازیکنان در نوع بازى تیمش تغییرات اساسى دهد.

با اضافه شدن سس فابرگاس نوع بازى چلسى تا حدودى تغییر کرد و چلسى با پاسهاى دقیق و بلند فابریکاس به پشت خط دفاعى سیتى بیشتر به بازى مستقیم روى آورد.

حق نشر عکس Getty Images

سیتى با سیستم مشابه ١-٢-٤-٣ چلسى بازى مى‌کرد اما با این تفاوت که درزمانهایى به ١-٤-٢-٣ تغییر مى‌کرد. در این سیستم عملا در خط دفاعى سه نفره سیتى بازیکنى اضافه وجود نداشت و سه مهاجم چلسى مى‌توانستند با سرعت و تکنیک خوب خود در مقابل سه مدافع مرکزى براحتى و در شرایط یک در مقابل یک از یار مستقیم خود عبور کنند.

در نیمه اول نوع بازى سیتى موجب شده بود تا هافبک‌هاى چلسى کاملا در گیر کارهاى دفاعى باشند و به همین دلیل سه مهاجم این تیم کمتر صاحب توپ مى‌شدند.

اما در همان نیمه نیز اشتباه اوتامندى نشان دهنده ضعف خط دفاعى سیتى در سیستم مورد نظر بود.

اوتامندى در زمان‌بندى اشتباه کرد و در حالیکه براى قطع توپ رفته بود اما توپ از او رد شد تا آزار در موقعیتى تک به تک نتواند دروازه را باز کند.

کونته نشان داده مربى بسیار باهوشى است که در جریان بازى کاملا به نقطه ضعف حریف پى مى‌برد و زنگ خطر براى سیتى به صدا در آمد.

گواردیولا در این بازى با بکارگیرى خسوس نواس و لىًورى سانه در کناره‌ها قصد دور زدن مدافع- هافبک‌هاى چلسى و ارسال از کناره‌ها را در دستور کار قرار داده بود.

نواس به کمک کوین دى بروینه در راست براحتى آلونسو را تحت فشار قرار داد و درحالیکه فابرگاس و کانته درگیر فرناندینیو و گوندوکان بودند و آزار نیز کمتر در کارهاى دفاعى شرکت مى‌کرد سیتى با همین تاکتیک سرانجام از این سمت به گل رسید.

در انتهاى نیمه اول سانتر نواس و اشتباه گرى کیهیل و گل به خودى او سیتى را پیش انداخت.

یکى از دلایل اصلى برترى سیتى در کناره‌ها نوع بازى دیوید سیلوا در میانه میدان بود.

چلسى سعى مى‌کرد با تغییر سیستم به ١-٤-٥ در دفاع تمامى فضاها راپوشش دهد اما جایگیرى عالى سیلوا در بین خطوط و توپ گیرى در این مناطق موجب باز شدن سیستم دفاعى چلسى مى‌شد.

پاس عالى سیلوا که در بین خطوط دفاعى چلسى صاحب توپ شده بود و پاس عالى او براى سانه که از نقطه کور خط دفاعى چلسى و در پشت ویکتور موزز جایگیرى کرده بود یکى از نمونه‌هاى تاثیرات مثبت سیلوا در این بازى بود.

حق نشر عکس Getty Images

در حالیکه بازیکنان چلسى سعى داشتند با تراکم بیشتر در مرکز زمین به سیلوا فضا ندهند مانه از چپ و نواس از راست که در این دقایق دى بروینه نیز به سمت راست متمایل شده بود کاملا جریان بازى را در اختیار گرفتند.

آگوىًرو٬ تک مهاجم سیتى چندین موقعیت گل‌زنى را از دست داد اما بهترین شانس سیتى براى گل دوم سانتر نواس بود که دى بروینه از روى خط آن را به تیر دروازه کوبید.

در حالیکه به نظر مى‌رسید چلسى هیچ شانسى براى بازگشت به بازى ندارد اما پاس بلند و عالى فابرگاس به پشت خط دفاعى سیتى و کنترل دیدنى کوستا و ضربه دیدنى تر او چلسى را به گل رساند.

در این صحنه یکبار دیگر اوتامندى در زمان بندى و قطع توپ اشتباه کرد تا سیتى به رغم بازى دیدنى وتاکتیکى اش دروازه‌اش باز شود.

در فوتبال و خصوصا دفاع منطقه ای سیستم دفاعى به چهار فاکتور بستگى دارد. توپ، حریف ، فضا و یارخودى مهمترین موضوع در زمان دفاع منطقه‌اى است. اما در دفاع من تو من و یارگیرى مستقیم حریف مهمترین فاکتور است. در حالیکه اوتامندى در این شرایط باید کوستا را تحت نظر مى‌گرفت اما تنها نظاره گر توپ بود تا سیتى به رغم برترى کامل دروازه‌اش باز شود.

پس از گل سیتى فشار خود را بیشتر کرد تا به پیروزى برسد اما ویلیان که جایگزین پدرو شده بود و تا حدودى نیز شبیه پدرو بازى مى‌کند اما از لحاظ گلزنى بر او برترى دارد در ضد حمله چلسى را پیش انداخت.

در این صحنه یک بار دیگر اوتامندى براحتى اجازه داد تا کاستا در میانه میدان با چرخشى عالى از او رد شود و ویلیان را در موقعیت گلزنى قرار دهد.

حرکات کوستا در بین خطوط دفاعى سیتى در نیمه دوم مدافعین سیتى را کاملا سر درگم کرده بود.

گواردیولا با اضافه کردن ایناچیو و یحیى توره و خارج کردن استوز یکى از مدافعین مرکزى خود به بازى ریسکى رو آورد و آزار از این شرایط و فضاى زیاد بین خط دفاعى سیتى نهایت استفاده را کرد و در دقیقه ٩٠ و پاس آلونسو یکباردیگر دروازه سیتى را باز کرد.

در فوتبال اشتباهات و یا خلاقیت‌هاى فردى بازیکنان مى‌تواند تمامى نقشه‌هاى تاکتیکى مربیان را بى اثر کند. در حالیکه استراتژى مورد نظر گواردیولا بخوبى جواب داده بود اما در پایان نتیجه کاملا بر خلاف جریان بازى بود.

در حالیکه آمار کاملا نشان از برترى سیتى مى‌دهد و در جریان بازى نیز سیتى تیم برتر میدان بود اما اشتباهات اوتامندى مدافع سیتى و از دست دادن موقعیت صددرصدى دى بروینه که مى‌توانست تیر خلاص چلسى باشد و همینطور نوع بازى کوستا مهاجم چلسى خصوصا در نیمه دوم از مهم‌ترین دلایل ثبت چنین نتیجه‌اى بود.

ترکیب و آرایش تیمى منچستر سیتى و چلسى در هفته چهاردهم لیگ برتر:

سایر نتایج:

منچستر یونایتد - اورتون

بورنموث ٤ - لیورپول ٣

وستهم ١ - آرسنال ٥

کریستال پالاس ٣ - ساوثهمپتون ٠

استوک ٢ - برنلى ٠

ساندرلند ٢ - لستر ١

تاتنهام ٥ - سوانزى ٠

وست بروم ویچ ٣ - واتفورد ١