تحریم‌های کمیته بین المللی المپیک علیه روسیه تمدید شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته کمیته المپیک ورزشکاران روس از سال ۲۰۱۱، تقریبا در تمام رشته‌های ورزشی زیر نظر دولت روسیه دوپینگ کرده‌اند

کمیته بین المللی المپیک محرومیت‌های اعمال شده علیه روسیه را به مدت نامشخصی تمدید کرد.

محدودیت‌های کمیته بین المللی المپیک شامل عدم برگزاری و حمایت از هرگونه رویداد ورزشی در روسیه است.

این نهاد بین المللی ورزشی همچنین از فدراسیون‌های بین المللی ورزش‌های زمستانی خواسته تا برنامه آماده سازی خود را برای حضور در مسابقات جام جهانی و یا قهرمانی جهان در روسیه متوقف کنند. این کمیته علت این اقدام را تلاش برای معرفی میزبان جایگزین عنوان کرده است.

کمیته بین المللی المپیک در تابستان امسال، پس از انتشار گزارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) در مورد دوپینگ سازمان یافته ورزشکاران روسیه محدودیت‌هایی را علیه ورزش این کشور در نظر گرفت.

این آژانس پیش از المپیک ریو به کمیته بین‌المللی المپیک توصیه کرده بود تمام ورزشکاران روسیه را از شرکت در المپیک محروم کند.

میته بین‌المللی المپیک اما در نهایت تصمیم گرفت تا محرومیت کامل را اعمال نکند و تصمیم را به عهده فدراسیون‌‌های جهانی هر رشته ورزشی بگذارد.

فدراسیون‌های بین المللی دو ومیدانی و وزنه برداری کلیه ورزشکاران روس را از حضور در المپیک ریو محروم کردند.

کمیته بین المللی پارالمپیک اما بر خلاف کمیته بین المللی المپیک همه کاروان ورزشی روسیه را از حضور در مسابقات پارالمپیک ریو منع کرد.

آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ پس از انتشار گزارش‌های متعددی در مورد دوپینگ سازمان یافته ورزشکاران روسیه از کمیسیونی مستقل به ریاست ریچارد مک لارن خواست که در این مورد گزارشی تهیه کند.

بخش اول این گزارش که در تابستان امسال منتشر شد نشان می‌دهد که ورزشکاران روس از سال ۲۰۱۱، "تقریبا در تمام" رشته‌های ورزشی در المپیک‌های تابستانی و زمستانی، زیر نظر دولت روسیه دوپینگ کرده‌اند.

گزارش این کمیسیون نشان می‌داد که دستکاری در نتایج آزمایش ادرار ورزشکاران روس، با "هدایت، کنترل و نظارت" وزارت ورزش از اواخر سال ۲۰۱۱ آغاز شده، در المپیک ۲۰۱۲ لندن و المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی روسیه هم وجود داشته و تا تابستان سال گذشته ادامه داشته است.

کمیته بین المللی المپیک در آستانه انتشار بخش دوم این گزارش اعلام کرده در بیانیه‌ای خواستار فرصت پاسخ گویی به افرادی شده که در این گزارش متهم شده‌اند: "شواهد و اطلاعات گزارش ریچارد مک لارن باید مورد بررسی قرار گیرند و به افرادی که متهم شده‌اند حق پاسخگویی داده شود. این افراد شامل ورزشکاران، وزارت ورزش روسیه و دیگر متهمان و سازمان‌ها هستند."