ليگ قهرمانان اروپا؛ پايان مرحله مقدماتى ليگ قهرمانان و صعود غولهاى اروپايى

حق نشر عکس AFP

در مرحله مقدماتى لیگ قهرمانان اروپا تمامى تیم‌هاى مطرح فوتبال این قاره به مرحله بعدى مسابقات صعود کردند.

در مرحله حذفى، حریفان توسط قرعه کشى مشخص مى‌شوند، اما تیم‌هایى که در گروه خود اوب شده‌اند به قید قرعه در مقابل تیم‌هایى که در گروه خود دوم شده‌اند بازى مى‌کنند.

در نتیجه، قهرمانان گروه مقدماتى در مقابل یکدیکر قرار نمى‌گیرند، و صرف نظر از این موضوع در مرحله حذفى، تیم‌هاى قهرمان گروه در بازى رفت میهمان مى‌باشند تا نسبت به حریف خود در بازى برگشت از امتیاز میزبانى نهایت استفاده را کنند.

یوفا، فدراسیون فوتبال اروپا، با اتخاذ چنین تصمیماتى سعى دارد تیم‌هاى مدعى کمتر در مراحل ابتدایى با یکدیگر دیدار کنند تا جذابیت‌هاى لیگ قهرمانان در مراحل پایانى به مراتب بیشتر شود. به همین دلیل قهرمانى در مرحله گروهى یکى از مهمترین اهداف تیم‌هاى مدعى است تا پیش از مراحل پایانى مقابل حریفان آسانترى قرار بگیرند.

نگاهى مى‌اندازیم به تیمهاى صعود کننده از هشت گروه این دوره:

حق نشر عکس AFP
Image caption آرسنال در آخرین بازی مرحله گروهی بازل را ۱-۴ شکست داد

گروه A:

١. آرسنال

٢. پاریس سن ژرمن

پیروزى آرسنال در دیدار پایانى مقابل بازل سویس موجب قهرمانى این تیم در این گروه شد. آرسنال از سال ٢٠٠٥ به بعد نتوانسته در گروه خود اول شود و با این شرایط بنظر مى‌رسد دیدار آسانترى نسبت به گذشته پیش رو دارد و شانس صعود این تیم در مرحله بعدى به مراتب بیشتر از گذشته است.

پاریس سن ژرمن با مربیگرى اوناى امرى، سرمربی اسپانیایی، که در فصل گذشته به همراه سویا قهرمان لیگ اروپا شد، امسال به دنبال افتخارى تازه در لیگ قهرمانان اروپا است.

حق نشر عکس EPA
Image caption ناپولی با شکست دادن بنفیکا در رده اول گروه قرار گرفت

گروه B:

١. ناپولی

٢. بنفیکا

ماىًوریزیو سارى، سرمربى ایتالیایى ناپولی در دو سال گذشته نقش بسزایى در موفقیت‌هاى این تیم ایفا کرده است.

ناپولی تیمى تاکتیکى و منظم در دفاع است، که بدون تردید حریفى خطرناک براى تمامى تیم‌هاى اروپایى محسوب مى‌شود.

بنفیکا با روى ویتوریا، سرمربى پرتغالى‌اش، تیم جوانى است که به رغم با برنامه بودن در لیگ قهرمانان اروپا شانس زیادى ندارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption بارسلونا یکی از مدعیان اصلی کسب عنوان قهرمانی است

گروه C

١. بارسلونا

۲. منچستر سیتى

بدون تردید بارسلونا همچنان یکى از مدعیان اصلى قهرمانى محسوب مى شود و تعطیلات نیم فصل بهترین فرصت ممکن براى لوییس انریکه است تا با جذب بازیکنان مورد نیاز خود، خصوصا در دفاع‌هاى کنارى، مشکلات تاکتیکى بارسلونا را برطرف کند.

سیتى با گواردیولا به دنبال اثبات خود در بین غول‌هاى اروپا هستند، اما بازیهاى سنگین لیگ برتر انگلستان یکى از دلنگرانى‌هاى اصلى گواردیولا است. سیتى با دوم شدن در گروه خود باید منتظر دیدار با یکى از تیم‌هاى مطرح اروپایى باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption ضربه ایستگاهی روبرت لواندوفسکی باعث شد بایرن مونیخ 0-1 اتلتیکو مادرید را شکست دهد

گروه D

١- اتلتیکو مادرید

٢- بایرن مونیخ

اتلتیکو باشگاه بزرگى است که در سه سال گذشته دو بار در فینال این مسابقات حاضر شده و هر دو بار نیز مغلوب دیگر تیم اسپانیایى یعنى رئال مادرید شد. اتلتیکو با دیه گو سیمیونه و سیستم دفاعى وبسته خود مدعى اصلى قهرمانى است.

بایرن مونیخ پس از ناکامى در لیک قهرمانان اروپا در سه سال گذشته، با کارلو آنجلوتى تنها به قهرمانى فکر مى کند. آنجلوتى هنوز در بایرت مونیخ و خصوصا در بوندسلیگا (لیگ داخلى آلمان) به آرامش نرسیده و همین موضوع ممکن است مشکل اصلى این تیم در ادامه این دوره از مسابقات باشد.

در این گروه رستوف با بازیکنان ایرانى اش سردار آزمون و سعید عزت الهى درگروه خود سوم شد و به رغم حذف از این دوره از مسابقات موفق شود جواز حضور در بازیهاى لیگ اروپا را دریافت کند.

تیمهاى سوم هرگروه پس از حذف از لیگ قهرمانان در مرحله حذفى لیک اروپا شرکت مى کنند.

درحالیکه این روزها خبر از حضورآزمون در لیگ برتر و باشگاه لیورپول است، اما بنظر مى‌رسد آزمون شرایط لازم در فوتبال پرفشار و فیزیکى انگلستان را ندارد.

در بیشتر دیدارهاى روستوف، آزمون در یک سوم پایانى کاملا توان خود را از دست مى‌دهد و همین ضعف ممکن است حضور او را در فوتبال پربرخورد انگلستان در ابهام قرار دهد. در بازى آیندهوون و روستوف، در بیست دقیقه پایانى این ضعف او کاملا مشخص بود. به طورى که آزمون موقعیتى عالى را در دقیقه ٨٠ از دست داد.

آزمون به رغم دارا بودن تمامى فاکتورهاى لازم براى درخشش در بالاترین سطح از فوتبال دنیا، فاقد قدرت فیزیکى لازم است.

آزمون بازیکن جوانى است که براى حضور در چنین رده اى از فوتبال باید هرچه زودتر با برنامه ریزى اصولى و استخدام مربى بدنساز و کار سخت، ضعف قواى جسمانى خود را برطرف کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption با وجود شسکت خوردن از لورکوزن، شاگردان لئوناردو یاردیم به عنوان سرگروه راهی مرحله بعد شدند

گروه E:

١-موناکو

٢-بایرن لورکوزن

موناکو با لئوناردو یاردیم، سرمربى ونزوئلایى خود، و به همراه فالکائو، ستاره کلمبیایى‌اش، باکنار زدن تاتنهام به مرحله بعدى صعود کرد. موناکو تیمى منظم و خطرناک است که مى‌تواند شگفتى ساز باشد.

بایرن لورکوزن یکى دیگر از نمایندگان فوتبال آلمان در لیگ این کشور شرایط خوبى ندارد و به رغم گلزنى‌هاى چیچاریتو، ستاره مکزیکى‌اش، در دور بعدى مسابقات روزهاى سختى را پیش رو دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئال مادرید، قهرمان سال گذشته

گروه F:

١- دورتموند

٢- رئال مادرید

دورتموند یکى از بهترین و تاکتیکى‌ترین تیمهاى فوتبال اروپا، درحضور رئال مادرید، قهرمان یازده دوره این دوره از مسابقات، قهرمان گروه خود شد تا زنگ خطر را براى دیگر حریفان به صدا در آورد.

توماس توخل سرمربى جوان و نوگراى فوتبال آلمان و جانشین شایسته یورگن کلوپ، با ادامه دادن تاکتیک پرسینگ و تزریق سرعت بیشتر به این استراتژى تیمى خطرناک ساخته که مى‌تواند پس از قهرمانى در سال ١٩٩٦ یکباردیگر رویاهاى قهرمانى این تیم را تکرار کند.

رىئل مادرید و زین‌الدین زیدان با حضور تیم‌هایى به مانند دورتموند براى تکرار قهرمانى فصل گذشته کار سختى را پیش رو دارند.

حق نشر عکس AFP
Image caption لستر در آخرین بازی مرحله گروهی با نتیجه سنگین ۰-۵ شکست خورد

گروه G:

١-لستر سیتى

٢-پورتو

لستر به رغم نتایج نه چندان مناسب درلیگ برتر توانسته در اولین حضور خود در لیگ قهرمانان، قهرمان گروه خود شود. با توجه به نوع بازى این تیم و با مربى با تجربه ایى همچون کلودیو رانیرى، لستر توانایى انجام کارهاى بزرگ را دارد.

پورتو در بازى پایانى و درحالیکه لستر صعودش مشخص شده بود، این تیم را شکست داد تا به مرحله بعدى صعود کند. ایگر کاسیاس، دروازه‎‌بان سابق رئال مادرید، معروف‌ترین بازیکن این تیم در لیگ قهرمانان اروپا است.

پورتو تیمى قدیمى و تاریخ‌ساز است که درحال حاضر بعید است شانس آنچنانى در ادامه مسابقات داشته باشد.

حق نشر عکس AFP
Image caption یوونتوس با شکست دادن دینامو زاگرب صدرنشین گروه خود شد

گروه H:

١-یوونتوس

٢-سویا

بانوى پیر فوتبال دنیا با ماسیمیلیانو آلگرى و جیان لوئجیى بوفون، دروازه‌بان افسانه‌اى خود، توان انجام هرکارى را دارد.

سویا نیز با تفکرات خورخه سم پاولى آرژانتینى و تاکتیک پرسینگ منحصر بفرد او در لیگ قهرمانان به دنبال تکرار موفقیتهاى خود در فوتبال اروپا است.

موضوعات مرتبط