هفته سیزدهم لیگ برتر ایران؛ تراکتورسازى پیروز بازى بزرگ هفته

حق نشر عکس MEHR

به رغم پیروزى ارزشمند تراکتورسازى در خانه استقلال، پرسپولیس توانست در آخرین لحظات بازى پدیده را شکست دهد تا همچنان در صدرجدول لیگ فوتبال ایران باقى بماند.

استقلال با این شکست به رتبه هفتم سقوط کرد که به هیچ عنوان در پایان هفته سیزدهم مورد قبول طرفداران این تیم نیست. ذوب‌آهن با پیروزى‌هاى پیاپى خود را به صف مدعیان رساند و سایپا نیز با برترى مقابل نفت آبادان سرانجام طلسم ناکامى‌هاى خود را شکست و از انتهاى جدول جدا شد.

استقلال ١ - تراکتورسازى ٢

امیر قلعه‌نویى یکبار دیگردر بازى حساس هفته سیزدهم لیگ برتر توانایى‌هاى فنى خود را ثابت کرد. در حالیکه استقلال در همان ابتدا و با اشتباه مرگبار دروازه‎بان تراکتورسازى به گل رسید، امیر قلعه‌نویى از توانایى‌هاى بازیکنانش در سیستمى که به خوبى با آن آشنایى دارد، توانست جریان بازى را به نفع مردانش تغییر دهد.

قلعه‌نویى با پنج عنوان قهرمانى پرافتخارترین مربى فوتبال ایران است. تمامى قهرمانى‌هاى امیر قلعه نویى با سیستم ٢-٤-٤ لوزى به دست آمده که مهم‌ترین ویژگی این تیم‌ها استفاده از دو مهاجم که به خوبى حرکات یکدیگر راتکمیل مى‌کنند، در زمان حمله است. تراکتور سازى امسال با حضور فرزاد حاتمى بلند قامت در کنار ادینیو گلزن و تکنیکى در حمله بسیار خطرناک است.

در استراتژى مورد علاقه و موثر قلعه‌نویى هافبک دفاعى نقشی حیاتى دارد. در سالیان گذشته، حسین کاظمى و آندرانیک تیموریان در استقلال و امید ابراهیمى در سپاهان نمونه‌هایى از این بازیکنان بودند.

در تفکرات قلعه نویى هافبک دفاعى در تمامى دقایق بازى با دوندگى و جنگدگى بى امان و فداکارى محض تنها در اختیار تیم است. مهدى کیانى در میانه میدان تراکتورسازى نمونه‌اى کامل از چنین بازیکنى است.

در سیستم ٢-٤-٤ لوزى و با توجه به فضاى نسبتا زیاد درکناره‌ها مدافعین کنارى نقشى فعال در حمله دارند. ارسال‌هاى دقیق و حضور همیشگى محمد ایران پوریان و سعید آقایى (که در این دیدار مصدوم بود) در حمله نمونه‌ای دیگر از تفکرات کاملا مشخص تیم‌هاى امیر قلعه‌نویى است.

در فلسفه مربیگرى قلعه‌نویى استفاده از ضربات ایستگاهى جایگاه ویژه‌اى دارد. تمامى ویژگى‌هاى ذکر شده موجب شده تا به رغم آشنایى تمامى حریفان از نوع بازى تیم‌هاى قلعه‌نویى، همچنان تراکتورسازى یکى از مدعیان قهرمانى باشد.

درحالی که قلعه‌نویى به سنتى بودن متهم مى‌شود اما داشتن ایده‌اى روشن و موثر که در آن بازیکنان از وظایف خود آگاهى دارند و مى‌توانند از توانایى‌هاى فنى خود نهایت استفاده را کنند یکى از مهمترین فاکتورهاى موفقیت است و قلعه‌نویى در این مورد بسیار باهوش عمل مى کند.

در مقابل استقلال با علیرضا منصوریان بسیار سردرگم و بى برنامه است. استقلال نیمه اول با پرسینک سنگین به بازیکن صاحب توپ تراکتورسازى و ایجاد برترى عددى تا حدود زیادى نسبت به بازیهاى گذشته بهتر عمل مى‌کرد اما در نیمه دوم کاملا این ویژگى مثبت را از دست داد.

استقلال هنوز نمى‌داند استراتژى‌اش پس از پیشى گرفتن از حریفان چه باید باشد. کنترل جریان بازى با حفظ توپ، ادامه دادن به حملات براى رسیدن به گل‌هاى بعدى، عقب‌نشینى براى استفاده از ضد حملات، نمونه‌اى از تفکرات مربیان پس از جلو افتادن از حریفان است، اما استقلال از هیچ یک از این تاکتیک‌ها استفاده نمى‌کند.

به عنوان نمونه حفظ توپ به دو منظور انجام مى‌شود و حفظ توپ در فوتبال ایتالیا کاملا با اسپانیا متفاوت است. در فوتبال ایتالیا حفظ توپ به معنى ندادن موقعیت به حریف براى بسته نگه داشتن دروازه خودى است و نوعى کنترل بازى به شمار می‌رود، اما در اسپانیا حفظ توپ به معناى ایجاد موقعیت براى رسیدن به گل است.

در حالی که حفظ توپ مى‌تواند در هر دو این موارد استفاده شود اما کادر فنى استقلال هیچ آشنایى به این موضوع ندارد و هنوز نمى‌داند از حفظ توپ به چه منظور باید استفاده کند. صرف نظر از این مشکلات استقلال ضعف‌هاى زیادى در سیستم دفاعى‌اش دارد.

در گل اول تراکتورسازى که توسط حاتمى و با ضربه کرنر سروش رفیعى به دست آمد، ضعف سازمان دفاعى استقلال در ضربات ایستگاهى کاملا مشهود بود.

استفاده از دفاع منطقه اى، یارگیرى نفر به نفر و یا مخلوطى از این دو تاکتیک‌های نمونه‌اى از راهکارهاى مقابله با ضربات ایستگاهى است اما در تیم استقلال و در زمان گل حاتمى هیچ یک از این موارد دیده نمى‌شد.

در تمامى تاکتیک‌هاى مورد نظر، پادووانى مدافع بلند قامت استقلال جایگاه ویژه‌اى دارد اما حضور او در تیر اول و درحالى که در تیر دوم حاتمى کاملا آزاد بود نشانى بارز از عدم سازمان‌دهى مناسب خط دفاع استقلال در ضربات ایستگاهى بود.

اوج بى‌نظمى خط دفاعى استقلال در زمان گل دوم تراکتورسازى بود. در این صحنه نه تنها مدافعان استقلال خیلی کند به سوی مرکز زمین حرکت کردند، بلکه همین کار را هم بسیار ناهماهنگ انجام دادند؛ به طوری که یعقوب کریمی تله آفساید هم تیمی‌هایش را بی اثر کرد.

سایر نتایج:

پدیده ١ - پرسپولیس ٢

استقلال خوزستان ٠- فولاد ١

سپاهان ٤ - صبا ١

پیکان ١ - سیاجامگان ٠

صنعت نفت آبادان ٠ - سایپا ١

نفت تهران ١ - گسترش فولاد ١

ماشین سازى ١ - ذوب آهن ٢

خارج از مستطیل سبز:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسعود شجاعی بازیکن تیم ملی فوتبال ایران

با توجه به فرا خواندن مسعود شجاعى و مهدى رحمتى به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران، موضوعى که یکباردیگر موجب نگرانى جامعه فوتبال ایران شده است، گفتگوى رادیویى ادیبى، عضو سابق کمیته انضباطى فدراسیون فوتبال ایران قابل توجه است. او مدعى شده در سال ١٣٩٣ بیش از ده بازیکن نوجوان از سرپرست یکی از باشگاه‌های فوتبال به دلیل رفتارهاى غیراخلاقى شکایت شده اما کمیته اخلاق به دلیل نداشتن ابزارهاى لازم نتوانسته در این مورد اقدام کند.

در حالی که این رفتارها نوعى جرم محسوب مى‌شود و دستگاه‌هاى قضایى و پلیس باید به آن رسیدگى کنند، نداشتن ابزار لازم به هیچ عنوان دلیل قانع کننده‌اى نیست. فدراسیون فوتبال ایران و کمیته انضباطى، صرف نظر از هر گونه محدودیتى هر چه زودتر باید به این موضوع رسیدگى کنند تا جایگاه خود را به عنوان سازمانى مستقل در ورزش ایران به اثبات برسانند.

سخن هفته:

منصوریان: "زمانی" (عضو هیىًت مدیره) باید به کادر فنی اضافه شود.

موضوعات مرتبط