هفته شانزدهم ليگ برتر فوتبال انگلستان؛ دومين شكست فصل آرسنال

حق نشر عکس EPA

آرسنال پس از شکست در اولین دیدار مقابل لیورپول، چهارده هفته بدون شکست بود اما در پایان هفته شانزدهم اورتون نوار شکست ناپذیرى آرسنال را پاره کرد.

چلسى با گلزنى فابرگاس و با اختلاف شش امتیاز نسبت به لیورپول و آرسنال همچنان صدرنشین است. در حالی که منچستر سیتى پس از دوشکست متوالى با پیروزى مقابل واتفورد تا حدود زیادى به آرامش رسید.

پپ گواردیولا معتقد است تحت هیچ شرایطى روش بازى تیمش را تغییر نمى‌دهد و به رغم شرایط کاملا متفاوت لیگ برتر فوتبال انگلستان، همچنان به فلسفه مربیگرى خود که همان حفظ توپ است وفادار مى‌ماند.

اظهار نظر گواردیولا نمونه‌اى آشکار از ویژگى‌هاى مربیان بزرگى است که تحت هرشرایطى به فلسفه و استراتژى مورد نظر خود پایبند هستند، و با چند ناکامى از روش کارى خود روى برنمى‌گردانند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اشلی ویلیامز با ضربه سر کرنر ارسالی راس بارکلى را به گل تبدیل کرد

اورتون دو - آرسنال یک

اورتون پس از چهار هفته سرانجام موفق شد با پیروزى مقابل آرسنال از بحران خارج شود.

اورتون پیش از داربى مرزى‌ساید در هفته آینده نیازمند این پیروزى بود تا با روحیه‌اى دوچندان و اعتماد بنفس کافى، خود را براى این دیدار با لیورپول آماده کند.

رونالد کومان، سرمربی اورتون، از نوع بازى بازیکنان‌اش راضى نبود و اعتقاد داشت مشکل اصلى تیم نه موضوعات فنى بلکه نبود انگیزه و میل به پیروزى در این تیم است.

اما، در دیدار مقابل آرسنال، اورتون کاملا متحول شد و نوع بازى بازیکنان این تیم نشان مى‌داد آنان دیگر نمى‌خواهند بازنده باشند.

پس از گل آلکسى سانچز که در بیست دقیقه ابتدایى بازى به دست آمد، بازیکنان اورتون با دوندگى و پرسینگ سنگین و بازى فیزیکى جریان بازى را در اختیار گرفتند.

آرسنال با غیبت شکوردان مصطفى مشکلات فراوانى در بازی‌سازى از خط دفاعى داشت و پرسینگ سنگین خط میانى اورتون موجب شده بود تا مسوت اوزیل، تئو ولکات و اوکسدیل چمبرلین کم‌تر صاحب توپ شوند و به همین دلیل سانچز نیز کمتر در جریان بازى قرار مى‌گرفت.

در هر دو دیدارى که آرسنال شکست خورد مصطفى غایب بزرگ خط دفاعى این تیم بود. قدرت بازیسازى و بازی‌خوانى و همینطور سرعت خوب او مکمل خوبى براى لورنت کوشینلى دیگر مدافع مرکزى آرسنال است.

در شرایطى که تیم‌هاى مقابل با پرسینگ سنگین به دو هافبک دفاعى آرسنال مانع از ارتباط آنان با سه هافبک تهاجمى این تیم در سیستم ١-٣-٢-٤ آرسنال مى‌شوند، مصطفى با پاس‌هاى دقیق خود به هافبک‌هاى تهاجمى یکى از مهم‌ترین عوامل شکستن پرسینگ تیم‌هاى مقابل است.

اورتون پس از گل سانچز با بازیکنان بیشترى در حمله شرکت مى‌کرد. به همین دلیل، لیتون بینز و سیموس کولمن، دو مدافع کنارى این تیم، حضور همیشگى در حمله داشتند.

گل تساوى اورتون از ارسال بینز، مدافع چپ، و ضربه سر کولمن، مدافع راست، اورتون به دست آمد که نشان از نقش موثر مدافعین کنارى در نحوه بازی این تیم است.

مهم‌ترین موضوع در این تاکتیک نقش ادریسا گى، تنها هافبک دفاعى اورتون، است که بدون تردید بهترین بازیکن این تیم در میانه میدان بود.

در سیستم ٣-٣-٤ اورتون، که با حضور دو مدافع کنارى در حمله به ٣-٤-٣ تبدیل مى‌شد، گى وظیفه داشت در بین دو مدافع مرکزى قرار بگیرد و در زمان دفاع که سیستم اورتون به ١-٤-١-٤ تبدیل مى‌شد گى با پرکردن فضاى بین دو خط دفاعى، چهارنفره مدافعین و هافبک‌ها تمامى پاس‌هاى بازیکنان آرسنال را قطع مى‌کرد و مانع از ارتباط آنان مى‌شد.

اورتون در دقایق پایانى و با ضربه سر اشلى ویلیام مدافع میانى خود و با کرنر راس بارکلى به گل پیروزى رسید.

هر دو گل اورتون از ضربات سر مدافعین این تیم به دست آمد که نشان مى دهد ارسال از کناره ها و استفاده از ضربات سر همچنان یکى از اصلى ترین روشها براى گلزنى در فوتبال است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption زلاتان ایبراهیموویچ زننده تنها گل بازی بود

منچستر یونایتد دو - کریستال پالاس یک

کریستال پالاس نمونه‌اى آشکاراز تیم‌هاى فیزیکى و سنتى فوتبال در لیگ برتر انگلستان است. پرسینگ و بازى درگیرانه و خشن، بازى مستقیم و استفاده از قدرت سرزنى کریستیان بنتکه، در کنار سرعت و تکنیک ویلفرد زاها که در بیشتر زمان‌هاى بازى در کنار بنتکه از ضربات سر او صاحب توپ مى‌شود، از مهمترین ویژگى هاى کریستال پالاس است.

مشکل اصلى پالاس در لیگ امسال ضعف فراوان آنان در ضربات ایستگاهى است. بیشتر گل‌هایى که این تیم دریافت کرده به دلیل عدم سازمان دهى مناسب سیستم دفاعى این تیم در ضربات ایستگاهى است.

پالاس در این دیداربا سیستم ٢-٤-٤ کلاسیک و استفاده از بنتکه و زاها بعنوان دومهاجم و استفاده از پاس‌هاى بلند به دنبال فشار به خط دفاعى یونایتد بود.

در کناره‌ها مک آرتور و لى چانگ یونگ با قدرت دوندگى خود و حضور همیشگى در دفاع و ایجاد خط دفاعى چهارنفره به همراه کاباى و فلیمینى (دوهافبک میانى) سعى داشتند جریان بازى را کنترل کنند.

منچستر یونایتد با سیستم ٣-٣-٤ بازى مى‌کرد. مصدومیت هنریک مخیتاریان و محرومیت آنتونیو والنسیا موجب تغییر آرایش تیمى شیاطین سرخ شد. بازگشت وین رونى، خوان ماتا به خط هافبک و استفاده از اریک بایى در دفاع راست و دالى بلیند در دفاع چپ، تا حدودى غیر منتظره بود.

براى بازکردن دفاع فشرده پالاس سرعت مهمترین مسئله بود. اما زلاتان ایبراهیموویچ، رونى، ماتا و پوگبا بازیکنان سرعتى نیستند و با غیبت مخیتاریان و رشفورد، کندى خط حمله یونایتد کاملا بسود خط دفاعى کریستال پالاس بود.

در این شرایط کریستال پالاس با داشتن زمان کافى خصوصا درزمان ضد حمله یونایتد بخوبى مى توانست دفاع تیمى خود را شکل دهد.

در حالیکه به دلیل نبود بازیکنان سرعتى در ترکیب تیمى یونایتد خط حمله این تیم قادر نبود دفاع تیمى پالاس را باز کند، یکبار دیگر پالاس با ضربه ایستگاهى ماتا و حضور خوب پوگبا که کاملا آزاد بود در آخرین ثانیه‌هاى نیمه اول دروازه‌اش باز شد.

در نیمه دوم یونایتد به دنبال کنترل جریان بازى بود، اما کریستال پالاس با تغییر پست زاها و مک آرتور و روى آوردن به بازى ترکیبى و استفاده از پاس‌هاى کوتاه به دروازه یونایتد حمله مى‌کرد.

تغییر استراتژى پالاس براى نزدیکتر شدن به دروازه یونایتد جواب داد. زاها درکناره‌ها موثر تر است و با اضافه شدن جیمز مک آرتور درکنار بنتکه که درزمان‌هایى نیز به خط هافبک اضافه مى‌شد پالاس بخوبى جریان بازى را در میانه میدان به دست گرفت.

کارخوب تیمى پالاس و هم‌کارى عالى دامین دلینى و مک آرتور پالاس به گل رسید. نکته قابل توجه حضور دلینى مدافع وسط پالاس در پشت محوطه جریمه یونایتد در این صحنه بود که با پاسى عالى مک آرتور را در موقعیت گلزنى قرار داد.

مورینیو به خوبى از ضعف تیم خود آگاهى داشت و با اضافه کردن رشفورد و لینگارد سرعت خط حمله خود را افزایش داد.

با حرکات سریع رشفورد و لینگارد در کناره‌ها، زلاتان فضاى بیشترى در کانال‌ها در اختیار داشت و همین موضوع موجب شد تا زلاتان پاس عالى پوگبا در کانال سمت چپ را با ضربه‌اى کاملا استثنایى در دقیقه ٨٨ به گل پیروزی یونایتد تبدیل کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption چلسی در پی به دست آورد دهمین پیروزی متوالی، با چهار امتیاز اختلاف صدرنشین جدول است

سایر نتایج:

ساندرلند صفر - چلسى یک

بورنموث یک - لستر صفر

منچستر سیتى دو - واتفورد صفر

میدلزبرو صفر - لیورپول سه

استوک صفر - ساوثهمپتون صفر

وست بروم ویچ سه- سوانزى یک

وستهم یک - برنلى صفر

تاتنهام سه - هال صفر

موضوعات مرتبط