مویز: سنت‌های بزرگ منچستر یونایتد از بین رفته است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دیوید مویز در ۵۲ مسابقه هدایت منچستر یونایتد را به عهده داشت و ۲۷ بازی را برد

دیوید مویز مربی پیشین منچستر یونایتد معتقد است که "سنت‌های بزرگ" این باشگاه از بین رفته است.

این مربی اسکاتلندی که در حال حاضر هدایت ساندرلند را به عهده دارد در سال ۲۰۱۴ و کمتر از یک‌سال پس از این که جای الکس فرگوسن را گرفت، اخراج شد.

به گفته مویز منچستر یونایتد به دنبال جذب مربیان بریتانیایی بوده و هرگز نیازی برای حضور خیلی زیاد در بازار نقل و انتقالات نداشته.

آقای مویز گفت: "می‌توانم بگویم که این‌ها از بین رفته‌اند. تغییرات کوچکی در منچستر یونایتد ایجاد شده اما این شیوه‌ای است که آن‌ها انتخاب کرده‌اند."

الکس فرگوسن در سال ۲۰۱۳ پس از ۲۷ سال حضور در منچستر یونایتد بازنشسته شد واز آن زمان باشگاه ۴۸۰ میلیون پوند خرج خرید بازیکن کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption منچستر یونایتد پل پوگبا را با ۸۹ میلیون پوند از یوونتوس خرید و رکورد جهان را شکست

مسئولان باشگاه در ژانویه ۲۰۱۴ برای امضای قرارداد با خوان ماتا ۳۷ میلیون و ۱۰۰ هزار پوند خرج کردند تا رکورد نقل و انتقالات باشگاه شکسته شود. این قرارداد در زمان حضور مویز در باشگاه بسته شد. باشگاه همان سال رکورد نقل و انتقالات بریتانیا را نیز شکست. آنخل دی‌ماریا زمانی که لویی فان‌خال هدایت تیم را به عهده داشت با ۵۹ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند از رئال مادرید به منچستر آمد.

در اوت همان سال و این بار زیر نظر ژوزه مورینیو، باشگاه پل پوگبا را با ۸۹ میلیون پوند از یوونتوس خرید و این بار رکورد جهان را شکست.

دیوید مویز که در حال حاضر تیمش برای فرار از سقوط می‌جنگد، روز دوشنبه برای اولین بار از زمان اخراجش به اولدترافورد باز می‌گردد. او گفت: "آن‌ها باشگاهی بودند که از شیوه هزینه کردن پول برای بازیکن‌ها لذت می‌بردند. آن‌ها به دنبال رقابت با سایر باشگاه‌ها نبودند. آن‌ها کاری که فکر می‌کردند درست است را انجام می‌دادند و پولشان را در راه درست خرج می‌کردند. شاید این به دلیل تغییر شرایط باشد اما خرید هوشمندانه و درست هم به همراه سر الکس (فرگوسن) از باشگاه رفت."

مویز که بارها گفته بود باشگاه زمان کافی به او نداد، دیگر دلایل نتایج ضعیفش را ناکامی‌ در جذب بازیکنان مورد علاقه‌اش دانست؛ ستاره‌های بزرگی مثل گرث بیل، تونی کروس و سسک فابرگاس.

مویز گفت: "وقتی برای اولین بار به طور جدی به دنبال گرث بیل رفتم، فکر می‌کردم که این بازیکن برای بازی در منچستر یونایتد به دنیا آمده. من تا آخرین دقیقه هم جنگیدم و راستش را بخواهید پیشنهاد ما از رئال مادرید هم بیشتر بود. اما گرث در فکر رفتن به مادرید بود. او بازیکنی بود که من واقعا دوست داشتم به منچستر بیاورم."

مویز در مورد سایر اهدافش در بازار نقل و انتقالات نیز گفت: "بازیکن دیگری که من تا آخرین لحظه به دنبال جذبش بودم و فکر می‌کردم به کار ما می‌آید، سسک فابرگاس بود. یادم هست اولین باری که سر الکس را دیدم، دائم تکرار می‌کرد که احتمال بازگشت رونالدو وجود دارد. می‌خواهم بگویم که ما به دنبال جذب بازیکنانی در چنین سطحی بودیم. من به دنبال جذب هفت یا هشت بازیکن نبودم، چون تیمی داشتیم که تازه قهرمان شده بود. در مورد کروس هم ما با خودش و مدیر برنامه‌هایش توافق کردیم، اما گاهی کار آن طور که باید انجام نمی‌شود و رئال جلوتر از ما او را جذب کرد."

موضوعات مرتبط