بشیر باباجان زاده به دلیل دوپینگ چهار سال محروم شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بشیر باباجان زاده کشتی گیر سنگین وزن فرنگی ایران در مرحله یک چهارم المپیک با شکست از حریف آلمانی از مسابقات حذف شد

اتحادیه جهانی کشتی اعلام کرد که بشیر باباجان‌زاده، عضو تیم ملی کشتی فرنگی ایران به خاطر دوپینگ در جام جهانی کشتی در شیراز، به مدت چهار سال از شرکت در مسابقه ها محروم شده است.

حمید بنی‌تمیم دبیر کل فدراسیون کشتی ایران گفته دوپینگ بشیر باباجان زاده پس از المپیک به این فدراسیون اعلام شده است.

او گفته است:" اتحادیه جهانی کشتی این موضوع را پس از رقابت‌های المپیک برزیل بصورت رسمی اعلام کرده است و موضوع مذکور ربطی به مسابقات المپیک ندارد."

بشیر باباجان زاده در مسابقات کشتی فرنگی المپیک ریو با شکست از ادوارد پوپ کشتی گیر آلمانی در یک چهارم نهایی از مسابقات حذف شد.

در همین حال تورج ملک محمدی رئیس کمیته پزشکی کشتی ایران گفته علت مثبت اعلام شده آزمایش دوپینگ این کشتی گیر استفاده از پودر خوراکی تایید نشده بوده است.

این مقام فدراسیون کشتی ایران گفته است:" سنگین وزن‌های کشتی در جهان از پودرهای مختلف خوراکی استفاده می‌کنند و ممکن است یکی از این پودرها باعث دوپینگ باباجان‌زاده شده باشد. پس نمی‌توان با قطعیت گفت‌ که او عمدا اقدام به دوپینگ کرده است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بشیر باباجان زاده، المپیک ریو

بر اساس گزارش‌های مختلف خبر دوپینگ بشیر باباجان زاده در شهریور ماه به فدراسیون کشتی ایران اعلام شده بود ولی این فدراسیون این خبر را زودتر منتشر نکرد.

رئیس کمیته پزشکی فدراسیون کشتی ایران علت این تاخیر را عدم قطعیت رای صادر شده عنوان کرده است:

"شهریورماه امسال به فدراسیون کشتی اعلام شد باباجان‌زاده دوپینگ کرده است، اما بر اساس قانون تا زمانی که رای قطعی صادر نشود ما نمی‌توانستیم آن را اعلام کنیم. در حال‌ حاضر رای قطعی اعلام شده و او به دلیل ارتکاب به دوپینگ با محرومیت چهار ساله از حضور در کشتی مواجه شده است."

بشیر باباجان زاده در مسابقات جام جهانی کشتی در شیراز عضو تیم ملی ایران بود، مسابقاتی که در آن موفق به کسب عنوان قهرمانی شد.

حمید بنی‌تمیم دبیر کل فدراسیون کشتی ایران تاکید کرده این محرومیت تاثیری بر عنوان قهرمانی تیم ملی ایران در جام جهانی شیراز تاثیری نخواهد داشت.

بشیر باباجان زاده، ۲۷ ساله دارنده مدال برنز از مسابقات جهانی و مدال طلای مسابقات آسیایی در سال ۲۰۱۱ است.

موضوعات مرتبط