هفته نوزدهم لیگ برتر؛ کلوپ همچنان در تعقیب کونته

حق نشر عکس Reuters

در پایان نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال انگلستان چلسى با ۱۳ برد پیاپى همچنان صدرنشین است. با وجود پیروزى‌هاى متوالى چلسى، لیورپول با یورگن کلوپ همچنان فاصله ۶ امتیازى خود را حفظ کرده و منتظر لغزش چلسى است.

لیورپول در دیدارى سنگین و کاملا تاکتیکى منچستر سیتى را شکست داد تا همچنان رقیب اصلى صدرنشین باقى بماند.

پپ گواردیولا و سیتى براى باقى ماندن در کورس قهرمانى هرچه زودتر باید مشکلات خط دفاعى خود را برطرف کنند و در غیر این صورت قرار گرفتن در بین چهار تیم بالای جدول و کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا نیز بعید بنظر مى‌رسد.

منچستر یونایتد نیز پنجمین پیروزى پیاپى خود را به دست آورد تا ژوزه مورینیو ناکامى‌هاى ابتداى فصل را کاملا به فراموشى بسپارد.

لیورپول ١ - منچستر سیتى ٠

تجربه حضور کلوپ و گواردیولا در فوتبال آلمان موجب شده تا این دو مربى به خوبى با تفکرات یکدیگر آشنایى داشته باشند.

گواردیولا که می‌گوید از کلوپ درس‎‌هاى زیادى یاد گرفته، به خوبى مى‌داند صرف نظر از "پرسینگ" سنگین در تیم‌هاى کلوپ، سرعت رفتن از دفاع به حمله مهمترین ویژگى است.

لیورپول در لیگ امسال تیمى متفاوت نسبت به گذشته است. تیمى که علاوه بر توانایى‌هاى فنى، روحیه قهرمانى هم دارد. میل به پیروزى، روحیه جنگدگى، نظم و انضباط تیمى، خودباورى و اعتماد به نفس در کنار کیفیت فنى بالا موجب شده تا لیورپول در کنار چلسى مدعى اصلى قهرمانى لیگ برتر باشد.

لیورپورل در دیدار مقابل منچستر سیتی با سیستم همیشگى ٣-٣-٤ به میدان آمد. اما استراتژى لیورپول نسبت به بازی‌هاى گذشته تا حدودى متفاوت بود.

لیورپول برخلاف گذشته با عقب‌نشینى به زمین خودى و تشکیل دو خط دفاعى که به سیستم ١-٤-١-٤ تبدیل مى‌شد به دنبال ضد حمله بود.

لیورپول با مربیگرى کلوپ تیمى است که همواره سعى مى‌کند ابتکار عمل را در اختیار داشته باشد، اما کلوپ به خوبى مى‌دانست توان حفظ توپ سیتى به مراتب بیشتر از لیورپول است و به همین دلیل استراتژى تیمى خود را تغییر داد.

همین تغییرات موجب شد تا سیتى در دام تاکتیکى لیورپول بیافتد و جورجینیو واینالدوم در دقیقه ٨ و در ضد حمله‌اى برق‌آسا لیورپول را پیش بیاندازد.

سرعت ضد حمله لیورپول و حضور پرتعداد بازیکنان این تیم در زمان گل نشان داد بى دلیل نیست گواردیولا سرعت را مهمترین نقطه قوت تیم‌هاى کلوپ مى‌داند.

واینالدوم پاس بى دقت کولاروف را در یک سوم دفاعى تیم خودی قطع کرد و آن را به فرمینو سپرد تا او آدام لالانا را در سمت چپ صاحب توپ کند. در این صحنه سرعت اضافه شدن واینالدم به محوطه جریمه سیتى که همراه با ضربه سر دیدنى او بود نمونه‌اى آشکار از ویژگى‌هاى منحصر به فرد تاکتیک تیمى لیورپول از دفاع به حمله بود.

نوع آرایش دفاعى لیورپول و جایگیرى بازیکنان و حرکات هماهنگ آنان در این دیدار نمونه‌اى دیدنى از فوتبال روز دنیا است که نشان مى‌دهد کلوپ بى دلیل به یکى از استثناهاى دنیاى فوتبال تبدیل نشده.

منچستر سیتى در سیستم ١-٣-٢-٤ و با به کارگیرى یحیى توره در کنار فرناندینیو سعى داشت قدرت حفظ توپ خود را در میانه میدان افزایش دهد؛ موضوعى که لیورپول چندان به آن اهمیت نمى‌داد.

سادیو مانه و آدام لالانا با قرار گرفتن در کنار امره جان و واینالدوم خط اول دفاعى لیورپول را تشکیل مى‌دادند و با قرار گرفتن جردن هندرسون در پشت این خط و جلوى چهارمدافع اصلى، بازیکنان لیورپول عملا تمامى فضاها را پوشش مى‌دادند.

کوین دى‌بروینه و رحیم استرلینگ سعى داشتند با عرض دادن به بازى دفاع فشرده لیورپول را باز کنند اما شکل تیمى منسجم و هماهنگ لیورپول هیچ فضایى در اختیار آنان قرار نمى‌داد.

نیمه دوم سیتى تا حدودى شرایط بهترى پیدا کرد حرکات داوید سیلوا که متخصص بازى در فضاهاى بسیار محدود است و قرار گرفتن او در فضاى بین دو خط دفاعى لیورپول موجب شد تا حدودى جریان بازى در اختیار سیتى باشد اما سیتى راهى به دروازه لیورپول نداشت و به هیچ عنوان نتوانست سیمون مینیوله، دروازه‌بان لیورپول را تهدید کند.

منچستر یونایتد ٢ - میدلزبرو ١

حق نشر عکس Reuters

دیدار مورینیو با آرتور کارانکا، دستیار سابقش در رىًال مادرید یکى از نکات دیدنى بازى منچستر یونایتد و میدلزبرو بود. کارانکا بازیکن سابق رىًال مادرید و تیم ملى اسپانیا به خوبى تاکتیک‌هاى دفاعى را از مورینیو فرا گرفته و تیم سخت کوشى ساخته است.

میدلزبرو در مقابل تیم‌هاى بزرگ همواره رقیبى دشوار به شمار مى‌آید که با سیستم دفاعى فشرده به سختى مى‌توان به دروازه آنان نزدیک شد.

در حالیکه یونایتد تا دقیقه ٦٧ کاملا تیم برتر میدان بود و ویکتوروالدس دروازه بان میدلزبرو با واکنش‌هاى دیدنى مانع از باز شدن دروازه‌اش شده بود، میدلزبرو برخلاف جریان بازى به گل رسید.

یونایتد نسبت به ابتداى فصل کاملا متحول شده و روحیه جنگندگى و پیروزى یکبار دیکر و پس از جدایى الکس فرگوسن به این تیم بازگشته است.

فرگوسن معتقد بود اگر از حریف عقب افتاده‌اید باید به بازى طبیعى خود ادامه دهید اما اگر این اتفاق در ده دقیقه پایانى رخ دهد، شکست یک بر صفر هیچ تفاوتى با گل‌هاى بیشتر ندارد و باید سراپا حمله کرد.

در چنین شرایطى در دوران فرگوسن تمامى بازیکنان یونایتد در زمان حمله به دروازه حریف یورش مى‌بردند و حضور پیتر اشمایکل دروازه بان آن زمان یونایتد جلوی دروازه حریف در هنگام ضربات کرنر دقایق پایانى نمونه‌اى آشکار از تفکرات فرگوسن بود.

در این دیدار نیز منچستر یونایتد به اصل خود بازگشته بود. حضور پرتعداد در حمله و استفاده از بازى مستقیم و فشار به تیم مقابل موجب شد تا یونایتد در پنج دقیقه پایانى شکست را به پیروزى تبدیل کند.

یکی از نکات قابل توجه بازی این بود که گل اول یونایتد از تاکتیکى بسیار ابتدایى و استفاده از بازى مستقیم به دست آمد. پاس بلند اریک بایى از خط دفاع و ضربه سر زلاتان ابراهیموویچ براى آنتونی مارسیال و ضربه تمام کننده او نشان داد که در فوتبال هیچ تاکتیکى قدیمى نمی‌شود و تنها موقعیت استفاده از آن مهم است.

تنها یک دقیقه پس از گل اول، پل پوگبا تیر خلاص را شلیک کرد و سانتر خوان ماتا را به گل دوم تبدیل کرد. در صحنه گل حضور پر تعداد بازیکنان یونایتد در داخل محوطه جریمه حریف نشان داد یونایتد دیگر ترسو نیست و روحیه پیروزى و جنگندگى دراین تیم موج مى زند.

سایر نتایج:

چلسى ٤ - استوک ٢

لستر ١ - وستهم ٠

ساوتهمپتون ١ - وست‌بروم ٢

سوانزى ٠ - بورنموث ٣

برنلى ٤ - ساندرلند ١

واتفورد ۱- تاتنهام ۴

آرسنال ۲- کریستال پالاس ۰