هفته بيستم ليگ برتر انگلستان؛ پوچتينو باطل كننده طلسم كونته

حق نشر عکس AP

در هفته بیستم لیگ برتر انگلستان، تاتنهام و پوچتینو سرانجام طلسم پیروزى‌هاى پیاپى چلسی را پس ازسیزده هفته شکستند تا نحسى عدد سیزده گریبان این تیم را بگیرد.

لیورپول به رغم تساوى مقابل ساندرلند همچنان پس از چلسى دوم است، اما تاتنهام با پیروزى ارزشمند خود جایگزین منچسترسیتى دررتبه سوم شد. آرسنال و منچستر یونایتد نیز همچنان در تعقیب مدعیان هستند.

به احتمال فراوان قهرمان این فصل لیگ برتر از بین شش تیم ذکر شده مشخص مى شود.

حق نشر عکس Reuters

تاتنهام ٢ - چلسى ٠

تاتنهام از شکست در بازى رفت، درس گرفته و با نگاهى دقیق به بازى چلسى مقابل استوک و خصوصا منچستر سیتى پاشنه آشیل این تیم را پیدا کرد.

پوچتینیو متوجه شد ارسال از کناره ها تنها راه رسیدن به دروازه چلسى است و تاتنهام براى اینکه از این طریق به دروازه چلسى نزدیک شود ابتدا باید خط حمله قدرتمند چلسى را مهار مى‌کرد.

تاتنهام در بازی‌هاى کذشته نیز از سیستم دفاع سه نفره استفاده مى‌کرد، اما در این دیدار با سیستم مشابه چلسى یعنى ١-٢-٤-٣ آرایش تیمى خود را شکل داد.

در این سیستم به کارگیرى سه مدافع مرکزى درمقابل تنها تک مهاجم تا حدودى غیر منطقى است، اما در هر دو تیم یکى از سه مدافع وظیفه داشت به خط میانى اضافه شود.

در چلسى دیوید لوییز این نقش را به عهده داشت، اما نوع حرکات لوییز نمى‌توانست به روند تیمى چلسى در این بازى کمک کند. لوییز بازیکن تاکتیکى نیست و خصوصا در زمان حمله در چارچوب مشخصى بازى نمى‌کند.

اما در تاتنهام با توجه به شرایط بازى، یکى از سه مدافع مرکزى و با وظیفه‌اى کاملا مشخص به خط میانى و حمله اضافه مى‌شدند. اریک دایر، توبى آلدروید و جان ورتوگان به تناوب و با توجه به موقعیت توپ این نقش را به عهده مى‌گرفتند. به همین دلیل تاثیر سه مدافع مرکزى تاتنهام به مراتب بیشتراز مدافعین مرکزى چلسى بود و تاتنهام راحت‌تر توپ را درمیانه میدان به حرکت در مى آورد.

درزمان‌هایى که چلسى صاحب توپ بود، این سه مدافع وظیفه داشتند پدرو رودریگز، دیه‌گو کاستا و ادین هازارد را مهار کنند. در چنین شرایطى ویکتوروانایاما و موسى دمبله به عنوان بازیکنان آزاد و با برترى عددى مانع از توپ‌گیرى سه مهاجم خطرناک چلسى مى‌شدند.

ماتیچ و انگولو کانته درگیر اریکسون و دله آلى بودند و درکناره‌ها نیز دنى رز و کایل واکر بخوبى آلونسو و موزس را درگیر خود کرده بودند. درحالیکه گرى کیهیل و آزپلاکوىًته مى‌توانستند با اضافه شدن به خط میانى تا حدودى جریان بازى را تغییر دهند، اما ترس از هرى کین موجب شده بود سه مدافع مرکزى چلسى کمتر به خط میانى اضافه شوند و تاتنهام خصوصا در نیمه دوم کاملا تیم برتر میدان شود.

پرس سنگین در نیمه اول و بازى فیزیکى هر دو تیم موجب شده بود تا بازى مستقیم و استفاده از پاس‌هاى بلند در دستور کار قرار بگیرد و درحالیکه بنظر مى‌رسید بازى در نیمه اول مساوى مى شود، تاتنهام با هوشمندى اریکسون و آلى به گل رسید.

صرف نظر از نقش مهم مدافعین مرکزى تاتنهام در برترى این تیم باید به بازى درخشان کیل واکر و دنى رز اشاره کرد. به دلیل ضعف بازیکنان کنارى چلسى، ماتیچ و کانته سعى مى‌کردند به کمک آلونسو و موزس بیایند و همین موضوع موجب آزاد شدن اریکسون و آلى مى‌شد.

در نهایت، دردقیقه ٤٦ اریکسون براحتى در پشت محوطه جریمه صاحب توپ شد.

درحالیکه ماتیج سعى داشت آلونسو را پوشش دهد و کهیل نیز تنها نظاره‌گر بود و هیچ بازیکن دیگرى از چلسى اریکسون را تحت فشار قرار نداده بود، واکر با یک پاس خوب اریکسون را صاحب توپ کرد. این بازیکن باهوش نیز با سانتری عالى دله آلى را در موقعیت گلزنى قرار داد.

جایگیرى آلى در نقطه کور خط دفاعى چلسى و بین موزس و آزپلاکوىًتا که هر دو آنان نسبت به آلى کوتاه قامت‌تر هستند نشان مى‌داد پوچتینیو چلسى را بخوبى بررسی کرده و با برنامه‌ریزى اصولى راه رسیدن به دروازه کورتوآ را به شاگردانش آموزش داده بود.

گل دوم نیز دقیقا از همین روش و با سانتر اریکسون و جاگیرى دله آلى درفضاى بین موزس و آزپلاکوىًتا به دست آمد. تعویض دو بازیکن کنارى چلسى نشان مى‌داد کونته بخوبى به نقطه ضعف تیم خود پى برده بود، اما تاتنهام به آنچه مى‌خواست رسیده بود و در ادامه تنها به دنبال کنترل جریان بازى بود.

پوچتینیو نه تنها راه شکست کونته را به دیگر مربیان لیگ برتر نشان داد، بلکه سرانجام نوار پیروزى‌هاى چلسى را پس از سیزده هفته نیز قطع کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژیرو با به ثمر رساندن یک گل، و ساختن دو گل دیگر بهترین بازیکن میدان بود

بورنموث ٣ - آرسنال ٣

بورنموث با ادى هاو در دومین فصل حضور خود در لیگ برتر تیمى باکیفیت شده و هر تیمى را غافلگیر مى‌کند.

هاو به مانند بیشتر مربیان انگلیسى علاقه خاصى به سیستم ٢-٤-٤ کلاسیک دارد، اما مربى جوان بورنموث انعطاف‌پذیرى تاکتیکى را نیز بخوبى مى‌داند.

انتخاب سیستم ١-٣-٢-٤ در مقابل آرسنال که همواره با همین سیستم بازى مى‌کند، نشان مى‌داد بورنموث ابتدا به دنبال بى‌اثر کردن قدرت تهاجمى آرسنال است تا در موقعیت مناسب به این تیم ضربه بزند.

در چنین تاکتیکى، تمامى بازیکنان یار مقابل خود را مى‌شناسند و مهار آنان تا حدودى راحتر بنظر مى‌رسد.

با غیبت مسوت اوزیل و فرم خوب و گلزنى‌هاى هاى اولیور ژیرو، آرسن ونگر تاکتیک تیمى خود را از شماره ٩ کاذب به تک مهاجم ثابت تغییر داد.

آلکسى سانچز در نقش هافبک کنارى موثرتر بازى مى کند، اما با غیبت اوزیل پازل تاکتیکى آرسنال درمیانه میدان ناقص بود و سانچز کمتر در میانه میدان صاحب توپ مى شد.

در چنین شرایطى بازیکنان بورنموث کمتر تحت فشار قرار مى‌گرفتند و راحت‌تر مى‌توانستند به دروازه آرسنال نزدیک شوند.

گل اول بورنموث از تاکتیک بسیار ساده سویچینگ یا همان تعویض جریان بازى به دست آمد.

چارلى دنیل، مدافع چپ بورنموث با پاس بلند جونیور استانیسلاس از راست در فضاى پشت هکتور بلرین صاحب توپ شد، و پس از عبور از بلرین به راحتى دروازه چک را باز کرد.

دراین صحنه بلرین سعى داشت فاصله بین خود در خط دفاعى چهار نفره و خصوصا شکوردان مصطفى را در دفاع تیمى حفظ کند. اما در فوتبال یکى از مهم‌‎ترین موضوعات پیدا کردن راه حل مناسب در برطرف کردن مشکلات در جریان بازى است.

بلرین باید در این صحنه کمى با فاصله‌ای بیشتر از حد مجاز با مصطفى بازى مى‌کرد تا مراقب فضاى پشت خود نیز باش. اما در روزى که بلرین کاملا ناآماده بود، دنیل دروازه آرسنال را باز کرد.

بورنموث در ضد حملات برق آساى خود دو بار دیگر پتر چک را مغلوب کرد و در حالیکه بازى تمام شده بنظر مى رسید آرسنال از خواب غفلت بیدار شد.

در مقاله‌هاى پیشین به این موضوع اشاره شد که آرسنال نسبت به فصل‌هاى گذشته تغییر اساسى کرده است.

آرسنال این روزها براحتى نمى‌بازد و بازیکنان این تیم از شکست بیزارند.

در دقیقه ٦٣ لوکاس پرز وارد زمین شد و آرسنال کاملا متحول شد. پرز با تکنیک منحصر بفرد و قدرت گلزنى‌اش جریان بازى را کاملا تغییر داد.

سانچز با کمک ژیرو یکى از گل‌ها را جبران کرد، اما اوج کار تاکتیکى آرسنال در گل دوم این تیم بود. در فوتبال صرف نظر از فضاسازى، حفظ و استفاده از آن مهمترین فاکتور موفقیت است. گل دوم آرسنال نمونه‌اى از این موضوع است.

پرز در این صحنه ابتدا فضایى را که در بین مدافعین بورنموث بوجود آمده بود را با زمانبندى درست حفظ کرد و سپس با حرکتى دیدنى به آن فضا حرکت کرد تا با پاس عالى ژیرو و ضربه‌اى استثنایى فاصله را به حداقل برساند.

آرسنال تیم بزرگى است که توانایى کارهاى بزرگ را نیز دارد. با اخراج سیمون فرانسیس، مدافع راست بورنموث، و ده نفره شدن بورنموث، آرسنال نهایت استفاده را برد تا ژیرو در دقیقه ٩٢ بازى را مساوى کند.

ژیرو با دو پاس گل و یک گل زده مرد برتر میدان بود اما بدون تردید لوکاس پرز تاثیرگذارترین بازیکن دربازگشت تماشایى آرسنال در بازى مقابل بورنموث بود.

حق نشر عکس AFP

سایر نتایج:

وستهم ٠ - منچستر یونایتد ٢

منچستر سیتى ٢ - برنلى ١

اورتون ٣ - ساوثهمپتون ٠

وست بروم ویچ ٣ - هال ١

ساندرلند ٢ - لیورپول ٢

میدلزبرو ٠ - لستر ٠

کریستال پالاس ١ - سوانزى ٢

استوک سیتى ٢ - واتفورد ٠

موضوعات مرتبط