هفته شانزدهم ليگ برتر فوتبال ايران؛ شروع نيم فصل دوم ليگ

حق نشر عکس FARS

در شروع نیم فصل دوم لیگ برتر ایران، مدعیان همچنان پیروز بودند و تغییرات چندانى در جدول رخ نداد.

اندک گل‌هاى رد و بدل شده در این هفته نشان می‌دهد که تعطیلات برکیفیت بازی‌ها تاثیر منفى گذاشته و در هشت بازى انجام شده تنها١١گل به ثمر رسیده؛ میانگین ١/٣٧ گل زده در هر دیدار.

پرسپولیس ١ - سایپا ٠

حق نشر عکس ISNA

پرسپولیس در نیم فصل دوم با جذب سروش رفیعى بهترین خرید این فصل لیگ را انجام داد.

توان تهاجمى پرسپولیس بقدری است که تیم‌هاى مقابل نمى‌توانند این تیم را زیر فشار بگذارند و به همین دلیل برانکو سعى دارد با تقویت سیستم تهاجمى، ضعف خط دفاعى تیمش را پوشش دهد. در حالی که جلال حسینى و محمد انصارى تنها مدافعان مرکزى این تیم هستند و در دفاع چپ نیز محسن ربیع‌خواه بدون جانشین است، برانکو با جذب رفیعى و سامان نریمان جهان که هر دو هافبک تهاجمى هستند، غیبت عالیشاه و نورالهى را که به تراکتورسازى منتقل شدند جبران کرد.

پرسپولیس و رفیعى نیمه اول تا حدى ناهماهنگ بودند اما یکى از ویژگی‌های تیم‌هاى باکیفیت، رسیدن به هماهنگی در کمترین زمان ممکن است. پرسپولیس و سروش رفیعى تنها به یک نیمه نیاز داشتند تا بخوبى همدیگر را پیدا کنند.

در نیمه دوم رفیعى بخوبى با طارمى و دیگر بازیکنان این تیم هماهنگ شده بود و پرسپولیس توانست جریان بازى را در اختیار بگیرد.

با مصدومیت ربیع خواه، فرشاد احمد زاده در دفاع چپ به بازى گرفته شد و سمت چپ پرسپولیس در حمله به مراتب موثرتر شد و تنها گل بازی از همین جا منشا گرفت و سانتر عالى مسلمان را طارمى از چپ با ضربه‌اى دقیق به تنها گل بازى تبدیل کرد. حرکت طارمى از عقب و حمله به نقطه کور فضاى بین دو مدافع سایپا یکى از صحنه هاى دیدنى این دیدار بود. طارمى در نیمه اول هم می‌توانست به همین شیوه دروازه سایپا را باز کند اما اشتباه او در زمان‌بندى موجب شد سانتر عالى احمد زاده بى‌ثمر بماند.

احمد زاده در نیم ساعت پایانى با پوشش خوب خود در سمت راست مانع از گلزنى سایپا شد. به رغم اخراج این بازیکن و ده نفره شدن، شاگردان برانکو توانستند با آرامشى خاص جریان بازى را کنترل کنند و پرسپولیس با شایستگى به پیروزى رسید.

سایپا در این دیدارچهره‌اى متفاوت با نیم فصل داشت. این تیم با اضافه شدن محمد رضا خلعتبرى، عزت الله پورقاز، ایوب کلانترى و حامد لک بمراتب بهتر از گذشته بازى مى کند و تنها نیاز به زمان دارد تا از بحران خارج شود.

استقلال خوزستان ٠- تراکتورسازى ١

حق نشر عکس footballonline

تراکتورسازى در روزى که یکى از ضعیف‌ترین بازیهاى فصل خود را به نمایش گذاشته بود توانست با تیزهوشى مهدى شریفى سه امتیاز حساس کسب کند.

استقلال خوزستان برغم از دست دادن چند مهره کلیدى همچون رحیم زهیوى و عزت الله پورقاز هم چنان با برنامه بازی می‌کرد و با اضافه شدن آرش افشین و الویس نانگ، خط حمله‌ای بسیار زهردار داشت و فقط درخشش محمدرضا اخبارى موجب شد تا نانگ نتواند دراولین حضورش دراستقلال به گل برسد.

مهمترین دلیل نمایش ضعیف تراکتورسازى سیستم نامناسبی بود که بر پایه توانایى‌هاى بازیکنانش انتخاب نشده بود. در سیستم ١-٣-٢-٤ تراکتورسازى مهدى کیانى و احمد نورالهى بعنوان دو هافبک دفاعى بسیار ناهماهنگ بودند و همین موجب شده بود سیستم دفاعى تراکتورسازى بسیار ضربه‌پذیر باشد در حالی که بازیکنان تراکتورسازى در سیستم ٢-٤-٤ لوزى بخوبى مى‌دانند چگونه باید دفاع و حمله کنند.

در سیستم ٢-٤-٤ لوزى بازیکنان با پرسینگ و یارگیرى نفر به نفر تیم مقابل را زیر فشار قرار مى‌دهند اما در سیستم ١-٣-٢-٤ معمولا دفاع منطقه‌اى بهترین بازدهى را دارد و بازیکنان تراکتورسازى با این نوع دفاع آشنایى ندارند.

در دقیقه ١٩ و در حالیکه سیستم دفاعى تراکتورسازى کاملا آشفته بود نانگ براحتى در پشت مدافع چپ صاحب توپ شد اما با بى‌دقتى توپ را به دستان اخبارى کوبید.

در دقیقه ٢٧ یکبار دیگر جایگیرى غلط مدافعان و هافبک‌هاى تراکتورسازى موجب شد نانگ براحتى با اخبارى تک به تک شود.

در این صحنه تراکتورسازی شکل دفاعى منظمی نداشت و این نشان مى‌داد این تیم در دفاع منطقه‌اى بسیار ضعف دارد. انعطاف پذیرى در سیستم ١-٣-٢-٤ یکى از ویژگى‌هاى منحصر بفرد آن است. تبدیل این سیستم به ١-١-٤-٤ در دفاع و ایجاد دو خط دفاعى چهارنفره و تبدیل آن به ٣-١-٢-٤ و یا ٣-١-٣-٣ در حمله، از ویژگى هاى مثبت این سیستم است اما چنین انعطاف‌پذیرى‌ای کمتر در تراکتورسازى دیده مى شد. درزمان حمله نیز فرزاد حاتمى کمتر حمایت مى‌شد و تراکتورسازى در حمله کم اثربود.

با اضافه شدن جاسم کرار و شریفى، خلاقیت فردى این دوبازیکن تراکتورسازى را از یک ضربه کرنر به گل رساند تا این تیم در روز بد خود پیروز میدان باشد.

نفت تهران ٠ - استقلال تهران ١

حق نشر عکس FARS

استقلال یکباردیگر با اعتماد به جوانانش به سه امتیاز حساس رسید اما بدون تردید غیبت على دایى برروى نیمکت نفت یکى از دلایل اصلى شکست این تیم بود. صرف نظر از موضوعات فنى، دایى با قدرت رهبرى و ویژگى‌هاى خاص خود تاثیر فراوانى بر جریان بازى دارد. نیمکت نفت در غیاب دایى توانایى کنترل جریان بازى را نداشت و بازیکنان نفت در میدان بسیار سردرگم بازى مى کردند.

در سوی دیگر میدان، استقلال برغم درخشش و دوندگى بى امان جوانان باانگیزه‌اش، همچنان از لحاظ تاکتیکى مشکلات فراوانى دارد.

استقلال با ضربه آزاد دیدنى امید ابراهیمى از پشت محوطه جریمه به گل رسید اما بدون تردید اعلام خطا روى کاوه رضایى که در نهایت موجب تنها گل بازى شد، نتیجه اشتباه محرز داور بود. در این صحنه هیچ اتفاق خاصى نیفتاده بود و رضایى تنها به دلیل لغزنده بودن زمین تعادل خود را از دست داد.

کاوه رضایى نیازمند بازیکنى مکمل است تا حضورش بیشترین تاثیر را داشته باشد. او بازیکنی تمام کننده و گلزن نیست اما با حرکات بدون توپ خود نظم دفاعى حریف را کاملا برهم مى‌زند. حضور بازیکنى تمام کننده در کنار او به استقلال کمک مى‌کند اما کادر فنى استقلال پس از بیست هفته هنوز نتوانسته این مشکل را برطرف کند.

در این دیدار مدافعان و دروازه‌بان استقلال تا حد زیادی بدون اشتباه بازى کردند اما هافبک‌ها و مهاجمان استقلال در ایجاد موقعیت گل مشکلات فراوانى داشتند و این در آینده براى استقلال دردسرساز خواهد شد.

خارج از مستطیل سبز:

یکى از مهمترین موضوعاتى که این روزها درورزشگاه‌هابه نقطه تاریک تاریخ فوتبال ایران بدل شده است دشنام و ناسزا به مربیان و بازیکنان تیم‌ها است.

بدون تردید على دایى و دیگر مربیان افتخار فوتبال ایران محسوب مى‌شوند و بى‌احترامى به آنان حاکی از جو مسموم ورزشگاه‌ها است.

چنین مشکلاتى به همراه کیفیت فنى نچندان مناسب تیم‌ها موجب شده تا بیشتر هواداران واقعى فوتبال علاقه‌اى به حضور در ورزشگاه‌ها نداشته و استادیوم‌ها هرروز خالى‌تر از گذشته شود.

برخورد جدى با تماشاگران خاطى و همینطور باشگاهاى منتسب به این تماشاگران، مهمترین وظیفه فدراسیون فوتبال ایران است. فدراسیون و مسئولان لیگ باید بدون هیچ ملاحظه‌ای در مقابل چنین رفتارهاى نابهنجارى ایستادگى کنند.

سخن هفته :

علی دایی: فیفا باید از فوتبال ایران الگو بگیرد