هفته بيست و يكم ليگ برتر انگلستان؛ زلاتان فرشته نجات پوگبا

حق نشر عکس Reuters

در حساسترین دیدار هفته بیست و یکم لیگ برتر اتنگستان، منچستر یونایتد و لیورپول مساوى کردند. اشتباه آشکار پوگبا پنالتى حساسى را نصیب لیورپول کرد و درحالی که بازى رو به پایان بود زلاتان ابراهیموویچ با تیزهوشى بازى را مساوى کرد تا پوگبا را نجات دهد.

مطمئنا در صورت شکست، طرفداران متعصب متعصب یونایتد پوگبا گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ باشگاهشان را به دلیل چنین اشتباه محرزى نمى بخشیدند.

منچسترسیتى دیگر نماینده شهر منچستر میزبان تیم دوم شهر لیورپول یعنى اورتون بود و با شکست سنگین به خانه بازگشت.

تاتنهام با پیروزى پرگل مقابل وست‌برومویچ و به لطف تفاضل گل بهتر جاى لیورپول را در مکان دوم جدول گرفت و آرسنال نیز با پیروزی بر سوانزى به یک امتیازى لیورپول رسید.

چلسى بدون دیه‍گو کاستا لسترسیتى را در زمین خودش تحقیر کرد. در حالی که بنظر مى‌رسد پیشنهاد نجومى باشگاه‌هاى چینى موجب شده تا این بازیکن ساز جدایى سردهد و به بهانه مصدومیت از بازى کردن طفره رود اما آنتونیو کونته به مانند تمامى مربیان حرفه‌اى دنیا اعتقاد دارد که مشکلات تیمش را باید درون رختکن حل ‌کند و دلیل بازى نکردن کاستا را مصدومیت این بازیکن می‌داند.

منچستر یونایتد ١ - لیورپول ١

حق نشر عکس Getty Images

یورگن کلوپ پس از تساوى مقابل مورینیو، اعتقاد داشت یونایتد نیاز به شیوه و سبک خاصى دارد و استفاده از توپ‌هاى بلند تنها تاکتیک این تیم است.

اما در فوتبال تمامى روش‌ها براى متوقف کردن حریف و رسیدن به پیروزى مجاز است و انعطاف‌پذیرى تاکتیکى یکى از ویژگى‌هاى تیم‌هاى بزرگ است.

لیورپول سرانجام توانست نوار پیروزى‌هاى منچستریونایتد را پس از ده بازی قطع کند اما تساوى‌هاى پى درپى لیورپول همچنان ادامه دارد.

پرسینگ سنگین لیورپول در تمامى نقاط زمین و ضد حملات و حملات سریع این تیم در خانه حریف نشان مى‌داد شاگردان کلوپ تنها به دنبال سه امتیاز بازى هستند.

هنریک مخیتاریان و پل پوگبا در ابتداى نیمه اول بخوبى از بین مدافعان لیورپول عبور کرده و با مینیوله دروازه‌بان لیورپول تک به تک شدند اما نتوانستند دروازه این تیم را باز کنند. همین صحنه‌ها نشان مى‌دهند منچستریونایتد تنها به توپ‌هاى بلند دل خوش نکرده بود. اما دقایقى بعد پوگبا با اشتباه فاحش خود لیورپول را صاحب پنالتى کرد.

جیمز میلنر دروازه منچستریونایتد را باز کرد و منچستریونایتد پس از آن کاملا اسیر لیورپول شد؛ نفرات زیاد لیورپول در ضد حملات برق‌آسا هر لحظه بوى گل مى‌داد.

در نیمه دوم وین رونى به میدان آمد تا زلاتان در یک سوم حمله بیشتر صاحب توپ شود.

همکارى رونى، زلاتان، مارسیال و والنسیا تا حدودى جریان بازى را بنفع منچستریونایتد تغییر داد و لیورپول در این دقایق کاملا عقب‌نشینى کرده بود اما بدون تردید تاکتیک کلوپ نوعى تله تاکتیکى بود تا بتواند در ضد حملات به گل‌هاى بیشترى برسد. با اضافه شدن فیلیپ کوتینیو به جاى اوریگى لیورپول بسیار خطرناک‌تر شد. همکارى عالى و آشنایى کوتینیو و فرمینو مى‌توانست لیورپول را به گل دوم برساند اما درخشش دخیا مانع از باز شدن دوباره دروازه منچستریونایتد شد.

در پانزده دقیقه پایانى مروان فلینى به میدان آمد و بازى مستقیم و ارسال‌هاى بلند در دستور کار یونایتد قرار گرفت. حضور دائمی مخیتاریان و والنسیا در دو سمت راست و چپ سرانجام جواب داد.

فلینی سانتر خوب رونى از چپ را که از سانتر والنسیا از سمت راست به دست آمده بود، با حضور به موقع در محوطه جریمه به تیر دروازه کوبید. توپ برگشتى را یکبار دیگر والنسیا به زلاتان ابراهیموویچ سپرد تا این بازیکن توانا با ضربه سرى هوشمندانه بازى را مساوى کند.

ضربه سر زلاتان نشان‌دهنده هوش سرشار این بازیکن در زدن ضربات آخر است و تنها بازیکنان بزرگ و استثنایى دنیاى فوتبال قادر به انجام چنین کارى هستند.

اورتون ٤- منچستر سیتى ٠

حق نشر عکس Getty Images

منچسترسیتى در غیاب فرناندینیو و گوندوگان از زوج نچندان آشنا یحیی توره و پابلو زابالتا بعنوان دو هافبک دفاعى در سیستم ١-٣-٢-٤ استفاده کرد. زابالتا بیشتر در نقش بازیکن تخریبى عمل مى‌کرد و توره وظیفه بازیسازى از خط دفاعى را به عهده داشت.

توره در بازیسازى بسیار عالى است اما ضعف او در پوشش فضاهاى خط دفاعى -برخلاف فرناندینیو که در این کار مهارت دارد- پاشنه آشیل منچسترسیتى بود. برخلاف منچسترسیتى، در سیستم ١-٢-٤-٣ اورتون گرت برى و تام دیویس بعنوان دو هافبک دفاعى نقطه قوت این تیم بودند.

اورتون در نیم ساعت ابتدایى کاملا اسیر بازى خوب سیتى بود اما در دقیقه ٣٤ و در اولین ضربه به دروازه اورتون به گل رسید. تام دیویس هافبک دفاعى و بازیکن هجده ساله اورتون که از آکادمى این باشگاه به تیم بزرگسالان اضافه شده، با بازیخوانى عالى خود توپ را از جلوى پاى سیلوا ربود و کوین میرالاس را در سمت راست خط دفاعى سیتى صاحب توپ کرد. پاس عالى او را روملو لوکاکو به گل اول اورتون تبدیل کرد.

دقایقى پیش از این گل نیز دقیقا اورتون با چنین تاکتیکى و از همین فضا به گل رسیده بود که آفساید اعلام شد و این موضوع نشان مى‌دهد رونالد کومان در جریان بازى به نقطه ضعف سیتى در این منطقه پى برده بود.

در صحنه گل جان استونز یکى از مدافعان مرکزى منچسترسیتى از جریان بازى خارج شده بود، توره باید فضاى خالى او را پوشش مى‌داد اما کاملا محو بازى بود و میرالاس بخوبى از کانال بوجود آمده بین کلیشى و اوتامندی استفاده کرد و لوکاکو را در موقعیت گل قرار داد.

میرالاس یکبار دیگر و در شروع نیمه دوم از ضعف سیستم دفاعى سیتى استفاده کرد و گل دوم را به ثمر رساند.

گواردیولا با اضافه کردن ایناچو بجاى زابالتا سعى کرد با دو مهاجم به دروازه اورتون حمله کند اما دیویس جوان اول این دیدار با حرکتى انفرادى از بى‌‌نظمى کامل خط دفاع سیتى استفاده کرد و تیر خلاص را شلیک کرد. در دقیقه ٩٤ نیز آدمولا لوکمن بازیکن جوان و بااستعدادی که در چند روز گذشته از چارلتون به اورتون پیوست، شکست سنگینی برای منچسترسیتى رقم زد.

گواردیولا معتقد است در زمانهایى براى رسیدن به گل نیاز نیست کارزیادى انجام دهید اما منچسترسیتى به دلیل موقعیت‌هاى زیادى که در جریان بازى از دست مى‌دهد مجازات مى‌شود و تنها راه خارج شدن از چنین شرایطى، سخت‌کوشی و مثبت‌اندیشی است.

سایر نتایج:

لستر سیتى ٠ - چلسى ٣

تاتنهام ٤ - وست بروم ویچ ٠

سوانزى ٠ - آرسنال ٤

برنلى ١ - ساوثهمپتون ٠

هال سیتى ٣ - بورنموث ١

ساندرلند ١ - استوک ٣

واتفورد ٠ - میدلزبرو ٠

وستهم ٣ - کریستال پالاس ٠